Tiyatronun “Divası”; Kenter’in vefatı, Denizli’de üzüntü yarattı

Tiyatronun “Divası”; Kenter’in vefatı, Denizli’de üzüntü yarattı

Türk tiyatrosunun “divası” olarak bilinen Yıldız Kenter, akciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti. Kenter’in vefatı, Denizli’de de üzüntü yarattı.

Türk tiyatrosunun “divası” olarak bilinen 91 yaşındaki Yıldız Kenter akciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti. Merhum Kenter, bugün İstanbul’da toprağa verilecek. Yabancı ve Türk çok önemli yazar ve şairlerin oyunlarını birçok ülkede sahneleyen Kenter; Shakespeare, Çehov, Brecht, Inoesco, Melih Cevdet Anday, Adalet Ağaoğlu, Necati Cumalı’nın da aralarında bulunduğu yazarların 100’den fazla oyununu sahneye taşımıştı. 80’li yaşlarının ortalarına kadar sahneye çıkmaya devam eden Kenter, 1981 yılında ‘devlet sanatçısı’ unvanı almış, 1994’de Finlandiya Dünya Kadın Kuruluşu tarafından yüz yılın en başarılı yüz kadınından biri olarak onurlandırılmıştı.

KENTER’İN VEFATI, DENİZLİ’DE ÜZÜNTÜ YARATTI

Usta sanatçı Kenter’in vefatı Denizli’de de üzüntü yarattı. AK Parti Denizli Milletvekilleri; Ahmet Yıldız ve Nilgün Ök, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, sosyal medya hesaplarından Kenter için taziye mesajı yayımladı.

“YAKINLARI VE TÜRK TİYATROSUNA KAZANDIRDIĞI SAYISIZ ÖĞRENCİSİNE BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM”

Kenter’in vefatını üzüntü içinde öğrendiğini belirten AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök; “Türk tiyatrosunun duayen ismi, Devlet Sanatçısı Yıldız Kenter’in vefat haberini derin bir üzüntü içinde öğrenmiş bulunmaktayım. Kendisine Allah’tan rahmet; ailesi, yakınları ve Türk tiyatrosuna kazandırdığı sayısız öğrencisine başsağlığı diliyorum” dedi.

“YILDIZ KENTER BÜYÜK KAYIP”

Ak Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, şunları aktardı: “Yıldız Kenter büyük kayıp. Mesleğinin hakkını verdi. Tiyatronun önemini ve topluma katkısını bilen bilir. Türk sinemasının ve dizilerinin başarısında da tiyatrocularımızın payı büyüktü. Yıldız Kenter’in yeri inşallah doldurulur ama zor. Son dönemde alanında derinliğine uzman, liyakat sahibi, otorite meslek ve sanat erbabı hatta akademisyen çok yetişmiyor maalesef. Nedenlerini irdelemek lazım. Haydi önümüzdeki bir yıl Yıldız Kenter anısına tiyatroları dolduralım. Anadolu’da tiyatroyu canlandıralım.”

“SİZİ NADİDE BİR SANATÇI OLARAK HATIRLAYACAĞIZ”

Kenter’in vefatının ardından sosyal medya hesabından taziye mesajı yayımlayan bir diğer isim de CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca oldu. Karaca; “Sizi, ilkleri gerçekleştiren, nice değerli eserinizle hayranlık uyandıran, sadece oyunculuğunuzla değil
yetiştirdiğiniz değerlerle ve ilkeli duruşunuzla tiyatromuzu taçlandıran nadide bir sanatçı olarak hatırlayacağız” dedi.

“AİLESİNE VE SEVENLERİNE BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM”

Kenter’in vefatıyla büyük üzüntü yaşadığını belirten Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan; “Tiyatromuzun ve sinemamızın duayeni, hocaların hocası Yıldız Kenter’i kaybettiğimizi öğrenmenin üzüntüsü içerisindeyim. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum” diye konuştu.

“TÜRK TİYATROSUNUN DUAYENİ; YILDIZ KENTER’İ KAYBETTİK”

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan da sosyal medya hesabından yayımladığı taziye mesajında şu ifadelere yer verdi: “Türk tiyatrosunun duayeni Yıldız Kenter’i kaybettik. Merhuma Allah’tan rahmet, sevenlerine ve tiyatro camiasına başsağlığı diliyorum.”

“PERDE SONSUZLUĞA KAPANDI”

Denizli CHP İl Başkanı Mahir Akbaba sosyal medya hesabından yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: “Türk tiyatrosuna verdiği emek, zarifliği, eğitimi ve tiyatro aşkıyla yetiştirdiği yüzlerce öğrenci, muhteşem bir kariyer, tiyatro abidesi Yıldız Kenter’e sonsuz saygı ve sevgiyle…”

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir