PANELİN ADI VE BAŞLIĞI YANLIŞ

PANELİN ADI VE BAŞLIĞI YANLIŞ

Pamukkale Üniversitesi 15 Temmuz Darbe Girişimi ile ilgili faydalı ve ilgi uyandıran bir etkinlik düzenliyor. Etkinlik bugün saat; 15.00’de başlayacak. Türkiye açısından büyük önem taşıyan ve bir milat özelliği taşıyan “15 Temmuz Darbe Girişimi’ni”  konu alan panele; Vali Dr. Ahmet Altıparmak, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper, Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferhat Ağırman ve PAÜ Rektör Danışmanı İbrahim Akman konuşmacı olarak katılacak.. Buraya kadar herşey güzel. PAÜ önemli bir etkinliğe imza atıyor, o da güzel. Ancak, PAÜ’nün panel duyurusu, afişi ve basın bülteninde çok önemli bir yanlışa da imza atılmış. Nasıl mı? Şöyle; Birincisi; panel duyuru afişinde bir kere başlık yanlış.. “15 Temmuz Darbesi ve Toplumsal Etkileri Paneli” başlığı ile duyurulan etkinlik sanki “olmuş bitmiş, gerçekleşmiş ve tamamlanmış bir darbeyi ve başarılı olmuş bu darbenin toplumsal etkilerini” anlatıyor. Yani; bizim üniversitemize göre, (PAÜ’ye göre) bu girişim sanki başarılı bir darbe olmuş. Ve devamında toplumsal etkileri neymiş, sonuçları bu panelde tartışılacakmış. İkinci yanlış da bu.

SAAT; 15.00’E KADAR BU YANLIŞ DÜZELTİLEBİLİR

Panel başlığı ya da isminin doğrusu ise bizce şu; “15 Temmuz Darbe Girişimi ve Toplumsal Etkileri Paneli”.. Bize göre bu duyuru afişi ve bildirisi bugün panel başlamadan düzeltilmeli. Ve Vali Bey ile Denizli Cumhuriyet Başsavcısı’nın da konuşmacı olarak katılacağı bu panele öyle başlanılmalı. (Çünkü panelin başlama saati bugün; 15.00 ve değişiklik için zaman var) Biz gazete TV haberimizde düzelttik. Şimdi top PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ’ın Basından Sorumlu “PAÜ Rektör Danışmanı” İbrahim Akman da.  (Keşke bu panelde bir de Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi yerine; PAÜ Öğretim Üyesi etkin ve yetkin bir Sosyolog da konuşmacı olarak davet edilseydi.  Mesela;  Prof. Dr. Mehmet Meder gibi bir sosyolog veya Prof. Dr. Turgut Tok gibi bir tarihçi)

AMAN SAYIN REKTÖRÜM, DİKKAT!

Evet, PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ son birkaç haftadır ilginç “eleştirel haberlerle” ülke gündeminin baş köşelerinde yer alıyor. Bunlardan ilki geçtiğimiz hafta “Rektör Hüseyin Bağ'dan skandal tweet!” başlığı ile ulusal gazetelerde yer buldu. Pamukkale Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hüseyin Bağ'ın bir bebek için gönderilen tweete verdiği yanıta “skandal” yorumu yapıldı. Rektör Bağ’ın yanıtına (hükümete yakın isimlerden) Star Gazetesi yazarı Ersoy Dede'den de eleştiri geldi. Star yazarı Ersoy Dede, Rektör Vekili Bağ’ın vatandaşa attığı tweete tepki gösterdi. Dede attığı tweette aynen; “Afferim sana Hüseyin Bağ… Ne kadar esprili olduğunu kanıtladın.. Şimdi sırada ne var? 'Kuzenim yazmış' mı?. Olayın doğruluğu, sizin sorunu çözmeniz falan tartışılmıyor… Hâlâ bık bık laf yetiştiriyorsunuz. Bu twit rezalet… Bu kadar” ifadelerini kullandı. Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ, Twitter’dan kendisine  “Sayın hocam, premature bebeğimiz Defne’nin acilen göz muayenesi olması lazım. Randevuyu günaşırı veriyorlar. Sıra için yardım lütfen” yazan bir vatandaşa “Twitter’dan hastane sıra alma hizmeti başlatmadık henüz” diye cevap vermişti.

PAÜ Rektörü Bağ’ın ulusal medyada gündem olduğu haberlerin ikincisi ise; “16 Dekan Gücünde Vekil Rektör” başlığını taşıyordu. Hürriyet’teki haberin spotunda ise “Gümüşhane Üniversitesi rektörünün yedi fakültenin dekan vekilliğini yürütmesi tartışılırken, Pamukkale Üniversitesi’ne vekâleten atanan rektörün 16 fakülteye dekan, 3 yüksekokul ile 2 enstitüye de müdür vekilliği yaptığı ortaya çıktı. Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, ‘Zor ama yapmak zorundayım’ dedi” şeklindeydi.  Rektör Bağ’ın bu haberle ilgili DHA Denizli Muhabirine yaptığı açıklama ise olayın eleştirilen diğer bir yanı oldu. Rektör Bağ DHA’ya; “Üniversitemizde FETÖ operasyonu sonrası tutuklamalar oldu. Rektörümüz (Prof. Dr. Hüseyin Bağcı) görevden alındıktan sonra ben göreve geldim. Benim göreve getirilme nedenim FETÖ ile mücadele. Cumhurbaşkanımızın onayı ile verilmiş bir karar. Bunu sürdürürken de dekanlıkların üzerimde tutulmasının bu mücadelede daha sağlıklı olacağı vurgulandı” diyordu. Burada eleştirilen ise; benim görevim FETÖ ile mücadele, açıklaması idi. Şimdi gelelim PAÜ ile ilgili son dönemde en çok yöneltilen soruya; ‘Bir Rektörün görevi operasyon yönetmek midir? Yoksa PAÜ Kampüslerinde (iddiaya göre ‘subjektif gerekçeli soruşturmalar nedeniyle’) korku ve panik içinde ne yapacağını şaşıran öğretim üyesi ve görevlilerini sakinleştirip eğitim öğretim sürecini normalleştirmek midir? Rektör Bağ, son PAÜ Rektörlük seçimlerinde aday olmuş ve aldığı oy oranı ile 3’ncü sırada YÖK’e ismi gönderilmiş bir öğretim üyesi. Üniversitede FETÖ ile bağlantısı olmayan bir isim.. Sakin, oturaklı, akılcı, söylediği dinlenen bir bilim adamı. Hüseyin Bağcı’nın YÖK tarafından soruşturmanın selameti açısından açığa alınması üzerine atanan Vekil Rektör Hüseyin Bağ. “Ben vekil Rektörüm” deyip ilke olarak hiçbir TV Programına katılmıyor. Basın toplantısı yapmıyor. Basının karşısına geçmiyor. Sadece “hayırlı olsun ziyaretlerini” Rektörlük Basın Bürosu aracılığıyla habere dönüştürüp servisletiyor. Ancak son dönemde gündeme gelen haberlere bakınca sanırım bazen “yanılıyor veya yanıltılıyor.”  Ne diyelim; “Aman Sayın Rektörüm daha dikkatli.. (Biz aracıyız, dile getirmesi bizden..)

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir