ÖZAY GÖNLÜM ANITI BAŞINDA ANILDI

ÖZAY GÖNLÜM ANITI BAŞINDA ANILDI

Geçirdiği kalp krizi nedeniyle 2000 yılında hayatını kaybeden Türk Halk Müziği’nin Denizlili usta sanatçısı Özay Gönlüm, Çatalçeşme Oda Tiyatrosu önünde bulunan anıtı başında anıldı.

Türk Halk Müziği’nin Denizlili usta sanatçısı Özay Gönlüm, 2000 yılında geçirdiği kalp krizi sonucunda hayata veda etmişti. Denizli usta sanatçı Gönlüm’ü unutmadı. Türk Halk Müziği’nin Denizlili usta sanatçısı Özay Gönlüm, Çatalçeşme Oda Tiyatrosu önünde bulunan anıtı başında anıldı. Törene; Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, Kızlıcabölüklüler Platformu Başkanı Osman Erkli öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Çatalçeşme Oda Tiyatrosu önünde bulunan heykeline çelenk konuldu. Törende konuşan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Bugün Özay Gönlümüzü anmak, hatırlamak, ona teşekkür etmek ve dua etmek için buradayız. 2000 yılında 60 yaşındayken hakkın rahmetine kavuştu. İnsanlar öldüğünde geride kalacak şey; onun eserleridir. Özay Gönlüm ustamız, ozanımız, şairimizi, büyük sanatçımız, geride devler gibi eser bıraktı. Bugün o söylenen ‘Denizli türküleri’ dediğimiz türküleri, kaybolmasını önleyen, derleyip toparlayan, başta Denizli’yi sevdiren, onunla buluşturan ve sonrasında da tüm Türkiye ve dünyaya Denizlimizin değerini, özünü götüren ve özünden hiçbir zaman kopmayan çok değerli sanatçımızı 17 yıl önce kaybettik. İnsanoğlu fanidir. Biz bu bıraktığı eserleri yaşatarak onu gönlümüzde yaşatmaya devam edeceğiz. Allah’ım da kendisinden razıdır. Bu yıl özellikle gençlerimizi özümüzle buluşturma anlamında birçok faaliyetlerimiz oldu. Bu değerlerimizi hiçbir zaman unutmadan unutturmadan bu büyüğümüzü anmaya devam edeceğiz” dedi. 

Özay Gönlüm’ü ölümünün 17'nci yılında rahmetle andıklarını belirten Kızılcabölüklüler Platformu Başkanı Osman Erkli “Özay Gönlüm büyük bin halk ozanı olmasının yanında iyi bir derlemeciydi. Yaptığı çalışmalarla Ege şivesi ile Ege Bölgesinin tanıtımında büyük rol oynamıştır" diye konuştu.

GÜRKAN GÖK-DOĞAN AKŞİT

 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir