Pamukkale’de Alzheimer Merkezi Hizmete Açıldı

Pamukkale’de Alzheimer Merkezi Hizmete Açıldı

Pamukkale Belediyesi tarafından yapılan Yüksel-Turan Abalıoğlu Gündüzlü Alzheimer ve Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi, düzenlenen törenle açıldı. Seçim öncesi vaatlerinden birini daha gerçekleştirdiklerini belirten Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, “Bölgenin en modern merkezi olan bu özel eseri hizmete sunmanın onurunu yaşıyoruz. Bu eser bizim hayalini kurup gerçekleştirdiğimiz bir proje oldu” dedi.

Bölgenin en modern Alzheimer Merkezi olarak dikkat çeken Pamukkale Belediyesi Yüksel-Turan Abalıoğlu Gündüzlü Alzheimer ve Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki ve eşi Dr. Nur Örki’nin ev sahipliği yaptığı törenle hizmete girdi. Törene,  AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, AK Parti Pamukkale İlçe Başkanı Uğur Gökbel, Alzheimer Derneği Denizli Şube Başkanı Hatice Hülya Eryılmaz, kurum müdürleri, Pamukkale Belediye Meclis üyeleri, hayırsever rahmetli Turan Abalıoğlu’nun eşi Yüksel Abalıoğlu ile ailesinden Baki, Mahir, Şeref, Talha Abalıoğlu ve Abalıoğlu ailesi avukatı Av. Hasan Himmetli, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’nin seçim vaatlerinden biri olan ve yaklaşık 1000 metrekare kapalı alana sahip merkez, Kervansaray Mahallesi Barbaros Caddesi üzerinde inşaa edildi. Hayırsever Abalıoğlu ailesi ve Pamukkale Belediyesi’nin katkılarıyla bölgeye kazandırılan, Gündüzlü Alzheimer ve Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi yaklaşık 14 Milyon TL maliyetle gerçeğe dönüştürüldü.

BAŞKAN ÖRKİ, “HAYALİMİZİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRDÜK”

Pamukkale Belediyesi Yüksel-Turan Abalıoğlu Gündüzlü Alzheimer ve Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi’nin açılış töreninde konuşan Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, “Bu projede, gözyaşı var, alın teri var” dedi. “Göreve başlamadan önce biz bir hayal kurmuştuk” diyen Başkan Örki, “Ama sadece hayal kurup o hayalin gerçekleşmesini beklemek hayalperestlik oluyor. Biz de gayret ettik, hiç durmadan çalıştık. Bu projede çok zorlandığımız anlar oldu. Alzheimer Derneği Başkanımızla çok yere baktık. Amacımız yeryüzünde cennet bahçesi aradık. Bu noktada Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan sayesinde bu alanı bulduk. Bir buçuk yıl önce buranın temelini attık. Pandemi etkileri bizlere de yansıdı. Bu süreçte Sayın Milletvekilimiz Nilgün Ök hanımefendi desteğini gösterdi. Sayın Valimiz, İl Sağlık Müdürümüz, Aile Sosyal Politikalar Müdürümüz ve Halk Eğitim Müdürümüz aramızda. El birliği ile tam profesyonel, Avrupa standartlarında bir tesis olmasını sağladık. Alanında uzman hekim desteğini, alanında uzman personel desteğini bu merkezde sağlamış olduk. Bu tesiste tam anlamıyla birlik ve beraberlik ve kardeşlik duygusu hâkim. Hayalimiz olan bu güzel projeyi hayata geçirmek için çalıştık. Yaklaşık bin metrekarelik bu merkezimizde çok güzel işlere imza atacağız. Çok çok dua alacağız. Rahmetli Turan amcamız da dualarla buradan haberdar olacak. Girişte hasta yakınlarımızla da karşılaştık. Onların yüzünün gülüyor olması da bizleri ayrıca çok mutlu etti. Merkezimiz hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

BÖLGENİN EN MODERN MERKEZİ

Pamukkale Belediyesi Yüksel-Turan Abalıoğlu Gündüzlü Alzheimer ve Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi, yaklaşık 1000 metrekarelik alana sahip. Farklı ve özel mimarisi ile dikkat çeken merkezde fuaye salonu, grup terapi ile yönetim ve toplantı salonu, hastalar için aktivite odası, hasta yakınları için aktivite odası, Gerontolog, hemşire, hasta dinlenme odası, egzersiz odası, mutfak, yemekhane gibi bölümler yer alıyor. Sadece Alzheimer hastaları değil yaşlılarında hizmet alabileceği merkezin mimarisindeki en dikkat çekici nokta olan, ana bina içerisindeki Çınar Ağacı korunmaya alınarak, binanın tam ortasında hastalara terapi bahçesi olarak tasarlandı. Merkezin en özel noktalarından olan Terapi Bahçesi, tıbbi aromatik bitki yetiştirilmesi ile birlikte, hobi etkinliklerinin yapılmasına uygun hale getirildi. Ayrıca bahçede yer alan kamelyalar ve yürüyüş yolları hastaların hoş vakit geçirmesini sağlayarak, proje ile birlikte tüm mahalle sakinlerine hitap eden oyun parkı ve kauçuk zemini komple yenilenerek hizmete sunuldu. Toplam 14 milyon TL’ye mal olan Pamukkale Belediyesi Yüksel – Turan Abalıoğlu Gündüzlü Alzheimer ve Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi’nin Pamukkale İlçe Vaizi İsmail Karahan’ın duasıyla açılışı gerçekleşti.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir