VALİ ALTIPARMAK’TAN AVCILARA ÇAĞRI

VALİ ALTIPARMAK’TAN AVCILARA ÇAĞRI

İl Koordinasyon Kurulunda konuşan Vali Ahmet Altıparmak, özellikle Tavas, Kale, Acıpayam ve Tavas bölgelerinde yaban domuzu popülasyonunun arttığını belirterek, avcılara çağrıda bulundu. Altıparmak, “Bu işin eğitimini alan sürek avı düzenlesin. Domuz popülasyonu arttı, tarım arazilerini talan ediyorlar” dedi.

YABAN DOMUZU SORUNU

Faaliyetlerine ilişkin bilgi veren Orman ve Su İşleri Bakanlığı 5. Bölge Müdürü Mahmut Temel, son dönemlerde yaban domuzu sayılarında hızlı bir artış gözlendiğini belirterek, bu konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Özellikle çiftçilerin yaban domuzlarından çok fazla şikayet ettiğini anlatan Temel, “Çiftçiler şikayetlerini Tarım İl Müdürlüğü’ne iletiyor, konu buradan bize geliyor. Biz de Valiliğin oluru ile çalışma yapıyoruz” dedi. 5. Bölge Müdürü Mahmut Temel, 2016 yılında 24 sürek avı organize ettiklerini belirterek, bu işin sürekli hale getirilmesinin önemine işaret etti. Ava çıkacak olanların eğitimli olmasının büyük önem taşıdığını dile getiren Temel, “Hem kullanılan silah ve kurşunlar, hem de yaban domuzlarının saldırılarına karşı kendilerini koruyabilmeliler. Bu nedenle ısrarla eğitim üzerinde duruyoruz. Yaban domuzu avı eline silah alanın yapabileceği bir iş değil” dedi.

VALİ ALTIPARMAK’TAN SÜREK AVI ÇAĞRISI

Yaban domuzunun özellikle çiftçiler ile ilgili büyük sorunlar oluşturduğunu belirten Vali Altıparmak, avcılara çağrıda bulunarak sürek avına çıkmalarını istedi. Tarım arazilerinin yanı sıra şehir merkezlerinde de yaban domuzlarının sıklıkla görülmeye başlandığını belirten Vali Altıparmak, “Şirinköy’de insanlar yürüyüşe çıkıyor, bir anda karşılarında yaban domuzlarını görüyorlar. Tarım arazilerinin yanı sıra insanlar için de tehlikeliler. Bu nedenle bu işin eğitimini almış avcıların sürek avları düzenlemesi doğal dengenin korunması adına önemli” dedi. 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir