ZEYBEKCİ’DEN İRAN VE AFRİKA TAVSİYESİ

ZEYBEKCİ’DEN İRAN VE AFRİKA TAVSİYESİ

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu ve Meclis üyelerinden oluşan heyeti kabul eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizlili iş adamlarına Heyete İran ve Afrika ülkelerini önemsemelerini tavsiye etti.

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu ve Meclis üyelerinden oluşan heyet, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yi ziyaret etti. Bakanlık makamındaki ziyarette, DTO Başkanı Uğur Erdoğan, Meclis Başkanı Hüseyin Memişoğlu, DTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salih Sarıkaya, DTO Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Önal, Ferruh Dalkılıç, Hasan Kocabay, Hikmet Alpaslan, Kemal Tuncer, Mesut Yılmaz ile Ramazan Çelikkol, Meclis Başkan Yardımcısı Nazmi Çolak, Meclis Katip Üyesi Adnan Çelik ve Genel Sekreter Ali Rıza Tekin katıldı. Heyete İran ve Afrika ülkelerini önemsemelerini tavsiye eden Bakan Zeybekci, “Bu ülkelere gittiğinizde çok farklı dünya olduğunu göreceksiniz. Özellikle Afrika’nın, son 10 yılda yüzde 6 ortalama büyüdüğünü görüyoruz. Bir dev uyanarak geliyor, dolayısıyla şimdiden oralarda olmak lazım” dedi.

“YAKIN VADEDE ÇOK GÜZEL ŞEYLER GÖRECEĞİZ”

Denizli Ticaret Odası heyetine ziyareti dolayısıyla teşekkür eden Bakan Zeybekci, “Kur, uzun vadede Türkiye ekonomisine kalıcı bir sıkıntı oluşturmaz. Ama faiz zarar verir. Faiz sizden doğrudan alıp, giden bir şeydir. Kurdan dolayı alıp giden bir şey yoktur. Dolayısıyla ‘kurda artış oldu, Türkiye ekonomisi zarar gördü’ anlayışı yanlıştır. Bu süreçler geçicidir, yakın vadede çok güzel şeyler göreceğiz” diye konuştu. 

“AR-GE MERKEZİ OLMAYI HEDEFLİYORUZ”

Heyet adına konuşan DTO Başkanı Uğur Erdoğan, DTO’da yaklaşık iki aylık süreyi tamamladıklarını ifade ederek, “Seçildikten sonra üyelerimize ve emektar işadamlarımıza yönelik ziyaretler gerçekleştirdik. Biz DTO olarak tescil makamından çıkıp Ar-Ge merkezi olmayı hedefliyoruz. Denizli’nin kalkınması için sektör bazlı yurtdışı ziyaret yapacağız. İlk olarak Balkanlar ve Ortadoğu’da iki ülkede araştırma ve iş gezisi düzenleyeceğiz. Yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen fuarları da önemsiyoruz. Girişimci kursları başlattık, her ay 60 kişiye eğitim vereceğiz. Ara eleman ile ilgili endüstri meslek lisesi uygulamalarını görüp, ona göre çalışma gerçekleştireceğiz. Denizli geneli anket çalışması gerçekleştirerek, istek ve beklentileri belirleyip ileriye yön çizmek istiyoruz. İhracat ve üretim yapan firmaları sizlerle yurt dışına göndermek istiyoruz. Bunları gerçekleştirirsek Denizli’ye katkı sağlamış oluruz.” dedi. Başkan Erdoğan ve Memişoğlu, yapılan konuşma sonrasında ziyaret anısına Zeybekci’ye camdan özel olarak yapılmış satranç takımı hediye etti.

 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir