Yerli otomobil görücüye çıktı! Tanıtımda Zorlu ile birlikte Denizli de vardı

Yerli otomobil görücüye çıktı! Tanıtımda Zorlu ile birlikte Denizli de vardı

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) yaklaşık 2 yıl üzerinde çalıştığı Türkiye’nin yerli ve milli aracı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle görücüye çıktı. Kocaeli’de yapılan törende; TOGG Yönetim Kurulu Üyesi olan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu da yer aldı.

Türkiye’nin merakla beklediği ‘Yerli’ ve ‘Milli’ araç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı Gebze’de düzenlenen törenle tanıtıldı. TOGG Yönetim Kurulu Üyesi olan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu’da yer aldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün ülkemiz için tarihi bir güne, Türkiye’nin 60 yıllık rüyasının gerçeğe dönüşmesine hep birlikte şahitlik ediyoruz. Biliyorsunuz yıllardır Türkiye’nin kendi otomobilini üretmesi gerektiğini bizim montajcılıktan çok daha iyisine layık olduğumuzu hep dile getiririz. Ülkemizi 350 bini bile bulmayan otomotiv üretimi potansiyelinden 1.5 milyonun üzerinden bir otomobil üretim seviyesine çıkardık. Bu sektördeki ihracatımız 32 milyar Dolar’a ulaştı ama maalesef kendi üretimimizi çabalarımızda uzun süre netice alamadık. Birçok adım attık, girişimde bulunduk. Bizim hayalimiz tüm hakları ülkemize ait olan, milli teknolojiler ile üretilen, dünyaya adımızı duyuracak bir otomobile sahip olmaktı. ‘Bir babayiğit arıyoruz’ dedik bunun için, nihayetinde elini taşın altına koyan babayiğitler çıktı. TOGG kuruldu. Kendilerine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Sadece işine odaklanmış profesyonel bir ekip kurarak çalışmalarını bugünlere getirdiler. 100’ün üzerinde Türk mühendis gecesini gündüzüne kattı çalıştı çabaladı. Bunların bir kısmı da yurt dışı ondaki prestijli işlerini bırakıp bu projede yer almak için heyecanla vatanlarına dönen arkadaşlarımızdan oluşuyor, CEO’muz da böyle bir arkadaşımız. Bu süreçte sessiz ama derinden gidildi, ön gösterim araçlarını tam da 2 sene önce söz verdiğimiz gibi ilk kez sizlerle paylaşıyoruz. Bu mekanı da özellikle seçtik, burası Türkiye’nin bilişim vadisi, burası Türkiye’nin yarınlarını şekillendirecek teknoloji üssü, bu tarihi günde 2 mega projeyi aynı anda hayata geçiriyoruz. Hem vadinin resmi açılışını yapıyoruz, hem aracın gösterimini yapıyoruz” dedi.

“60 YIL BU HAYALİN PEŞİNDE KOŞTUK”

Türkiye’nin yerli ve milli otomobil arayışının yeni olmadığını ifade eden Erdoğan, “Yaklaşık 60 yıldır bu hayalin peşinde koştuk. İlk yerli otomobil denemesi Devrim’in hikayesi bize hayallerimizin nasıl kabusa dönüştürüldüğünün örneğidir. Dışarıda Devrim otomobilini gördük, daha önce uçak yapan, motor geliştiren, silah geliştiren müteşebbislerimizin başına ne gelmişse Devrim’i üretenlerin adına da o gelmiştir. Kimin çıkarını koruduğu birileri artık çıkıp diğer projeler gibi bunun da sabote edildiğini görüyoruz. Kayseri’deki uçak fabrikasına sipariş verilmesine engel olan zihniyet bugün de unutmayalım faaliyetteler, zor şartlarda kurdukları silah fabrikasında üretim yapan kişiyi fabrikasıyla beraber havaya uçuranların amacını hep birlikte gördük. Emeklerini zayi edenler aynı kafayla bugün bizim de karşımıza dikiliyor. Devrim için harekete geçildiğinde ‘Türkler otomobil üretemez’ diye kampanya başlatılıyor, yerli otomobilin hem teknolojik olarak hem de yeterli pazarının olmadığını söyleyenler birkaç yıl sonra batılı firmaların ülkemizde kurduğu yerleri alkışlamışlardır. Bu teşebbüs başarıyla hayata geçirilseydi Türkiye bugün bambaşka bir yerde olurdu. Gümüş Motor teşebbüsünden 65 yıl sonra hala motorumuzu kendimizin üretememesinin sancılarını çekiyoruz. İnşallah farklı kurumlarımız nezdinde başlattığımız projeler sonlandığında birkaç yıl içinde motor meselesini de kökten çözeceğiz. Kaybolan 65 yılın hesabını sormayı da milletimize bırakıyoruz” diye konuştu.

“YERLİ OTOMOBİLİN ÖNÜNÜN KESİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devrim otomobilinin önünün kesildiğini ancak buna izin vermeyeceklerini belirterek, “İnandık mı bu millet çok daha farklı yapar. Bu kez izin vermeyeceğiz, Devrim otomobilinin önünü kesmeyi başardılar ama şimdi yaptığımız otomobilin önünü inşallah kesemeyecekler. Bugünkü noktaya gelebilmek için 17 yıldır ter döküyor, mücadele ediyoruz. 17 yılın sonunda milli gelirimizi 236 milyar dolardan 950 milyar dolarlara yükselterek 4 kat artırdık. Her ne kadar son yıllarda dolar bazında bir miktar bozulmuş olsa da hak ettiğimiz yere geleceğiz inşallah. İhracatımızı 36 milyar dolardan 170 milyar dolara yükselterek 5 kat ileriye taşıdık. İstihdamda 9 milyona yakın artış sağladık” diye konuştu.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir