‘TÜRKÇE KABİLE DİLİ DEĞİLDİR’

‘TÜRKÇE KABİLE DİLİ DEĞİLDİR’

“Büyük Türkçe Sözlüğü” yazarı Denizlili Yaşar Çağbayır, Fransa’da bulunan Yunus Emre Enstitüsü’nün konuğu olarak, 22 Kasım 2016 Salı günü Paris’te yapılan “Adriyatik'ten Çin Seddi 'ne Türkçe” konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

“TÜRKÇE KABİLE DİLİ DEĞİLDİR”

“Büyük Türkçe Sözlüğü” yazarı Denizlili Yaşar Çağbayır, Fransa’da bulunan Yunus Emre Enstitüsü’nün konuğu olarak, 22 Kasım 2016 Salı günü Paris’te yapılan “Adriyatik'ten Çin Seddi 'ne Türkçe” konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Yunus Emre Enstitüsü tarafından organize edilen konferansa eşi Gönül Çağbayır ile birlikte davet edilen Denizli Kocapınar’lı yazar Yaşar Çağbayır, ilk kez Fransa’da davet üzerine Türkçeyi anlattığını belirt. Büyük Türkçe Sözlük Yazarı Çağbayır, DRT ve Denizli Gazetesi’ne  “Türkçe, Adriyatik'ten Çin Seddi 'ne yelpazede konuşuluyor. Türkçeyi kabile Dili zannedenlere gerçekleri anlattım. Fransa’da çoğu diplomat ve yabancı seçkin bir topluluğa Türkçenin Büyüklüğünü anlatma fırsatı buldum. Konferansımız, Yunus Emre Enstitüsü Paris Bürosu Yöneticisi Dr. Ahmed Bakcan’ın olağanüstü gayret ve girişimleri ile çok başarılı geçti. Fransız Milli Kütüphanesi’nin Türkçe Bölümü’nde bir takım Büyük Türkçe Sözlük armağan ettim. Sözlüğün Birinci baskısından iki takım mevcut olduğunu, bizzat raflardaki yerini görmek, beni mutlu etti.” diye konuştu.

ÇAĞBAYIR’IN 12 ESERİ BULUNUYOR

Denizli’nin Serinhisar İlçesi’ne bağlı Kocapınar Mahallesi’nde 1945 yılında doğan emekli öğretmen ve araştırmacı yazar Yaşar Çağbayır’ın 12 eseri bulunuyor. Yazar Çağbayır’ın Büyük Türkçe Sözlüğü’nde günlük hayatta kullandığımız kelimelerden Eski Türkçe' ye kadar Türk Dili’ne ait 246.000 sözcük yer alıyor. Sözcük sayısıyla olduğu kadar içeriğinde yer alan Osmanlıca Dizin'le de Türkiye'de bir ilk olan ve 38 yıllık çalışmayla hazırlanan Türkçe Sözlük, 5 ciltten ve 5.744 sayfadan oluşuyor. Türkçe Sözlüğün, Türkiye ve dünyada Türk Dili üzerine yazılmış "Atabetü’l-Hakayık" tan çağdaş edebî metinlere kadar yaklaşık 1.700 eserin incelenmesiyle hazırlandığı belirtiliyor.

KOCAPINARLI YAZARIN ESERLERİ

İşte Yaşar Çağbayır’ın eserleri:

1-) Büyük Türkçe Sözlük, 2-)  İlk, Orta, Lise, Meslek Liseleri ve Çıraklık Eğitim Merkezleri İçin Türkçe, Edebiyat ve Türk Dili Öğretimi Kılavuzu, 3-) Türk’ün Bayrak Mücadelesi Açısından İstiklâl Marşı’nın Tahlili,  4-) Söke,5-) İstiklâl Marşı’nın Tahlili 6-) Millî Mücadele’de Mehmet Âkif, Millî Şair Mehmet Âkif Ersoy: Ölümünün Ellinci Yılında, 7-) Kutadgu Bilig, 8-)Ötüken Türkçe Sözlük 9-) Denizli İli, Serinhisar İlçesi, Yukarı Karaçay (Kocapınar) Köyü Ağzı, 10- ) Günümüz Diliyle Atabetü'l-Hakayık-Gerçeklerin Eşiği, 11-) Bayrak Mücadelemiz ve İstiklal Marşı, 12-) Yanık Çaydanlık-Hikâyeler

 

 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir