“Seçilmiş olmak, kimseye kurallara uymama hakkını tanımaz”

“Seçilmiş olmak, kimseye kurallara uymama hakkını tanımaz”

AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, İçişleri Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde uzun süredir gündemde olan kayyum konusuna değinerek; “Seçilmiş olmak, kimseye kurallara uymama hakkını tanımaz. Bakanlığımızca haklarında terör bağlantısı sebebiyle soruşturma, kovuşturma olan belediye başkanları ilgili kanun gereği görevlerinden uzaklaştırılmıştır.” dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün ÖK, İçişleri Bakanlığı bütçe görüşmelerinde konuştu. Terörle mücadeleden trafiğe, asayişten uyuşturucu ile olan mücadeleye kadar Bakanlıkça yürütülen değerli faaliyetler için teşekkür eden Milletvekili Ök, uzun süre gündemde olan kayyum konusuna değindi. Milletvekili Ök; “Hepimiz burada seçilmiş kişileriz ama seçilmiş olmak, hiç kimseye kurallara uymama hakkını tanımaz. Aynı şekilde, seçilmeden önce hakkında soruşturma olan bir kişinin de seçildiği takdirde mevcut soruşturması kendiliğinden düşmez. Bu nedenle Bakanlığımızca haklarında terör bağlantısı sebebiyle soruşturma, kovuşturma olan belediye başkanları ilgili kanun gereği görevlerinden uzaklaştırılmıştır. Konuyla ilgili yapılan çarpıtmalara da ayrıca bir açıklama getirmek istiyorum. Bu işlem kişinin başkanlığını iptal etme işlemi değildir. Mahkeme kararı verilinceye kadar sürecin sağlıklı bir şekilde yürümesi için açığa alma işlemidir. Kişiler, hakkındaki davalar sonuçlanana kadar görevden uzaklaştırılır. Bu adli bir uygulamadır” dedi.

“TEŞEKKÜR MÜ ETSEYDİK?”

Görevden alınan belediye başkanlarının, seçilmeden önce haklarında devam eden soruşturma, kovuşturma ve tutuksuz yargılama kararlarına değinen Milletvekili Ök; “Bizi, ‘seçilmiş kişileri görevden alıyorsunuz, millet iradesini yok sayıyorsunuz’ diye suçlayanlara ben de sormak istiyorum. Ağır Ceza Mahkemeleri’nde davaları devam eden kişileri aday yaparak ve seçtirerek neyi amaçladınız? Hakkında kovuşturma, soruşturma veya tutuksuz yargılanma kararı olmayan hiç adayınız yok muydu? Ya da bütün bu olacakları bile bile, sonrasında kendinizi mağdur göstermek için mi bu kişileri aday yaptınız? Devletin imkânlarını terör örgütleri için kullananlara ne yapsaydık? Teşekkür mü etseydik? Onlarca, yüzlerce masumu şehit edip terörist cenazelerinde gözyaşı dökeceksiniz, sonra da buraya gelip barıştan huzurdan bahsederek sevgi pıtırcıklığı yapacaksınız. Böyle bir şey yok. Kesinlikle bunu kabul etmiyorum” diye konuştu.

“KÜRTLERLE BİN YILLIK GEÇMİŞİMİZ VAR”

Sorunun Kürtlerle değil, teröristlerle olduğunun tekrar altını çizen Milletvekili Ök; “Bizim Kürtlerle bin yıllık geçmişimiz var. Sorunumuz da yok. Biz terörün, teröristlerin karşısındayız. Son terörist bu ülkeden defolup gidene kadar da haklı mücadelemiz devam edecek. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta gerçekleşen ABD ziyaretinde bizim Kürtlere olan bakışımızı ve yaşananlar karşısındaki duruşumuzu tüm dünyaya gösterdi” şeklinde ifade etti. Milletvekili Ök, operasyonlarda şehit düşen Mehmetçiklere Allah’tan rahmet, gazilere acil şifalar diledi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir