ÖZEL SAĞLIK HASTANESİ’NDEN BİR İLK DAHA

ÖZEL SAĞLIK HASTANESİ’NDEN BİR İLK DAHA

Karın ağrısı şikayetiyle doktora başvuran 15 yaşındaki B.T., kalça tabanından kaynaklanan ve ender görülen bir kistle yaşadığını öğrendi. Türkiye’de bu vakada ilk defa gerçekleştirilen neştersiz kapalı yöntemle Denizli Özel Sağlık Hastanesi’nde ameliyat olarak sağlığına kavuştu.

İzmir'de yaşayan lise öğrencisi B.T. şiddetli karın ağrısı şikayetiyle doktora başvurdu. Kendisinde ‘Tailgut’ adı verilen ve çok ender görülen bir kitle tespit edildi. Kalçasının içerisinde makatla vajen arasında arada tamamen gizli bir noktada bulunan bu kitle ulaşılması neredeyse imkansız bir noktada kapsolmuş durumdaydı. Korku ve endişe içerisinde İzmir’de birçok doktora başvuran B.T., kitlenin ulaşılması güç bir noktada bulunması dolayısıyla gittiği doktordan tedavisiyle ilgili olumlu bir cevap alamadı. Bunun üzerine ailesiyle birlikte Denizli’ye gelen geç kız Denizli Özel Sağlık Hastanesi’nde loparaskobik ameliyatlar konusunda deneyimli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Yunus Aydın'la görüştü. Yapılan detaylı tetkik ve incelemeler sonucunda, yaklaşık 6 cm büyüklüğündeki kitlenin açık ameliyatla ulaşılamayacak bir noktada olması sebebiyle,ancak neştersiz yapılan laparaskobik ameliyatla alınabileceği kararlaştırdı.

“TÜRKİYE’DEYSE İLK DEFA YAPILDI”

Konuyla ilgili açıklama yapan Özel Sağlık Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Yunus Aydın “Kist, türü açısından binde bir rastlanan bir tür. Ancak kistin bulunduğu yer en az türü kadar nadir. Bu vakanın laparaskobik yani kapalı yöntemle yapılmış ameliyat sayısı litaratürde sadece 4 tane,Türkiye’deyse ilk defa yapıldı. Bir doktorun meslek hayatı boyunca bir kere karşılaşabileceği ender bir vaka. Hastamızı sorunsuz ve başarılı bir ameliyatla tedavi edip eski hayatına kavuşturmanın mutluluğu içerisindeyim” dedi.

“KENDİSİNE NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEM AZDIR”

Ameliyat sonrasında sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan B.T.“Doktorum Yunus Bey çok başarılı bir doktor gerçekten.Riskli bir ameliyattı ancak çok başarılı geçti. Kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır. Ayrıca Denizli Özel Sağlık Hastanesine ve tüm çalışanlara bana gösterdikleri ilgi ve yakınlıktan dolayıda teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir