Tekden Hastanesi’nden KOAH uyarısı

Tekden Hastanesi’nden KOAH uyarısı

Tütün ürünleri kullananların korkulu rüyası olan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ile ilgili açıklamalarda bulunan Özel Denizli Tekden Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aslıhan Banu Er, hastaların erken dönemde tedaviye başvurmasının hayati önem taşıdığını belirtti.

Özel Denizli Tekden Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aslıhan Banu Er, en fazla, tütün ürünleri kullanan kişilerde görülen hastalıklardan biri olan ve ‘KOAH’ olarak bilinen kronik obstrüktif akciğer hastalığı hakkında merak edilenleri anlatarak, önemli uyarılarda bulundu. tütün ürünlerine dumanına maruz kalan kişilerde son dönemlerde KOAH hastalığının baş gösterdiğini belirten Uzm. Dr. Er, “KOAH olarak bilinen Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, akciğerlerdeki hava yollarının kalıcı bir şekilde daralmasıyla karakterize bir hastalıktır. Bu daralmanın sonucunda nefesle akciğerlere alınan hava dışarıya kolay bir şekilde verilemez. Bu da hava yolu keseciklerinde hava hapsine yol açar, hava hapsi arttıkça nefes açlığı oluşur. KOAH en çok tütün ürünleri kullananlarda görülen bir hastalık olmakla birlikte benzeri ürünlerin kullanımı da bu hastalığa sebep olmaktadır. Tabi bunların haricinde mesleki olarak da kimyasal, organik ve inorganik tozlara maruziyet, çok fazla deterjan gibi kimyasalların kullanımında da bu hastalığın izlerini gözlemleyebiliyoruz. KOAH hastalığının sebeplerinden bahsederken tütün ürünleri kullananlara değindik, fakat bunun dışında ‘Pasif içicilik’ dediğimiz tütün ürünleri kullanmayan ama içen kişilerin yanında dumandan etkilenen kişilerde de sıklıkla KOAH hastalığının belirtilerini görüyoruz” dedi.

Nefes darlığını, KOAH’ın ileri evrelerinde görüyoruz”

KOAH hastalığının belirtilerini yaşayan kişilerde ortaya çıkan sorunlardan bahseden Uzm. Dr. Er, “Bize başvuran hastalarda genelde ‘Hocam biz kesinlikle odada tütün ürünleri kullanmıyoruz, balkona çıkıp içiyoruz’ diyorlar. Pasif içicilikte kıstasımız yanında tütün ürünleri kullanıldığı zaman maruziyetimiz en fazla ama dışarıda içip geldiği zaman bile 10-12 saat içen kişi bu zararlı maddeleri yaymaya devam ediyor. Son zamanlarda pasif içicilik maruziyeti olan kişilerde KOAH hastalığını tespit etmeye başladık. Tütün ürünlerine ve kimyasal ürünlere maruziyeti olan kişilerde uzun süreli öksürük, sabah balgam çıkarma ve özellikle 2-3 kat merdiven çıkarken nefes darlığı şikayetleri varsa mutlaka hastaların göğüs hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmesi ve gerekli tedavi ve önlemlerin alınması gerekmektedir. Burada özellikle belirtmem gereken bir durum var. Genellikle nefes darlığıKOAH’ın ileri evrelerinde görüyoruz. Hastalar genelde öksürüklerinin ve sabah çıkardıkları balgamın tütün ürünleri kullanımına bağlı olduğunu düşünüyorlar ve maalesef nefes darlığı olana kadar muayene olmuyorlar ” diye konuştu.

“İnsanın kendisine yaptığı kötülüğü, başkası yapmaz”

KOAH tedavisine geç kalınma durumlarında yapılması gerekenlerden de bahseden Dr. Er, şu uyarılarda bulundu: “KOAH hastalığında, ilerleyici ve kalıcı bir nefes darlığımız olduğu için biz tedaviye aldığımız hastalarda kısmi bir düzelme görüyoruz. Daha çok amacımız ilerlememesini sağlamak, dolayısıyla ne kadar erken dönemde gelirlerse bizim de hastalarımıza o kadar çok faydamız oluyor. KOAH hastalığında öncelikle maruziyeti ortadan kaldırmamız gerekiyor. Yani bu maruziyetin sebebine odaklanmamız lazım. Tütün ürünlerinden mi kaynaklanıyor yoksa bahsettiğimiz kimyasal ürünlerden mi? Öncelikle ona bakmamız lazım. Tabi burada önemli olan konu, tedaviye ne kadar erken başlarsak başlayalım bu maruziyete devam ediyorsak, hastalığın ilerlemesini engelleyemiyoruz. Son dönem KOAH hastaları maalesef oksijene bağımlı, tuvalete bile giderken başkalarının desteğine ihtiyaç duyan hastalar oluyor. Gelen tüm hastalarıma söylüyorum, ‘Bir insanın kendisine yaptığı kötülüğü, başkası yapmaz.’ Nefes darlığı başımıza gelmiş olabilir ama ilerlemesini engellemek bizim elimizde. Kimseye muhtaç kalmadan kendi işimizi kendimiz görebileceğimiz bir durum varken neden başkasına duyduğumuz ihtiyaçla yaşayalım. Gelin hastalığın ilerlemesini beraber engelleyelim, tütün ürünlerini bırakmanıza yardımcı olalım.” (İHA)

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir