Türkiye’de bu isimler sadece bir kişide var

Türkiye’de bu isimler sadece bir kişide var

82 milyonluk Türkiye’nin belki de yarısı 10 ismi taşıyor. Ancak öyle isimler var ki o isimleri kullananların adaşlarını bulması, onlarla karşılaşması imkânsız.

Tahmin etmesi güç. Ancak o isimler ülkemizde sadece bir kişi de var. Adaşı olmayan isimler arasında Feratun, Dilbere, Farim, Ülçü, Selmanni, Eliyde, Mürinşah, Hörem, İsal ve Femedi yer alıyor.

Ailelerin çocuklarına verdiği isimlerin modası var. Ancak öyle isimler var ki onların modası hiç geçmiyor.Türkiye’de en çok kullanılan erkek isimlerin başında 3 milyona dayanan rakamla Mehmet bulunuyor. İlk beş de ise Mustafa, Ali, Ahmet ve Hüseyin yer alıyor.

Kadın isimlerinde en çok eski isimler tercih ediliyor. Türkiye’de en çok kullanılan kadın isimlerinin başında 4 milyona aşkın rakamla Fatma geliyor. İkinci sırada 3 milyonla Ayşe bulunuyor. İlk beşin içerisinde ise Emine, Hatice ve Zeynep bulunuyor.

Türkiye istatistik kurumu (TÜİK) verilerine göre en çok kullanılan isimler kadar soy isimler de dikkat çekici. Türkiye’de en çok kullanılan soy isimlerin başında ilk sırada yılmaz geliyor. İlk beşte ise Kaya, Demir, Çelik ve Şahin yer alıyor.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir