‘YILDA 3 OKUL PARASI ÇÖPE GİDİYOR’

‘YILDA 3 OKUL PARASI ÇÖPE GİDİYOR’

Denizli’de günlük 15 bin ekmeğin israf olduğunu söyleyen Denizli Fırıncılar Odası Başkanı Bekir Karadaban, eğitimin önemini vurgulayarak, Denizli’deki bir yıllık ekmek israfıyla 3 okulun çöpe gittiğini belirtti.

Denizli Fırıncılar Odası Başkanı Bekir Karadaban, Denizli’deki ekmek israfına yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu. Denizli’de günlük 15 bin ekmeğin israf edildiğini belirten Başkan Karadaban; “15 bin ekmek israfının bir kısmının hayvan barınaklarında değerlendirildiğini çıkarırsak yaklaşık 10 bin ekmek kalır. O da günlük 1 liradan 100 milyar yapar. Yılda 2-3 tane okulu çöpe attığımızı düşünüyorum. Yıllık 600-700 milyar maliyeti olan bir okul düşünüldüğünde yılda 3 okulun çöpe atılması anlamına gelir. Eğitim gerçekten çok önemli. Eğitimsiz bir neslin yetişmesi geleceğimizin zor şartlarda yaşanmasına neden olur. Güzel bir gelecek için eğitim şarttır. Çöpe atılan her ekmeğin geleceğimize etkisi vardır. Ekmeklerimizi israf etmeyelim. Ne kadar az israf o kadar iyi gelecek” dedi.

“ASIL İSRAF EVLERİMİZDE YAPILIYOR”

Denizli’deki ekmek üretimiyle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan KAradaban; “Denizli Fırıncılar Odası olarak bu konuya değinmemizin nedeni soframızdan eksik olmayan ekmekle alakalı halkımızı bilinçlendirmektir. Bu anlamda bazı projeler meydana getiriyoruz. Denizli’de günlük 300 bin ekmek üretilirken bunun 250 bini fırınlarda, 50 bini AVM’lerde üretiliyor. Son 6 ayda israf oranı yüzde 5 düşmüştür. Daha önceki yıllarda bu oran yüzde 10’du. Ekmek fiyatı ve maliyetlerle alakalı bakıldığında üretimde daha yüksek kapasitesi olanlar daha çok ekmek üretiyordu. Ekmekler ekmek dolaplarından tekrar fırınlara geri geldiğinde sabahları ‘bayat ekmek’ adı altında satılırken şimdi, fırıncılarımızın biraz daha bilinçli olmasıyla birlikte ekmekler talebi karşılayacak kadar üretiliyor. Denizli’de günde 300 bin ekmek tüketiliyorsa daha fazlasını üretmiyoruz. Fırınlarda kalan ekmeklerde bir gün sonra ‘bayat ekmek’ adı altında satılıp değerlendiriliyor. Bayat ekmekleri fırınlardan toplayıp, hayvan barınaklarına götüren arkadaşlarımız da var. Bu sayede israfın bir kısmı önlenmiş oluyor. İsraf fırınlarda gibi görünse de, asıl israf evlerimizde yapılıyor. Kalan ekmek parçalarına uygun saklama koşulu yaratılmadığında ekmek küfleniyor ve çöpe gidiyor” diye konuştu.

“DİLİM DİLİM EKMEK MİLİM MİLİM YÜKSELMEKTİR”

Ekmek israfını önlemek adına çeşitli projeler geliştirdiklerini belirten Başkan Karadaban, şunları aktardı: “Ekmek israfını önlemek adına sosyal medyada, ekmek fiyatlarının düşmesi için öncelikle israfı önlememiz gerektiğine dair bir paylaşımda bulunmuştum. Eğer israfı önlersek, Türkiye’de ürettiğimiz buğday bize yeterli olur. İthal buğdaya ihtiyaç duymayız. Bu da bir faktördür. Bir elin nesi var iki elin sesi var. Denizli olarak biz bu israfın önüne geçebilirsek, Türkiye’ye de bir faydamız olur. Bizim için kırıntı gibi görünen ekmek bir diğer kişinin umudu olabilir. Dilim dilim ekmek milim milim yükselmektir. Bir parça ekmek bile bazı insanların geleceğidir. Bu nedenle daha dikkatli olmalıyız. Halkın her noktasına gidip ekmek fiyatlarıyla ve ekmek israfıyla ilgili bilgilendirmeye dair bir projemiz var. Bu bilgileri sağladığımızda ekmeğin insanlar gözündeki değeri daha da artacaktır.”

“GÜRLESİN’İ TEBRİK EDİYORUM”

Pamukkale Belediyesi tarafından ekmek israfını önlemek adına başlatılan ‘Bayat Ekmek Kutuları’ projesine dair görüşlerini bildiren Başkan Karadaban; “Pamukkale Belediyesi ile ortak çalıştığımız bir proje değil. Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin’ i, gerçekten duyarlı olduğu ve böyle bir proje gerçekleştirdiği için tebrik ediyorum.  Bu il merkezindeki ve ilçelerdeki bütün belediye başkanlarının yapması gereken bir proje” diye konuştu.

“TÜKETEBİLECEĞİMİZ KADAR EKMEK ALMALIYIZ”

Son olarak Denizlililere seslenen Başkan Karadaban; “Tüketebileceğimiz kadar ekmek almalıyız. Eskiden gelen bir gelenek var. ‘ 1 tane fazla alalım, belki bir misafir gelir’ diye. Ekmeğin fiyatını bilmeyen aileler olduğunu düşünüyorum. Ekmek fiyatının yükselmesi gerekiyor. Ama biz halkımıza, 6 aylık bir süreçte Denizli’deki ekmek fiyatının 1 lira olacağının garantisini verdik” dedi. 

PINAR ÇANKAYA- GÜRKAN GÖK

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir