‘ÜLKEMİZE BU AYIBI YAŞATMAYACAĞIZ’

‘ÜLKEMİZE BU AYIBI YAŞATMAYACAĞIZ’

Cumhuriyet Kadınları Derneği, AK Parti tarafından meclise sunulan cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunu içeren önerge ile ilgili basın açıklaması yaptı. Grup adına basın bildirisini okuyan Dernek Başkanı Cennet Kasapoğlu; “Çocuğa tecavüz en ağır insanlık suçlarından biridir. Ülkemize bu ayıbı yaşatmayacağız” dedi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Cennet Kasapoğlu’nun önderliğinde derneğe üye kadınlar, AK Parti tarafından meclise sunulan cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunu içeren önerge ile ilgili basın açıklaması yaptı. Grup adına basın bildirisini okuyan Dernek Başkanı Cennet Kasapoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ana babaların ya da yasal temsilcilerinin onayıyla çocuk yaşta tecavüz edilen ve tecavüzcüsüyle evlendirilen bu çocukları devletin şimdi ben seni koruyamadım, seni eğitimden yoksun bıraktım, oyun hakkın dahil tüm çocukluğunu elinden aldım, geleceğini kararttım, bununla da yetinmeyip sana tecavüz ederek hayatın boyunca yaşayacağın ağır bir travma ile baş başa bırakıp, tecavüzcünü akladım demeye hakkı yoktur! Tecavüzcünün tecavüz ederek mağdur ettiği, haklarını ihlal ettiği çocukla evlenmesi; suçun failini cezadan kurtararak mağduru cezalandıracak, mağduru daha da mağdur edecek bir düzenlemedir. Böyle bir önerge; akıl, mantık ve vicdan dışıdır. Bu suçu teşvik edecek, arttıracak, suçluyu cezadan kurtarıp hem de ödüllendirecek bu düzenlemeye onay veren, oy veren milletvekilleri hiç mi empati yapmazlar? Onlarda ana- baba değiller mi? Vicdanları nasıl elveriyor?Bu yasa yaşama geçtiğinde ülkedeki çocuk tecavüzleri ve çocuğa yönelik çoklu şiddet olguları vahim bir şekilde artar. Çocuk evliliklerinde dünyada zaten 2. sıradayız. 1. sıraya çıkarız. Bizler buna izin vermeyeceğiz. Ülkemize bu ayıbı yaşatmayacağız.”

“BU UTANÇ YASASINA KARŞI MÜCADELEYE DEVAM”

“Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak Genel Merkezimiz ve tüm şubelerimizle birlikte bu utanç yasasına karşı mücadele edeceğiz” diyen Başkan Kasapoğlu sözlerine şöyle son verdi: “Çocuk istismarı çok ağır bir suç. Biz Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Merkezimiz ve tüm şubelerimiz olmak üzere bu yasanın geçmesini asla istemiyoruz. Sonuna kadar mücadelede kararlıyız. Yarın yasa çıkmak için onaylanacak. Genel Merkezimiz ve Ankara şubelerimiz, Genel başkanımız olmak üzere yarın saat 11:00’da Adliye’de bulunacaklar. Bu yasaya ‘hayır’ demek için, ‘dur’ demek için orada olacaklar. Yasa çıksa bile biz her zaman yasaya karşı çıkmak için mücadele edeceğiz. Tüm Denizlili kadınlarımızı çocuk istismarına karşı mücadeleye, hep birlikte bu çağ dışı yasal düzenlemeye karşı çıkmaya, birlikte ‘hayır’ demeye, çocuklarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz. Tecavüz meşrulaştırılamaz!”

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir