‘TÜRKİYE PREMATÜRE DOĞUMDA DÜNYA ORTALAMASINA YAKIN’

‘TÜRKİYE PREMATÜRE DOĞUMDA DÜNYA ORTALAMASINA YAKIN’

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programına konuk olan Özel Tekden Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Uzmanı ve Eğitim Koordinatörü Doç. Dr. Osman Öztekin, prematüre doğumu ve nedenlerini değerlendirdi. Öztekin, Türkiye’nin prematüre doğum oranında dünya ortalamasına yakın olduğunu söyledi.

Özel Tekden Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Uzmanı ve Eğitim Koordinatörü Doç. Dr. Osman Öztekin DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Ümit Yakuphan tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programına konuk oldu. Programda prematüre doğumu ve nedenlerini değerlendiren Doç. Dr. Öztekin, şunları söyledi: “Prematüre erken doğum anlamına gelmektedir. Bizim istediğimiz doğumlar 38-42 hafta arası doğumlardır. 37 haftanın altında doğan bebekler için ‘prematüre’ tanımını kullanıyoruz. Prematüre kendi içinde de sınıflandırılıyor. 37 haftanın altında doğan her bebeğe aynı bakış açısıyla bakmıyoruz. 35-37 hafta arası bizim biraz daha normale yakın olarak değerlendirdiğimiz bebekler. 32-35 hafta bebekler daha dikkatli ve mutlaka özel merkezlerde takip edilmesi gereken bebekler. Bizim için en sıkıntılı olan grup 32 haftanın altındaki bebekler. Önceden yaşam düzeyi 24 hafta olarak belirleniyordu, şimdi 22 haftanın üzerinde bebeklerin yaşatıldığını görebiliyoruz. 22-32 hafta arası bebekler ciddi risk altındaki bebeklerdir. Prematüre doğumlar ülkelerin gelişmişlik düzeyiyle alakalıdır. Oranlar, çoğu ülkede yüzde 5-15 arası değişiyor. Türkiye prematüre doğumda dünya ortalamasına yakın. Yüzde 10-12 gibi bir prematüre doğum oranına sahip. Yaklaşık olarak yılda 1 milyon 200 ile 1 milyon 500 bin arası doğum gerçekleşiyor. Bunun 100-150 bini prematüre bebek oluyor. Bunların da 50 bin civarı bizim en çok korktuğumuz 32 haftanın altındaki bebeklerdir. Biz prematüre bebeklerde yaşam oranını bir kenara itip kaliteli yaşam oranına daha çok önem veriyoruz. Bebek ileride kendi kendine yetecek bir birey olabilecek mi, bizim için önemli olan bu. Dünya artık buna odaklanmış durumda.”

İŞTE ERKEN DOĞUMUN SEBEPLERİ

Prematüre yani erken doğumun nedenlerini açıklayan Doç. Dr. Öztekin; “Gebelik anne, bebek ve plasenta üçlüsünden oluşuyor. Bu üçlünün herhangi birisinde gelişebilecek bir sorun bebeklerin erken doğmasına yol açabilir. Annelik yaşının düşük ya da ileri olması,  çoklu doğum, annede kronik hastalıkların olması, travmalar, bebekte birtakım genetik problemlerin olması, plasentanın problemli olması gibi etkenler erken doğuma neden olmaktadır. Erken doğumların aslında çoğunun nedeni tam olarak bulunamıyor” diye konuştu.

PREMATÜRE DOĞUM TAHMİN EDİLEBİLİR Mİ?

Prematüre doğumun sebebinden kaynaklı olarak; anneden mi yoksa bebekten mi kaynaklı olduğu tespit edildiğinde erken doğumun öngörülebileceğini vurgulayan Doç. Dr. Öztekin şunları ekledi: “Hiçbir risk faktörü olmadan da bebeklerde erken doğum görülebiliyor. Prematüre doğumda bebek dış ortama yeteri kadar hazırlanamıyor. Biz bebek erken gelse bile anne karnından en az 24 saat önce hazırlıklı gelmesini istiyoruz.  Bunu sağlamak için doğumdan önce kadın doğum ekibi anneye, bebeğin ciğerinin gelişmesi için birtakım ilaçlar yapıyor. Bunlardan çok fayda görüyoruz. Bebek doğuma ne kadar hazırlanabilirse sonuçlar o kadar yüz güldürücü oluyor.”

 “DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ’NÜN EN BÜYÜK AMACI HALKI BİLİNÇLENDİRMEK”

17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nün en büyük amacı da halkı bilinçlendirmek olduğunu söyleyen Doç. Dr. Osman Öztekin, en önemli görevin aileye düştüğünü belirterek; “Gebelik süreci çok önemli bir süreç. Takip, düzen ve kontrol çok önemli. Doğumun gerçekleşeceği merkezde çok önemli. Özellikle prematüre doğum riski varsa bizim aileye tavsiyemiz doğumun uygun merkezlerde gerçekleşmesi için gerekenin yapılmasıdır. Ailelerimizin bilinçli olup, doğumun gerçekleşeceği merkezi önceden tespit etmesi gerekiyor” dedi.

 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir