TEAHOME BİTKİ ÇAYLARI ANTALYA’DA TANITILDI

TEAHOME BİTKİ ÇAYLARI ANTALYA’DA TANITILDI

Çal’a bağlı Belevi Mahallesi’nde yetiştirilen tıbbi ve aromatik bitkilerden hazırlanan ve ‘Teahome’ markasıyla satışa sunulan bitki çayları, ilçede üretilen diğer tarım ürünleriyle birlikte Antalya Growtech Eurasia Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı’nda tanıtıldı.

Çal İlçesi’ne bağlı Belevi Mahallesi’nde iyi tarım uygulamasıyla yetiştirilen tıbbi ve aromatik bitkilerden sallama çay olarak hazırlanan ve ‘Teahome’ markasıyla satışa sunulan bitki çayları da ilçede üretilen diğer tarım ürünleriyle birlikte Antalya Growtech Eurasia Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı’nda tanıtıldı. 30’u aşkın ülkeden çok sayıda standın açıldığı fuarda Çal’ın ürünleri belediye tarafından açılan stantta tanıtılıyor. Stantı ziyaret edenlere Çal’da yetiştirilen üzüm çeşidi olan ‘Çal Karası’ üzümü tattırılıyor, Teahome Bitki Çayları’ndan ikram ediliyor. Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Uluslararası fuara Çal Karası damga vuruyor. Tarım kenti olma yolunda hızla ilerleyen Çal, ihracatçı firmalar ve yurt dışındaki firmalarla yeni bağlantılar yapacak” dedi.

Çal stantında, Çal üzümü, pekmez, sirke, yaprak sarması, seralarda üretilen ürünler, ilçede yetiştirilen tıbbı ve aromatik bitkilerle belediyenin şirketi olan Yeşil Çal A.Ş’de üretilen tekstil ürünlerinin sergilendiğini anlatan Başkan Akcan “Göreve geldiğimiz günden bu yana Çal’ı tarım kenti yapmak için çabalıyoruz. Bu yıl kurduğumuz seralarda üretilen domatesler ihracata ve iç piyasaya giderken, milyonlarca kök sarımsak da toprakla buluştu. Gelecek yıl sera alanlarımız 7-8 katına çıkıyor. İlçemizde tıbbı aromatik bitkilere çiftçilerimiz büyük ilgi gösteriyor. İlçemizde üretilen ürünler il merkezdeki tesiste işlenerek pazarlanıyor. Hedefimiz, üreticilerimizin ürünlerini en iyi şekilde değerlendirip, başta yurt dışına ihraç etmek ve ülkemize döviz girdisi sağlayıp halkımızın refah seviyesini arttırmaktır. Tarlasında toprağı ekip biçen çiftçiden, dünya pazarlarına ihracat yapan dev şirketlere kadar sektörün her bir yapı taşının buluştuğu Antalya’daki uluslararası fuarın Çal’a olumlu kazançları olacak. Ayrıca, fuara katılan tek belediye olmanın da gururunu yaşıyoruz” dedi

 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir