ÖZDEMİR, ‘BEDENİNİZLE TIP EĞİTİMİNE KATKI VERİN’

ÖZDEMİR, ‘BEDENİNİZLE TIP EĞİTİMİNE KATKI VERİN’

Tıp Fakültesi ve tıpta uzmanlık öğrencilerinin eğitiminde, kadavranın vazgeçilmez bir eğitim materyal olduğunu söyleyen Pamukkale Üniversitesi Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Bülent Özdemir, halka seslenerek; “bedeninizle tıp eğitimine katkı verin” dedi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Bülent Özdemir, kadavra bağışı ile ilgili yazılı açıklamada bulundu. Tıp Fakültesi öğrencileri ve tıpta uzmanlık öğrencilerinin eğitiminde kadavra vazgeçilmez bir eğitim materyali olduğunu belirten Özdemir, “Kaliteli sağlık hizmetinde en önde gelen unsur sağlık elemanlarının iyi yetişmiş olmasıdır. Sağlık alanındaki bilgiler çok hızlı bir şekilde artmakta ve yenilenmektedir Anatominin olmazsa olmazı insan bedeni üzerinde yapılan eğitimdir.  Kaliteli  bir anatomi eğitimi için en fazla 6 öğrencinin bir kadavra üzerinde çalışmasının uygun olduğunu ne yazık ki ülkemizde bu oranın istenilenin çok altında olduğunu belirtti. Hatta bazı tıp fakültelerinde kadavra bulunmamaktadır. Artan tıp fakültesi ve tıp öğrencisi sayısı bu yetersizliğin temel nedenlerinden biridir. Gelişmiş ülkelerde kadavra halkın bağışları ile sağlanmaktadır.  Bedeninizle tıp eğitimine katkı verin” dedi.

“ŞİMDİYE KADAR ANABİLİM DALIMIZ’A 2 BAĞIŞ OLMUŞTUR”

Ülkemizde kadavra bağışı yok denecek kadar az olduğunu belirten Özdemir, “78 milyonluk Türkiye’de senede sadece 1-2 kişi kendini bağışlamaktadır. Pamukkale Üniversitesi, Tıp Fakültesi kadavra sayısı açısından diğer fakültelere göre oldukça iyi durumda diyebiliriz. Kadavra sayımız 6 adettir. Şimdiye kadar Anabilim Dalımız’a 2 bağış olmuştur. Bağış yapmış fakat halen hayatta olan kişiler mevcuttur.  Pamukkale Üniversitesi, Tıp Fakültesi AD ayrıca “cesetleri ilaçlama ve muhafaza etme bölge istasyonu”dur. Afet ve benzeri durumlarda 17 adet cesedi sağlıklı koşullar altında muhafaza edebilecek alt yapı ve donanıma sahiptir.  Fakülteler vücudu bilimsel çalışmaya uygun olmayan bağışları kabul etmeyebilir. AIDS, sarılık (Hepatit B ve C) gibi çalışanların ve öğrencilerin sağlığını etkileyecek hastalığı olanlar eğitim amaçlarına uygun değildir. Kadavralar üzerinde çalışmalar tamamlandıktan sonra bağışçının kendisine ait bir mezar yeri mevcut ise belirtilen yere defnedilir. Ölen bir insanın yaşayanlara verebileceği, hiçbir maddi değerle ölçülemeyecek en değerli hediyesi, bedenini insanlığın ve bilimin gelişimine adamaktır.  İslam Dinince de caiz olan kadavra bağışı (Diyanet İşleri Başkanlığı) ile birçok hekimin yetişmesine yardımcı olabilirsiniz” diye konuştu.

“ANATOMİ ANABİLİM DALLARI’NA BAŞVURULMASI GEREKİYOR”

Kadavra bağışı ile yüzlerce belki de binlerce insanın yaşamının kurtulmasına, hastalıklarının tedavi edilmesine katkıda bulunabileceklerini belirten PAÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Çağdaş Erdoğan, “Bu konuda tıp fakültelerinin Anatomi Anabilim Dalları’na başvurulması gerekiyor. Bedenini bağışlamak isteyenler için danışman bilgileri; PAÜ Hastanesi Anatomi A.D.  Kınıklı tel: 0 258 2961607’dir” dedi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir