“Okul çağı aşılamaları, bebeklik aşılamaları kadar önemli”

“Okul çağı aşılamaları, bebeklik aşılamaları kadar önemli”

Sağlık Bakanlığı tarafından Denizli’de yapılan okul çağı aşılamaları hakkında değerlendirmede bulunan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Halk Sağlığı ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Sosyal Pediatri Birimi, Çocuk İzlem Polikliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ergin, okul çağı aşılamalarının bebeklik çağında yapılan aşılar kadar önemli olduğunu vurguladı.

Bakanlığı’nın aşılama şemasında yer alan okul çağı aşılamaları, Denizli’de de yapılmaya başladı. kentte yapılan aşılama çalışmalarını değerlendiren Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Halk Sağlığı ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Sosyal Pediatri Birimi, Çocuk İzlem Polikliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ergin, okul çağı aşılamalarının bebeklik çağında yapılan aşılar kadar önemli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Ergin, “Aşılama hizmetindeki temel amaç; toplumda, özellikle bebek ve çocuklarda aşı ile korunulabilir hastalıkların ortaya çıkışını engellemektir. Dolayısıyla bu hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin ve sakatlıkların önüne geçmektir. Bugüne kadar dünya yüzünden silebildiğimiz tek hastalık olan çiçek hastalığını aşı sayesinde yok edebildiğimizi hatırlatmak isterim. İyi bir korunmanın oluşabilmesi için, bebeklik dönemi aşılamaları yanında okul çağı ve erişkin aşılarının da yapılması gerekmektedir. Okul çağı aşılama takvimi ilköğretim birinci sınıfta 2 aşı, KKK ve DaBT-İPA; 8. sınıfta ise bir aşı Td’yi içermektedir. Aşılar çok güvenilir maddelerdir. Üretim ve dağıtım aşamalarında çok sıkı kontrollerden geçmektedirler.

Okul çağı çocukluk aşılamasında kullanılan aşıların yapılmaması gereken durumlar oldukça nadirdir. KKK aşısı yapılmaması gereken durum aşının daha önceki dozlarına karşı ağır alerjik reaksiyonlar kanser, kanser tedavisi ve kortizon içeren ilaç kullanımı vb. bağışıklık sisteminin baskılandığı durumlardır. DaBT-İPA ve Td aşılarının yapılmaması gereken durum ise aşının daha önceki dozlarına karşı ağır alerjik reaksiyondur. Kesin yapılmaması gereken durumlarda ilgili aşı uygulanmaz. Aileler aşı konusunu önemsemelilerdir” dedi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir