‘ORTA DOĞU VE İSLAM ÜLKELERİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’I LİDER OLARAK GÖRÜYOR’

‘ORTA DOĞU VE İSLAM ÜLKELERİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’I LİDER OLARAK GÖRÜYOR’

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programına konuk olan Türkiye Kızılayı Denizli Şubesi Başkanı Erdal Otçu programda; “Orta Doğu’nun ve İslam ülkelerinin lider olarak gördüğü kişi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Lider olarak gördükleri ülke de Türkiye Cumhuriyeti” dedi. 

Türkiye Kızılayı Denizli Şubesi Başkanı Erdal Otçu, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Ümit Yakuphan tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programına konuk oldu. Başkan Otçu programda Türkiye’nin dış politikadaki yeri ve dış ülkelerle ilişkilerindeki son durumla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“IRAK’LA YAKINLAŞMAK MIDIR, YOKSA ABD İLE ZITLAŞMAK MIDIR?”
Irak  Başbakanı Haydar el-İbadi'nin Ankara’ya gelmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ziyaret etmişti. Görüşmede Kuzey Irak’ta yapılan bağımsızlık referandumuna yönelik alınan tedbirler ve izlenecek yol haritaları masaya yatırılmıştı. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Otçu; “Son günlerde yaşadığımız olumsuz hadiseler karşısında Irak’la, Irak  Başbakanı Haydar el-İbadi ile yapılan sözleşmeler, konuşmalar oldukça sevindirici. Irak’la gerçekleşen bu yakınlaşma mutlaka PKK ile mücadele noktasında ve orada dirlik ve düzenin sağlanması konusunda lehimize olacaktır. Irak’la yakınlaşmak mı, yoksa ABD ile zıtlaşmak mı? Hangisi ülkemize daha çok yarar getirir? Belki de dış politikamızı yeniden dizayn etmek gerekiyor. Menfaatlerimiz göz önünde bulundurularak hangisinin daha öncelikli olduğuna karar vermek gerekiyor. Umarız ki dışarıdaki dostlarımız daha çok artar. Dış ülkelerle yaşadığımız sorunlarda umarız ki azalır” dedi. 

“IRKÇILIK ONLARIN FITRATLARINDA VAR”
Almanya ve Avusturya’da Türk vatandaşlarına havaalanlarında köpeklerle arama yapılması hakkında konuşan Başkan Otçu; “Karşılığını vermek de bir çözüm değil. Neticede bizim vatandaşlarımız oralara turizm ve iş için gidiyorlar. Vatandaşlarımızın hiçbir suçu yok. Ancak Almanya ve Avusturya ne yazık ki böyle insanlık dışı bir politika takip ediyorlar. Neticede Nazi Almanya’sı. Irkçılık onların fıtratlarında olduğu için bu gibi olaylar yaşanabiliyor” diye konuştu. 

 “CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’LA BİRLİKTE TÜRKİYE DIŞ POLİTİKADA ETKİN OLDU”
“Orta Doğu’nun ve İslam ülkelerinin lider olarak gördüğü kişi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Lider olarak gördükleri ülke de Türkiye Cumhuriyeti” diyen Başkan Otçu sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye sadece kendi coğrafyasında oturan bir ülke değil.  Türkiye mağdur ve mazlum ülkeler için çok farklı bir anlam içeriyor. Dolayısıyla Türkiye’nin aldığı kararlar önemli. Başındaki lider önemli. Türkiye şu ana kadar şahsiyetli ve etkin bir dış politika güdemiyordu. Amerika’nın boyunduruğu altındaydı. Kendisine verilen rolü oynayan bir ülkeydi. Başını kaldıramıyor, dik duramıyordu.  Sayın Erdoğan’la birlikte artık Türkiye dış politikasını kendi tayin ediyor.”

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir