Superior Seedless üzümünde ihracat başlıyor

Superior Seedless üzümünde ihracat başlıyor

Ege Bölgesi'nin önemli ihraç ürünlerinden, düşük şeker oranı ile şeker hastalarının gözdesi çekirdeksiz superior seedless üzümünün ihracat yolculuğu 20 Temmuz 2019 Cuma günü başlayacak.

Ticaret Bakanlığı Batı Anadolu Bölge Müdürlüğü’nün başkanlık yaptığı, Tarım ve Orman Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü, İzmir Zirai Karantina Müdürlüğü, Manisa Bağcılık Araştırma İstasyon Müdürlüğü, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Tarım ve Orman Bakanlığı Alaşehir ve Sarıgöl İlçe Müdürlükleri’nden uzmanlardan bir komisyon oluşturuldu.

Oluşturulan ‘Superior Seedless Çeşidi Sofralık Üzüm İçin Hasat ve İhraç Tarihlerini Belirleme Komisyonu tarafından Manisa’nın Alaşehir, Salihli, Sarıgöl İlçeleri ve Denizli’nin Buldan İlçesi’ndeki muhtelif bağlarda incelemeler yaptı ve numuneler aldı.

Manisa Bağcılık ve Araştırma İstasyon Müdürlüğü Laboratuvarı’nda yapılan analizler sonucunda, bu ürünün 19 Temmuz 2019 tarihinden itibaren kesimine, 20 Temmuz 2019 tarihinden itibaren ihracatına izin verildi.

Türkiye’nin yaş üzüm ihracatının 2018 yılında rekoltenin düşük olması nedeniyle 2017 yılına göre yüzde 38’lik düşüşle 197 milyon Dolar’dan 122 milyon Dolar’a gerilediğine işaret eden Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, 2019 yılında yaş üzüm ihracatında daha başarılı bir sezon beklediklerini, hedeflerinin 200 milyon dolarlık ihracat olduğunu kaydetti.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir