‘TORUNUMUZUN TORUNU ALT YAPI SONU YAŞAMAYACAK’

‘TORUNUMUZUN TORUNU ALT YAPI SONU YAŞAMAYACAK’

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, DRT Denizli’de Ümit Yakuphan’ın hazırlayıp sunduğu Güne Bakış özel programına konuk oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan, 15 Temmuz Darbe Girimi ve sonrasında yaşananları değerlendirdi.

Başkan Zolan, hazır betonun duayen işadamlarından Abdullah Akça’nın vefatı dolaysıyla başsağlığı dilerken, “Denizli’de kendi sektöründe ve iş alanında birçok ilkleri yapan, örnek olan, yol gösteren bir isimdi. İş ciddiyetinden bir milim taviz vermeyen çalışkan bir insandı” diye konuştu.

KURTULUŞ SANCAĞINI 97 YIL SONRA

DENİZLİ’DE SALLAMAK BİZE NASİP OLDU

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, DRT Denizli’de Ümit Yakuphan’ın hazırlayıp sunduğu Güne Bakış özel programına konuk oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan, 15 Temmuz Darbe Girimi ve sonrasında yaşananları değerlendirdi.

DENİZLİ: Duayen İşadamı Abdullah Akça’yı son yolculuğuna uğurladık. Siz kendisini tanıyordunuz. Neler söylemek istersiniz?

OSMAN ZOLAN: Ben Abdullah Amcayı yakından tanıyordum. Bu görevlere geldikten sonra değil, 20-25 yılı aşan bir tanışıklığımız vardı. Denizli’de kendi faaliyet gösterdiği iş alanında birçok ilkleri yapan, örnek olan, yol gösteren biriydi. İş ciddiyetinde bir milim taviz vermeyen çalışkan bir insandı. Mekanı cennet olsun. Akça Ailesi’ne başsağlığı diliyorum.

“AHMET MÜFTÜ HULUSİ EFENDİ’NİN SALLADIĞI

SANCAĞI 97 YIL SONRA 15 TEMMUZ GECESİ

SALLAMAK BİZE NASİP OLDU..”

DENİZLİ: 15 Temmuz Darbe Girişimi en acı geceydi. Siz meydana ilk çıkan isimlerden biriydiniz. O gece neler yaşandı sizden dinleyelim?

OSMAN ZOLAN: O gece çok farklıydı. O gece makam odamda komisyondaki başkanlarımızla ve çalışma arkadaşlarımızla toplantı yapıyorduk. Toplantı esnasında telefonlarımız yanımızda değildi. Yardımcım içeri girdi ve ‘Başkanım darbe oluyor’ dedi. O sözle ile irkildim. Bakanımız Nihat Zeybekci ile telefonda görüştük. Denizli için gereği neyse yaparız, dedim. Dr. Sema Ramazanoğlu’nu aradım. Kendisi İstanbul’daydı. Cumhurbaşkanı’nın konutuna doğru gidiyormuş. Ankara ve İstanbul’da durum bu kadar vahim olması açıkçası beni ürküttü. Bizde hemen arkadaşlarımızla dışarı çıktık. Bütün belediye araçlarını askeriyenin önüne dizdik. AK Parti İl Başkanlığı’ndan DelikliçınarMeydanı’na kadar yürüyerek geldik. Toplanmaya başlayan vatandaşlarımıza da Cumhurbaşkanımızın görüntüsünü ekrana sık sık getirdik. Meydanlara davetine tüm halkımız destek verdi. Benim tek amacım Denizli’de kimsenin burnu kanamadan bu işe nokta koymaktı. Darbe olduğunu duyduğum an aklıma gelen ilk şey, bu kadar projemiz var yarım mı kalacak diye düşündüm. Afyon Valisi ve Belediye Başkanı ile hemen irtibata geçtik. Ankara’ya asker gitmesini önlemek adına istişarelerimiz oldu. Denizli, Milli Mücadele ateşinin yakıldığı bir il. 97 yıl önce Ahmet Müftü Hulusi Efendi’nin salladığı sancağı 15 Temmuz gecesi sallamak bize nasip oldu. 15 Temmuz gecesini ben darbe kalkışması olarak görmüyorum. Ülkemde iç savaşı çıkartıp, yok etme düşüncesi olduğuna inanıyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bu kötü günlerinden üstesinden geldik. Kurtuluş Savaşı olarak gördüğümüz için o gece sancağı çıkardık.

DENİZLİ: Bir hukukçu kimliğiniz ile sormak istiyorum. FETÖ/PDY ile ilgili ilk iddianame Denizli’de hazırlandı. Gelinen noktayı siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Denizli bu konuda da öncülüğü yaptı.

OSMAN ZOLAN: Denizli her konuda öncülük yapmıştır. 15 Mayıs 1919 yılında da Milli Mücadele öncülüğünü Denizli yapmıştır. 15 Temmuz gecesi ile öncülüğü de yapmıştır. FETÖ dediğimiz örgüt aslında bir maşa. PKK’da bir maşa. Türkiye’de faaliyetgösteren terör örgütlerinin sahibi tek. Kumandası da bir kurumun elinde. Hiçbir terör örgütü senin benim denilerek hafife alınamaz. Ülkemizin coğrafyası çok önemli bir konumdadır. Eğer biz tek yumruk olursak ve tüm siyasi görüşlerimizi bir yana bırakırsak Türkiye’nin refaha kavuşmasına daha hızlı yardımcı oluruz.

DENİZLİ: Vali Altıparmak “Yavaş hareket ediyoruz ama sağlıklı ilerliyoruz” sözünü söyledi.  Bu süreç hızlanabilir mi yoksa yavaş mı ilerler?

OSMAN ZOLAN: Valimiz ile her görüştüğümüzde bu hassasiyetlere dikkat ediliyor. Bir mazlumun ahını almamak açısından dikkatli davranıyoruz. Bu işin içinde olan insanları da bırakmadan kararlı bir şekilde devam ediyoruz. 15 Temmuz Gecesi Emniyet Müdürümüz Hüseyin Namal çok dik bir duruş sergiledi. Tecrübesi ile birçok konuya basiret gösterdi. Şimdi gelecek olan Emniyet Müdürümüz Mevlüt Demir zaten Denizli’yi yakından tanıyan bir isim. Ben her ikisine de hayırlı olsun diyorum. Mevlüt Müdür’de bu operasyonun sağlıklı yürümesi adına her şeyi yapacaktır, çünkü tecrübeli bir arkadaşımız.

“İDAM CEZASI CİNSEL SUÇ İŞLEYEN

SAPIKLARA DA GETİRİLMELİ”

DENİZLİ: Özellikle halkın idam konusunda bir talebi var. Hem bir başkan hem de bir hukukçu olarak idama nasıl bakıyorsunuz?

OSMAN ZOLAN: Siyaseten baktığım zaman idam edilmelerini istiyorum. Hukukçu olarak baktığımda sonraki döneme işler. Bugün bir kural koyduğunuzda sanığın lehine işler, aleyhine işlemez. Bu hukukun genel kuralıdır. İdam tartışması bundan sonra olacak olayların caydırıcı olmasına adına gerekli. Sadece vatanı bölmeye çalışanlara değil, cinsel istismarda bulunan sapıklara da getirilmeli. Dünya’nın birçok yerine hükmeden Amerika’da bile idam cezası var. Başka söze gerek yok. Belirli sınırlarda tutup, uygulanamaz durumuna getirmemek gerekir.

DENİZLİ: Başkanlık için neler düşünüyorsunuz? Vatandaştan destek olduğunu görüyoruz.

“ASLINDA ŞU ANDA BAŞKANLIK SİSTEMİ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNDE UYGULANIYOR”

OSMAN ZOLAN: Bazı kesimler negatif düşünüyor. Diktatörlük gibi düşünüyorlar ama Amerika’da başkanlık sistemi var. Çoğu ülkede başkanlık yönetimi var. Başkanlık sistemi gelirse Türkiye değişecek diye düşünenler var. Türkiye Cumhuriyeti aynı Cumhuriyet’tir, aynı devlettir. Kafaları karışmak için negatif algı operasyonları yapılmakta. Vatandaşımızı başkanlık sistemi konusunda net bir şekilde bilgilendirmek lazım. Aslında bizim ülkemizde başkanlık sistemi uygulanıyor. Şu an sadece belediyelerde uygulanıyor. Acıpayam, Çivril, Büyükşehir’de başkanlık sistemi vardır. Tarihe baktığınızda milletvekili seçimleri vaktinden önce yapılmıştır. Fakat belediye başkanlık seçimleri hep 5 yılda bir yapılmıştır. Tek baş olması gerekiyor. Dünya’da ilerlemiş ülkelerde devlet başkanlığı var. Meclis’te 330’un üzerinde oy olacaktır. Ama yine de halka gitmek gerekir. Arzu ettiğim tüm partiler masanın etrafında buluşup, her şeyi konuşabilmeli. Bu ülke hepimizin. Aynı gemideyiz.

DENİZLİ: 121 dev projenin 2016-17 eylem planında hepsini hayata geçireceğiz dediniz, son projeler nelerdir?

OSMAN ZOLAN: Üçgen Kavşağı ve Zeybek Kavşağı’nı yapan müteahhit tek kişi. 100 gün içinde Zeybek Kavşağı’nın çalışmasını bitirmiş oluruz. 10 gün içinde de Üçgen Kavşağı’na başlamış oluruz. Orada hem trafik anlamında hem de yakıt anlamında rahatlamış olacağız. Kavşaklarda peyzaj ile ilgili de çalışmalarımız yapılıyor. Bu çalışmalar olurken de alternatif yollarımızı belirledik. Denizli aslında yeni bir çevre yolu kazanacak. Bozburun’daki çalışmalarımız Ankara yolunu rahatlatmış olacak. Üçgen’e uğramadan direk Ankara Yolu’na çıkacak. Yağmur suyu ile ilgili yaptığımız ihale 30 milyonluk bir ihale. Sadece toprağın üstüne değil altına da çok önem veriyoruz. Torunumuzun torununun sıkıntı yaşamayacağı bir altyapı bırakmayı arzu ediyoruz. Vatandaşlarımızın birkaç ay daha sabretmesini istiyorum çünkü sonuç güzel olacak. 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir