PAÜ, ÇAL İLÇESİ’NE TOHUMCULUK ISLAH VE GENETİK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ AÇIYOR

PAÜ, ÇAL İLÇESİ’NE TOHUMCULUK ISLAH VE  GENETİK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ AÇIYOR

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ ve üst yönetim, ilçe gezilerine Çal ve Bekilli ile  devam etti. Rektör Bağ, Çal Meslek Yüksekokulu'na Tohumculuk Islah ve Genetik Araştırma Enstitüsü kurulacağını söyledi.

Pamukkale Üniversitesi Üst Yönetimi, ilçe meslek yüksekokullarının sorunları ve geliştirilebilir projelerini yerinde görmek amacıyla her hafta yaptıkları ilçe ziyaretlerine bu hafta Çal ve Bekilli ile devam etti.

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ yönetiminde, Rektör Yardımcıları ve daire başkanlarının katılımıyla gerçekleşen ziyaret ilk olarak Çal Kaymakamı Selami Korkutata'ya gerçekleşti. Daha sonra ilçe belediyesinin konuğu olan Rektör Bağ, ziyarette seracılık alanında ilerleme kaydeden Çal'da Meslek Yüksekokulu'na ait 600 dönümlük arazide Tohumculuk Islah ve Genetik Araştırma Enstitüsü kuracaklarını söyledi. Bağ, "Çal'da üniversitemize ait olan 600 dönümlük arazimiz var. Burada Denizli Ticaret Borsası ile birlikte Tohumculuk Islah ve Genetik Araştırma Enstitüsü'nü kurmak istiyoruz. Bunun için çalışmalara başladık. Tohumları birinci derecede İsrail’den alıyoruz. Arazisi kıt olan, suyu olmayan bir ülke dünyaya tohum satıyor. Özellikle tohum ıslahı noktasında ileri teknolojiyi kullanarak araştırmalar yapmamız gerekiyor. Çünkü GDO’lu tohumlar piyasayı sarmış durumda ve insanlığın geleceği açısından büyük tehlike arz ediyor. Biz bu enstitümüzle bölgemize has olan tohumların ıslahını yapacağız. Öte yandan enstitü Çal'a kurulduğunda Çal Meslek Yüksekokulu'nun bölüm sayısıyla öğrenci sayısı da artacaktır” dedi.

Rektör Bağ, Denizli Ticaret Borsası ile birlikte Acıpayam’da hayvancılıkla ilgili bir enstitünün kurulacağı müjdesinide verdi.

ÇAL BELEDİYESİ ÖĞRENCİLERİMİZE UYGULAMA ALANI YARATACAK

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan'ın enstitünün kurulacağı 600 dönümlük arazinin 200 dönümünde seracılık çalışmaları için talebine olumlu yanıt verdi. 200 dönümlük arazinin Çal Belediyesi'ne tahsis edilmesi için protokol yapacaklarını kaydeden Rektör Bağ, “Belediyenin kısıtlı olanaklarla hayata geçirdiği bu projeyi desteklememiz gerekiyor. Bu alan aynı zamanda öğrencilerimizin uygulama alanı olacaktır. Çal Belediyesi, kısa süre sonra 200 dönümlük alanda çalışmalarına başlayabilir" diye konuştu. Ziyaretin sonunda Başkan Akcan, Rektör Bağ'a Çal Pekmezi, serada yetiştirilen domates ve Çal üzümü hediye etti.

Rektör Bağ, daha sonra Çal Meslek Yüksekokulu’nda incelemelerde bulundu. Çal MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Aysel Yeşilyurt Er, okulun akademik ve idari konularda son durumu hakkında bilgiler verdi.  

Okul ziyaretinin ardından Rektör Bağ ve beraberindeki heyet, Çal Kaymakamı Selami Korkutata, Başkan Fethi Akcan ile birlikte enstitünün kurulacağı araziyi inceledi.

BEKİLLİ ZİYARET EDİLDİ

Çal ilçesinin ardından Bekilli’ye hareket edildi. Bekilli Belediye Başkanı Mustafa Başkafa tarafından ağırlanan heyet daha sonra Bekilli Meslek Yüksekokulu’na geçti. Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ali Kaya tarafından verilen brifingin ardından okulda incelemelerde bulunuldu. 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir