Prof. Dr. Ersan Öz, 2021 yılı ekonomik beklentilerini değerlendirdi

Prof. Dr. Ersan Öz, 2021 yılı ekonomik beklentilerini değerlendirdi

Para Dergisi’ne 2021 yılı ekonomik beklentilerini değerlendiren Denizli Gazetesi Köşe Yazarı Prof. Dr. Ersan Öz, “2021 yılı öncelikle salgının gelişimine bağlı olsa da büyüme oranının yüzde 5 civarında olacağını tahmin edebiliriz” dedi. Prof. Dr. Öz, 2021’de işsizlik oranını yüzde 13, dolar kurunu 8.50 lira civarında ve enflasyonunun yüzde 14 civarında olması öngördü.

Ünlü ekonomi dergisi ‘Para’, 2021 yılı ekonomik beklentilerini araştırdı. 2021 yılına dair ekonomistlerin beklentilerinden oluşan haberinde 12 ekonomist ve maliye profesörüne makro ekonomik verilere dair değerlendirmeleri soruldu. Denizli Gazetesi Köşe Yazarı Prof. Dr. Ersan Öz’ün de katıldığı ankette farklı yorumlar yapıldı. Prof. Dr. Öz, şunları söyledi: “2021 yılında Türkiye ekonomisi, Kovid-19 salgınının seyri, aşı çalışmalarının başarısı ve Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerin Türkiye’ye yönelik yaptırım kararlarının gelişimini bekleyecektir. 2020 büyüme tahmini olarak ülkemizin yılı ya çok küçük bir büyüme ya da düşük oranlı bir küçülme ile kapatacağını ifade edebiliriz. Yani yüzde 0 artı gibi. 2021 yılı öncelikle salgının gelişimine bağlı olsa da büyüme oranının yüzde 5 civarında olacağını tahmin edebiliriz.”

“İŞSİZLİK ORANININ YÜZDE 13 CİVARINDA SEYRETMESİNİ BEKLİYORUZ”

2020 yılı enflasyonunun yüzde 14 civarında olmasını öngören Prof. Dr. Öz; “Ancak 2021 yılında para arzındaki genişlemeyle dengeli şekilde yüzde 15 civarında bir rakam beklenebilir. Faizlerin piyasanın da beklentisi doğrultusunda bir süre daha yukarı yönlü seyretmesini normal karşılıyoruz. 2021 yılı için enflasyon baskısını kırmak çok mümkün gözükmüyor. 2021 salgından çıkış, toparlanma dönemi olacağı için işsizliği de azaltmak amacıyla bir miktar enflasyonu kabullenmek gerekecektir. Enflasyon baskısı kırıldıktan sonra faizlerde tekrar aşağı yönlü ivme bekleyebiliriz. İşsizlik oranları olumsuz konjonktüre paralel olarak yüksek bir seviyeye ulaşmış olduğundan 2021’de bu konuda reform paketleri açıklandığını göreceğiz. 2021’de işsizlik oranının yüzde 13 civarında seyretmesini bekliyoruz” dedi.

“DOLAR KURUNUN 8.50 CİVARINDA OLMASI BEKLENMEKTE”

Prof. Dr. Öz, şunları aktardı: “Ödemeler dengesi sanıldığının aksine herhangi bir kriz içermeyecektir. Yıllardır ekonomimiz dış ticaret açığı, cari açık, enflasyon açığı gibi açıklarla yürümektedir. Her dönemde bu açıklar finanse edilebilmiştir. Dolar kuru 2020 yılını düşüş ivmesini devam ettirerek kapatacağı görülmektedir. 2021 yılında dolar kurunun 8.50 lira civarında olması beklenmektedir.”

“2021 YILINDA YATIRIMLARIN ARTACAĞINI SÖYLEMEK MÜMKÜN”

2021 yılında yatırımların artacağını söyleyen Prof. Dr. Öz; “Piyasalardaki belirsizliklerin azalmasıyla birlikte yatırımlar da artacaktır. Özellikle bilişim, yazılım, enerji sektörlerinde ciddi yatırımlar olacaktır. Yatırım artışları için yatırımcıların gözü kulağı reform düzenlemelerinde olacaktır. Çünkü hükümet sistemi değişikliği sonrası beklenen uyum yasaları 2 yıla yakın süre geçmiş olmasına rağmen tamamlanamadı. Eski sisteme ait yasalarla yeni hükümet sisteminin uygulanmaya çalışılıyor olması hukuk sistemi açısından yatırımcılar tarafından bir sorun olarak algılanıyor. Öncelikle hukuk reformlarının, ardından vergi reformunun yapılması gerekmekte ve beklenmektedir” diye konuştu.

 Diğer ekonomistlerin beklentilerinin yer aldığı tablo şöyle:

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir