‘ÜLKEMİZ KASIM AYINDA İHRACATINI ARTIRDI’

‘ÜLKEMİZ KASIM AYINDA İHRACATINI ARTIRDI’

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 2016 Kasım Ayı ihracat rakamları Kocaeli’den açıklanırken; TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, “ülkemiz yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Kasım ayında ihracatını artırdı” dedi.

Kasım ayı ihracat rakamları Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Kocaeli’de açıklandı. Kocaeli’nde düzenlenen basın toplantısında; TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert de hazır bulundu. Toplantıda açıklama yapan Başkan Kocasert; “2016 yılının son ayına girmiş bulunmaktayız. Bu yıl da, tıpkı 2015’te olduğu gibi dünya ekonomisinin beklentilerin çok altında, yaklaşık yüzde 2,4 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor. Dünya mal ticaretinin ise yüzde 3’lük gerileme ile 16,1 trilyon USD seviyelerinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Son yıllardaki düşük emtia fiyatlarına ek olarak, çevre ülkelerimizde yaşanan sorunlar da ihracatımızı olumsuz etkilemekte.  Ancak, ülkemiz yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Kasım ayında ihracatını artırdı. Geçtiğimiz sene Kasım ayında 11 milyar 384 milyon USD olan ülke ihracatımız, bu sene yüzde 5 oranında artarak 11 milyar 952 milyon USD olarak gerçekleşti. Bu aydan itibaren, devam eden aylarda ülke ihracatımızın artış trendi sürecektir. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan verilere göre, Denizli ihracatı Kasım ayında yüzde 14 oranında artarak 244 milyon USD’ye yükseldi” dedi.

“OCAK-KASIM DÖNEMİNDE İSE İLİMİZ İHRACATI YÜZDE 2,7 ORANINDA ARTTI”

Denizli ihracat rakamları hakkında da açıklama yapan Başkan Kocasert, “Ocak-Kasım döneminde ise ilimiz ihracatı yüzde 2,7 oranında arttı ve ihracatını 2 milyar 527 milyon USD’ye taşıdı. Ülkemiz ekonomisi son 27 çeyrektir ortalama yüzde 5 ile kesintisiz büyüyor. Ancak; sürdürülebilir büyüme rakamlarına ulaşmak için katma değerli üretim ve ihracat hayati öneme sahip. Bunu gerçekleştirmek için ise kullanılacak dörtlü formül; Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşma. Bilindiği gibi, 2023 ihracat hedefimiz dünya ticaretinden yüzde 1,5 pay almak ve en büyük ilk 10 ekonomi arasına girmek.  Hükümetimiz tarafından son dönemde yapılan açıklamalarda, 2017 yılı bütçesinde ihracatçılarımıza verilen desteklerin 1 milyar TL’den 3 milyar TL’ye çıkarılacağının müjdesini aldık. Bu ve buna benzer destekler ile birlikte, ihracatımıza önemli bir katkı sağlanacağını öngörüyoruz” diye belirtti.

 

 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir