PAMUKKALE’Yİ BALONLA SEYRETMEYE HAZIRLANIN

PAMUKKALE’Yİ  BALONLA SEYRETMEYE HAZIRLANIN

UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan, İlimizin ve ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden olan Pamukkale’nin balonla havadan gezilebilmesi, travertenlerin ışıklandırılması ve ışık şovlarıyla görsel olarak güzelleştirilmesi amacıyla yapılması gereken işlerin görüşüldüğü toplantı Vali Dr. Ahmet Altıparmak başkanlığında gerçekleştirildi.

Denizli Valiliği Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya; Vali Dr. Ahmet Altıparmak, Vali Yardımcısı İsmail Soykan, Merkezefendi Kaymakamı ve Pamukkale Kaymakam Vekili Şükrü Görücü, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Büyüksoy, İl Kültür Turizm Müdür Vekili Mustafa Kaptan, Müze Müdürü Hasan Hüseyin Baysal, Meteoroloji İl Müdürü Bedri Ülfer,  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Kapadokya Temsilcisi Sinan Çetinkaya, Çardak Havaalanı Müdür Yrd. İbrahim Güner Yücel, Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı ve Laodikya Kazı Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Denizli Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu Başkanı Sabahattin Kara, Komisyon üyeleri Kadir Erken, Mehmet Abdullah Odak, Eyüp Yahşi, Mustafa Değirmenci, Mustafa Şenyurt, Mustafa Gürbüz, Gökçen Havacılık Genel Müdürü Erdoğan Arslantaş, mimar Umut Durmuş, TÜRSAB Bölge Yönetim Kurulu Başkanı Turan Köseoğlu ve TÜRSAB Pamukkale Müdürü Levent Demirağlı katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Dr. Ahmet Altıparmak; Denizli’de doğal, tarihi ve kültürel miras olarak birçok önemli değerin olduğunu, bu değerlerin herkes tarafından bilindiğini, amaçlarının bu değerlerin öncelikle korunarak daha etkin kullanılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması ile beraber gelecek ziyaretçilerin daha uzun süre konaklamalarını sağlayacak aktivite zenginliğinin oluşturulması olduğunu, balon, travertenlerin ışıklandırılması ve ışık oyunları projelerine ilave olarak her yaş grubuna hitap eden, çeşitli etkinlik ve aktivitelerle ziyaretçilerin güzel vakit geçirebileceği yerler ve ortamlar oluşturularak bölge turizmine daha fazla nasıl katkıda bulunulabileceğinin düşünülmesi ve kafa yorulmasının gerekmekte olduğunu, toplantıya katılan herkesin kendi sorumluluk alanında bu tür projelerin dünyada nasıl uygulandığını incelemeleri gerektiğini,  bunu yaparken de ön yargılı olmadan, biraz daha farklı ne yapılabilirin araştırılması ile beraber elimizdeki kıymeti, cevheri sunarken çok dikkatli ve titiz davranılması gerektiğini ifade etti.

Vali Altıparmak’ın konuşmasının ardından travertenlerin belirli sürelerle sınırlı olarak ışıklandırılması ve Denizli’nin kültürel-doğal zenginliklerinin sergilenerek dünya çapında etkin bir tanıtımını sağlayacak ışık oyunları ile ilgili projenin sunumu, UNESCO Dünya Miras Listesindeki yerlerde ışıklandırma projeleri uygulama tecrübesi bulunan uluslararası bir mimarlık şirketinin Türkiye temsilcisi olan Mimar Umut Durmuş tarafından yapıldı.

Daha sonra Pamukkale semalarında sıcak hava bolunu uçuşu ve uygulanabilirliği konusunda yetkililer tarafından bilgiler verildi. Verilen teknik bilgilerde Pamukkale’de sıcak hava balonu kalkış ve iniş noktaları ile balonların havada izleyecekleri rotalar uzmanlar tarafından masaya yatırıldı. Toplantıda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Kapadokya Temsilcisi Sinan Çetinkaya Kapadokya’daki balon uçuşları ile ilgili Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü adına yapmakta olduğu çalışmalarını, tecrübelerini ve balon uçuşlarının Kapadokya yöresine kattığı artı değerleri ifade ederek, balon uçuşlarının Pamukkale bölgesinde de uygulanması için elverişli şartların olduğunu ve balon uçuşlarının yöre turizmine çok olumlu katkılarının olacağını katılımcılarla paylaştı. Türk Hava Kurumunun bir kuruluşu olan Gökçen Havacılık Genel Müdürü Erdoğan Arslantaş da Pamukkale’de balon uçuşları ile ilgili yasal mevzuat, uçuşların nasıl gerçekleştirileceği ve projenin uygulanabilirliği ile ilgili sunum yaparak Vali Altıparmak ve diğer katılımcıları bilgilendirdi. 

Yapılan bilgilendirmelerin ardından Vali Dr. Ahmet Altıparmak, Pamukkale’de travertenlerin belirli sürelerle sınırlı olarak ışıklandırılması, ışık oyunlarını sağlayacak ışık sisteminin kurulması ve sıcak hava balonu uçuşlarının faaliyete geçirilmesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Denizli Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun, Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun ve ilgili diğer kurumların konu ile ilgili yasal düzenlemelerini dikkate alarak ve UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Pamukkale’nin korunması ile ilgili azami özeni göstererek projelerin hazırlanması için gerekli çalışmaların başlatılmasını istedi.

 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir