SUDANLI BANKACILARI DENİZLİ’DE AĞIRLADI

SUDANLI BANKACILARI DENİZLİ’DE AĞIRLADI

Sudan finans sektörünün temsilcileri Denizli’de bir araya geldi. Türkiye ile Sudan arasındaki ekonomik ilişkilerin geleceğinin konuşulduğu toplantının organizasyonunu yapan Ak Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, “Biz Sudanla her iki tarafında kazandığı bir işbirliği içinde olmak istiyoruz. Emperyalistler gibi bencil değiliz. Denizli’deki bu toplantının İslam ülkelerinin güç birliğinin önemli bir adımı olmasını umut ediyorum” dedi.

Ak Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Sudan finans sektörünün önde gelen isimlerini Denizli’de ağırladı. Denizli Pamukkale’de Colessia Termal Otel’de yapılan toplantıya; Afrika Teknokent Başkanı Osama Rais Başkanlık etti. Sudan Bankalar Birliği Zirvesi’ne, Sudan Cumhurbaşkanı Müsteşarı TarigHag Ali ElaminMohamed,  Total qualitycentre Genel Müdürü Eltayeb Ibrahim Ali Asal, Agriculture Bank of Sudan Genel Müdür Yardımcısı Abdelgader Osman, Sudan Bankalar Birliği Genel Sekreteri Magzoub Gali Mohamed Ahmed, Faisal Islamic Bank HR Müdürü Kamal Abdelrahman Hassan Mohamed, Sosyal Kalkınma Bankası Genel Müdürü Elzain Omer Elhado Omer, Sosyal Kalkınma Bankası genel Müdür yardımcısı Suhail Alzain Omer Alhado, Fisal Islamic bank Risk Müdürü Ahmed Elsiddig Gibril Elimam, Elnil Bank Genel Müdür Yardımcısı Hesham Eltohami Abdalla Suliman, Katar İslamic Bank Genel Müdür Yardımcısı Ibrahim Ahmed Mohamadi Mastoor, Elgazira Bank Genel Müdür Yardımcısı Osama Mohamed Ali Tambal, Ulusal Emeklilik Fonu Bilgi İşlem Müdürü Mohamed Salih Mohmoud Abdelrahim Mohamed, Sudanese Islamic bank Bilgi İşlem Müdürü Naddir Rofail Tadros Rofail ve Sudanese Islamic Bank Bilgi İşlem Müdür Yardımcısı Ömer Babiker Hassan Taha katıldı. Toplantıda konuşan Ak Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, “Sudan finans sektörünün önde gelen isimlerini ağırladığımız bu toplantının ilimiz ticaretine güç katacağına inanıyorum. Denizli olarak önemli bir finans toplantısına ev sahipliği yaptık. Her şeyden önce Ülkemizde ve ilimizde bu toplantıyı gerçekleştiriyor olmanızdan dolayı memnuniyetimizi ifade etmek istiyorum. Sudan’ın önemli bir ticari kapımız olacağına inanıyorum. Türkiye olarak Sudan’la iki kardeş ülkeyiz. Sudan bizim dostumuz. Müslümanlar siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve sosyal alan gibi konularda kısaca her alanda birlikte hareket etmeli, güçlerini birleştirmelidir. Türkiye’deki ve Sudan’daki kardeşlerimiz güç birliğini artırması gerekiyor. Müslümanlar yönetilen değil, yöneten bir konumuna ulaşmalı ve lider olmalıdır” dedi.

KAZAN KAZAN MODELİYLE GÜÇLENECEĞİZ

Osmanlı döneminde Sudanlılarla birlikte tarihi bir geçmişi paylaştıklarını söyleyen Milletvekili Şahin Tin; “Kurtuluş savaşı döneminde Anadolu ve İslam coğrafyası Haçlılar tarafından, Batı ve emperyalist güçler tarafından istila edilince Sudanlı kardeşlerimizin duasını her zaman atalarımız yanında hissettiler. Bizde Türkiye olarak Sudan’ın bağımsızlığını kazanması sürecinde her zaman dualarımız ve fiili desteklerimizle sizlerin yanında olduk ve olmaya da devam ediyoruz. Türkiye, İslam coğrafyasındaki birçok kardeş ülkeyle her alanda işbirliği yaparken, sadece kendisinin kazandığı bencil bir modeli değil, ekonomi literatüründe “kazan kazan” olarak adlandırılan model üzerine bir iş birliğini benimsemiştir. Bu da sömürgeci zihniyetle gittiği topraklara adalet ve huzur götüren atalarımız ve devamı olan bizlerin farkıdır” dedi.

SUDAN HEP YANIMIZDA OLDU

15 Temmuz darbe girişiminde Türk milletinin istikbaline nasıl bağlı olduğunu ve bağımsızlığına ne kadar önem verdiğini tüm dünya bir kez daha ilan ettiğini aktaran Tin, Sudan yönetiminin demokrasiden yana duruşu için de teşekkür etti. Tin;  “Sudan Cumhurbaşkanı, ‘Türkiye’ye yapılmış darbe bize yapılmış bir darbedir.’ diyerek desteğini ortaya koymuştur. Bu destek bağlarımızı daha da güçlendirmiş, işbirliği konusundaki irademizi daha da sağlamlaştırmıştır” diye konuştu.

TÜRKİYE LİDER VE MODEL ÜLKE

Türkiye’yi lider ve model ülke olarak gördüklerini söyleyen Sudan Cumhurbaşkanı Müsteşarı Tarig Hag Ali Elamin Mohamed; “Türkiye’nin son 15 yılda gerçekleştirdiği hamlelerle bir nevi ekonomik mucizeler gerçekleştirdiğini görüyoruz. Sudan olarak Türkiye’nin bu tecrübesinden istifade etmek istiyoruz. Yapılan bu toplantının iki ülke ilişkilerine katkı sunacağını düşünüyorum. İslami ekonomik model de önemli bir çalışma merkezi olması beklenen İstanbul finans merkezi konusunda da birlikte yol almak bize önemli bir katkı sağlayacaktır.  Ayrıca ev sahipliği içinde Ak Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin’e teşekkür ediyorum” dedi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir