ZEYBEKCİ: ‘ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İLE BİRLİKTE BİR DAHA ASLA KOALİSYON OLMAYACAK’

ZEYBEKCİ: ‘ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İLE BİRLİKTE BİR DAHA ASLA KOALİSYON OLMAYACAK’

AK Parti Baklan İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı binasının açılış töreninde konuşma yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,"Anayasa değişikliği ile birlikte bir daha asla koalisyon olmayacak” dedi. 

Bir dizi ziyaretler gerçekleştirmek amacıyla hafta sonu Denizli’ye gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AK Parti Baklan İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı binasının açılışını gerçekleştirdi. Törene; Denizli Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, AK Parti Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, İl Sağlık Müdürü Şükrü Arpacı, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Veli Kılınçarslan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Süleyman Erdoğan, AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan ve daire müdürleri katıldı. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz ve Denizli Valisi Ahmet Altıparmak'ın konuşmalarının ardından halka seslenen Bakan Zeybekci; vatan, bayrak, din için canını feda etmiş bütün şehitlere ve 15 Temmuz'daki işgal girişiminde tanklara, uçaklara, makineli helikopterlere karşı tereddüt etmeden göğsünü siper eden şehitlere rahmet diledi. Bakan Zeybekci, "Anayasa değişikliğiyle birlikte bir daha asla koalisyon olmayacak. Cumhurbaşkanını halk seçecek. Hükümetini kuracak, 5 yıl boyunca durmak yok, yola devam diyecek ve bir daha dönüp bakmayacak. Bakanlar, milletvekillerinden olmayacak. Milletvekilleri, bakanlardan ve hükümetten hesap sorabilir olacak. Hesap veren, hesap sorulan bir cumhurbaşkanı olacak" dedi.

“DÜNYA HARİTASINI YENİDEN ÇİZLİYOR”

Türkiye ve dünyanın çok önemli bir dönemden geçtiğini, birilerinin dünya haritasını yeniden çizdiğini, hamurun yeniden karıldığını belirten Bakan Zeybekci, Amerika'dan Kanada'ya, Avrupa Birliği'nden Rusya'ya, Japonya'dan Çin'e, Ortadoğu'dan Balkanlar'a kadar yeniden şekillendirilen dünyanın merkezinde Türkiye'nin bulunduğunu bildirdi. Her ne oluyorsa Türkiye’yi hedef alarak olayların yapıldığını belirten Bakan Zeybekci, bunu yapan ellere bakıldığında ise kuklalarıyla birlikte Türkiye için de bir harita çizmeye çalıştıklarını kaydetti. Dünyanın ve Türkiye'nin çok önemli dönemden geçtiğini belirten Bakan Zeybekci, geçen sene 7 Haziran seçimlerinde milletin ‘AK Parti'ye tek başına iktidarı vermek için biraz aklının karıştığını’ söylediğini, sonrasında Türkiye'de dengelerin bozulduğunu, terörün, çukurcuların hortladığını, özyönetimcilerin çıktığını söyledi. Bakan Zeybekci, seçim öncesi elindeki sazla ‘Türkiye partisiyiz’ diyen, nostaljik takılan solcuların da oyunu alan HDP'nin 80 milletvekili çıkardığını ancak bunu sürdüremediğini söyledi. Zeybekci, "Bunlara 7 Haziran'da kuklacılardan emir geldi. Kulaklarından tuttular, 'Sizi var eden bizleriz, Türkiye partisi olacakmışsınız da Mecliste demokratik takılacakmışsınız da hadi ordan.' Temmuz'dan itibaren o çukur siyaseti başladı, birçok insanımızın canını yakan, şehirleri yok eden o görüntüler ortaya çıktı. Millet değilsen, milliyetin yoksa bu işler bunlara kolay göründü. Birileri, 'anası babası belirsiz şu devletçiği kuralım' dediler bunlara. Ama bu milletin çelik yumruğu altında yok olup gittiler. Sonuna kadar da gideceğiz. Bundan artık dönüş yok. Temas, diyalog falan yok artık. ya insan gibi tek vatan, tek millet, tek bayrak düsturuyla eğilecekler. Neredelerse inlerine çökeceğiz. Ta ki yok olana kadar" diye konuştu.

DÜNYADAKİ, BÖLGEDEKİ DENGELER BOZULDU

Haziran'da Türk lirasının dolar karşısında avrodan, Japon yeninden daha iyi konumda bulunduğunu, 7 Haziran'la dengelerin, ezberlerin bozulduğunu belirten Zeybekci, şunları ifade etti:"1 Kasım'da toparlandık, ama bu sefer dünyadaki, bölgedeki dengeler bozuldu. Türkiye olarak bizim bir daha etkilenmemek için, o anayasanın fırlatılmasıyla Türkiye'nin yarı yarıya fakirlediği günlere dönmemek için, ocak ayında mecliste acaba koalisyon mu çıkar gibi milletin yüreğini ağzına getiren o kaygıları ortadan kaldıracak bir düzenleme gelecek. Mecliste, tamamen milletin iradesiyle seçilen icracı bir cumhurbaşkanı olsun diye AK Parti ve MHP birlikte hareket edecek gibi görünüyor. Gönlüm istiyor ki CHP de olsun. Ama 'ne olursa olsun, hayır de' gibi bir şey duymuştum. Oysa bu parti değil, ülkenin meselesi, milli bir mesele. Eğer Meclisten bu anayasa değişikliği geçerse, oyunuzu kime veriyorsunuz diye sorulmayacak. Bir daha koalisyon gibi her seçimde milletin yüreği ağzına gelsin mi, gelmesin mi? Değişiklikle birlikte bir daha asla koalisyon olmayacak. Cumhurbaşkanını halk seçecek. Hükümetini kuracak, 5 yıl boyunca 'durmak yok, yola devam' diyecek ve bir daha dönüp bakmayacak. Bakanlar, milletvekillerinden olmayacak. Milletvekilleri bakanlardan ve hükümetten hesap sorabilir olacak. Hesap veren, hesap sorulan bir cumhurbaşkanı olacak. Bu değişiklikle bu dönemde AK Parti ve MHP ile mutlak bu çözüme kavuşacak. Bu referandum geçecek."

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir