‘O GECE EŞİMLE HELALLEŞTİK’

‘O GECE EŞİMLE HELALLEŞTİK’

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Ümit Yakuphan ile Güne Bakış’ programına konuk olan Denizli Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, 15 Temmuz Darbe girişimi gecesi yaşadıklarını ve ekip olarak yaptıklarını tüm ayrıntıları ile anlattı.

Vali Altıparmak, “Televizyon izliyordum. Boğazda tanklar olduğunu gördüm. Emniyet Müdürü ve Jandarma Komutanı ile görüşmeler yaptık.  Onların da bir şeyden haberi yoktu. Ancak terörle ilgisi olmayan farklı bir olay olduğu hissediliyordu. Eşimle helalleştim hazırlanıp, çıktım. Eşime de evden ayrılmasını söyledim. Haklıymışım. Ona göre planlamalar yapılmış” dedi.

“DENİZLİ SON DÖNEMDE BÜYÜK DEĞİŞİME UĞRAMIŞ”

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Ümit Yakuphan ile Güne Bakış’ programına konuk olan Denizli Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Denizli ile ilgili izlenimlerini paylaşarak; “Denizli yabancı olmadığım bir şehir. Güzel bir ilimiz. Son dönemde de büyük gelişme ve değişimler yaşamış” dedi.

ALTIPARMAK; “DENİZLİ YABANCI OLMADIĞIM BİR ŞEHİR”

Denizli Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Ümit Yakuphan tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programının konuğu oldu. Programda ilk olarak Denizli ile ilgili izlenimlerini aktaran Vali Altıparmak, ardından da 15 Temmuz’da yaşanan gelişmeler ve sonrasında yürütülen soruşturma ve operasyonlar hakkında bilgiler verdi.

DRT DENİZLİ: Denizli’de göreve başlarken planlarınız, öngörüleriniz nelerdi?

VALİ AHMET ALTIPARMAK: Denizli yabancı olmadığım bir şehir. Güzel bir ilimiz. Denizli’yi hiç tanımıyormuş gibi; yeniden öğrenerek, sorunları yeniden sivil toplum kuruluşlarının ağzından dinleyerek ve halkla yüz yüze gelip onlardan dinleyerek; neler yapacağımızı zaman içinde belirleyeceğimiz bir programımız vardı. Paket bir programla gelmedik. Ancak önceki yıllarda kullandığımız, güzel sonuç aldığımız, memnun kaldığımız, etkili olduğunu düşündüğümüz projelerimizi elbette yanımızda taşıyacağız. Bu projeleri Denizli’ye en iyi şekilde yansıtmaya çalışacağız. Bizim için nerede çalıştığımızın önemi yok. Çalıştığımız yerde bir çivi çakabiliyorsak, bir eser bırakabiliyorsak, gönüllerde iz bırakabiliyorsak kendimizi mutlu sayarız. Çalıştığımız bu süreci önce vicdanımıza anlatmamız lazım.

DRT DENİZLİ: 15 Temmuz darbe girişimi gecesi hiçbirimizin unutamayacağı bir gece. Eğer o gece hainler başarılı olsalardı, sadece Denizli değil; Türkiye adına da karanlık bir tabloyla karşı karşıya kalacaktık. Bize o gece neler yaşadığınızı anlatır mısınız?

“EŞİMLE HELALLEŞTİK”

VALİ AHMET ALTIPARMAK:  Televizyon izliyordum. Boğazda tanklar olduğunu gördüm. Emniyet Müdürü ve Jandarma Komutanı ile görüşmeler yaptık.  Onların da bir şeyden haberi yoktu. Ancak terörle ilgisi olmayan farklı bir olay olduğu hissediliyordu. Eşimle helalleştim hazırlanıp, çıktım. Eşime de evden ayrılmasını söyledim. Haklıymışım. Ona göre planlamalar yapılmış. Ankara’da olsak; o kadar önemli değil belki ama taşrada direnç noktalarını kırmak adına hedeflerden biri oluyorsunuz. Emniyet Müdürümüz tecrübesini konuşturarak bir yer hazırlamış zaten. Benim de Valiliğe ya da Emniyet Müdürlüğü’ne gitmek gibi bir şey aklımda yoktu. Aklımda Çevik Kuvvet’e gitmek vardı. Emniyet Müdürümüz de orayı hazırlamış. Jandarma Komutanı’na da özellikle ‘size geliyorum’ dedim. O da işin içindeyse ‘kendi eliyle geliyor, çocuklar gitmeyin’ desin ve bizi yolda çevirmesinler diye. Hazırlanan yere geçtikten sonra Jandarma Komutanı’nı aradım ‘sen buraya gel’ dedim, onu da çağırdım. O da geldi. O da ilk andan beri ‘ Sayın Valim emrinizdeyim, ne talebiniz varsa yerine getireceğim’ dedi. Emniyet Müdürümüzle, Jandarma Komutanımızla planlamalarımız yaptık. Hem gelişmeleri takip ederek, hem de tedbirleri alarak planlamaları tamamlamaya çalıştık. Tugay’dan asker çıktığı haberi gelmeye başladığından itibaren Tugay Komutanı ile irtibatımızı hiç kesmedik. Sabaha kadar da devam ettik. O irtibatın korunması önemliydi. Tankları hareket ettirmek için hazırlamışlardı zaten.  Çıksaydı bizim koyduğumuz iş makinelerini de dinlemezdi, çok kan akardı. Onu da tahrik etmeden makul bir şekilde götürmeye çalıştık. Kaç tane araç, kaç insan çıktı bilmiyoruz ama bunların silahlı olduğuna eminiz. Ön bilgi 7-8 araç yönündeydi. Araçları takip ettirdik. Bu araçların Marmaris’e mi yoksa Ankara’ya mı gideceğini bilmiyorduk. Marmaris’e gitmediklerini görünce karayolundan yollarını keselim, en azından havaalanına gidip gitmeyeceklerini öğrenelim diye Afyon’la görüştük. Onlar havaalanına yöneldiler.

“GARNİZONDAN ÇIKSALARDI ÇOK KAN AKABİLİRDİ”

Afyon, Dinar’da da yolu kestirmiştik. Havaalanına vardığımızda işin son kısmında olduğumuzu anladık. Asıl büyük grup Tugay’dan çıkmış. Allah’tan havaalanına gelip, işgal etmek için tedbir almamışlar. Gelecekleri bekliyorlar. Kimsenin duyduğunu da bilmiyorlar. Sonradan gelen grupta yanlışlıkla sivil grubun içine girdi. Çardak halkı da büyük bir çaba göstererek onların Askeri Havalimanı’na geçişine engel oldu. Unutamayacağımız bir gece yaşadık.  O gece İçişleri Bakanı’yla görüşerek ‘Başka yerden uçakların kalkacağını tahmin ediyoruz, bunlar havalimanına yöneldi, yaklaşık 500 küsur komando olduğunu biliyoruz’ dedik. Diğer bölgeleri uyardık. Uçağın geleceğini varsayarak tedbirlerimizi aldık. O bölgenin elektriğini tamamen kestik.  Havaalanından sorumlu Yarbay’ı karargâha, kriz merkezine çağırdım. Yarbay geldiğinde tamamen ne yapacağını bilmez bir haldeydi. Görevin ve yetkinin bende olduğunu ve bu doğrultuda hareket etmesi gerektiğini söyledim. Jeneratörleri arızalı hale getirdik. Kuleyi bozduk, kullanılamayacak duruma geldi. Yakıt tanklarını boşalttık. Bu sayede uçakların inişi engellendi. Araçla pisti aydınlatmaya çalıştılar. En az 6 uçağın geldiğini tahmin ediyoruz. Allah’a şükür ki uçaklar inip-kalkamadı. Sabahta onları teslim almış olduk. Tugay Komutanlığı’na silahlarını bırakmış olarak rütbelileri ayrı, erleri ayrı alacağımızı söylemiştik. Öyle de yaptık.

DRT DENİZLİ: Geçtiğimiz günlerde basınla yaptığınız toplantıda sayılar konusunda açıklama yaptınız. Sayılarında her geçen gün arttığını görüyoruz.

VALİ AHMET ALTIPARMAK: Başsavcımızla görüşmemizde dosyaları bir anda yayıp içinden çıkılmaz hale getirmek yerine, dosyaları hazırlayıp adli makamlara peyderpey ulaştırma konusunda anlaştık. Belki yavaş ilerliyor gibi görülebilir ama sağlam ilerliyor.

DRT DENİZLİ: Geçtiğimiz günlerde bin 500 şüpheli hakkında işlem yapıldığını söylemiştiniz. Bu sayılarda artış söz konusu mu?

FETÖ SORUŞTURMASINDAN DENİZLİ’DEN 109 KAÇAK ARANIYOR

VALİ AHMET ALTIPARMAK: Evet.. Sayılar bin 760’a çıktı. İş adamlarında 566 tutuklu var. Aranan sayısında çok fazla değişiklik olmadı. Sayı 109. Bu arada 313 işadamına ve esnafa işlem yapmışız. 132 tutuklu var. Denizli’de 30 tane şirkete el konuldu. Bunlar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na(TMSF) devredildi. Bu şirketler şuan TMSF’nin yönetiminde. 

DRT DENİZLİ: OHAL sürecinin vatandaşın günlük hayatını çok fazla etkilediği söylenemez, öyle değil mi?

VALİ AHMET ALTIPARMAK: Biz vatandaşa bunu yansıtmıyoruz. Demokratik hakların kullanılmasını engellemiyoruz. Gösterilerini, yürüyüşlerini yapıyorlar. Sıradan bir vatandaşın hayatını olumsuz etkileyecek bir durum yok.

DRT DENİZLİ: Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı önemli açıklamalar yaptı. Daha önce ‘inlerine gireceğiz’ diyordu, şimdi ‘membalarına kadar gideceğiz’ diyor. Özellikle İl Emniyet Müdürleri Kararnamesi’nin buna yönelik bir hamle olduğunu söylüyor. Denizlililerin yakından tanıdığı 21 aydır Konya İl Emniyet Müdürlüğü görevini yürüten Mevlüt Demir yeniden Denizli’ye döndü. Bu süreçte operasyonların daha da hızlanacağı algısını yarattı. Emniyet içerisinde F tipi örgütlenme konusunda bir takım çalışmalar, bir takım raporlar konusunda inisiyatif kullanmış bir isim. Bunun yansımaları herhalde olacaktır. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

VALİ AHMET ALTIPARMAK: Algılara çok aldanmamak lazım. Ben tanımıyorum ama başarılı bir arkadaşımız olmalı ki bu kadar takdir edilmiş.  Gelince göreceğiz.  Hüseyin bey de son derece başarılı, kıdemli, fevri davranmayan bir arkadaşımızdır. Dolayısıyla onun buradaki emeğini yok sayamayız. Hem o gece hem de bin 760 kişinin belirlenmesinde emeği vardır. Çok farklı bir değişme olmaz. Rutin çalışmalar devam eder. Suçlu varsa her halükarda yakalanacak.

“BAROMUZA TEŞEKKÜR EDERİZ”

DRT DENİZLİ: Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan’ın bu sürecin çok sağlıklı yürüdüğüne dair açıklamaları hakkında neler söyleyeceksiniz?

VALİ AHMET ALTIPARMAK: Baro Başkanı demek masanın karşı tarafında duran bir isim ve ekip demek. Açıklamaları önemsenmeli. ‘Avukatlar tarafından adli süreçte idari süreçte iyi yürütülüyor’ deniyor. Teşekkür ederiz. Başsavcılığımızla ve adliyemizle iyi bir iletişimimiz var. Bunun da uygulamaya en iyi şekilde yansıması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

DRT DENİZLİ: İki KYK yine gündemimizde. Avukatların savunma hakları konusunda da birtakım gelişmeler var. Sayın Cumhurbaşkanı’nın rektörleri ataması konusunda birtakım gelişmeler var. Kamudan ihraçlar noktasında gelişmeler var. Denizli’ye baktığımızda Pamukkale Üniversitesi’ni bu noktada ayrı bir yere koymamız gerekiyor.  Zirveyi kimseye kaptırmadı. 141 akademisyenin görevden ihraç edildiğini gördük.

“KEŞKE PAÜ’DEKİ BEŞERİ SERMAYEMİZ ZARAR GÖRMESEYDİ”

VALİ AHMET ALTIPARMAK: Keşke bu şer odaklarıyla işbirliği yapmasalardı da beşeri sermayemiz zarar görmeseydi. Bizim için en büyük kazanç beşeri sermayedir. Yetişmiş elemanları kaybetmek kolay değil.

DRT DENİZLİ: Pamukkale Üniversitesi’ndeki öğrencilerin yeterli akademisyen olmaması konusunda şikâyetleri olabilir. Hastane noktasında şikayetler var. Özellikle doktorlara ulaşamama konusunda. Sağlık hizmetlerini insanlar İzmir’den, İstanbul’dan almak zorunda kalıyorlar.

VALİ AHMET ALTIPARMAK: Şu anda Denizli’de öyle bir sıkıntı yok. Vatandaş tercih eder İstanbul’a da gider, İzmir’e de gider. Üniversite’de kapatılan bir servisimiz yok. Devlet Hastanesi’ndeki hekimlerimizle de oraya destek veriyoruz. İki hastane birbirlerini tamamlıyor. Bu anlamda kimsenin eksiklik hissetmeyeceği şekilde arkadaşlarımız tedbir alıyorlar.

“DENİZLİ SON DÖNEMDE BÜYÜK DEĞİŞİME UĞRAMIŞ”

DRT DENİZLİ: Denizli’ye atandığınızda, ‘Denizli’ye ekonomik, turizm ve eğitim anlamında nasıl katkılar koyabilirim, diğer illerde kazandığım deneyimler, o birikimler Denizli’ye nasıl yansır?’ diye düşünmüşsünüzdür.  Muğla, Erzurum ve Antalya Valiliğiniz, Baklan Kaymakamlığı’nı da önemli bir yere koymak lazım. Bu dönemlerde de hiç şüphesiz Denizli’yi takip ediyordunuz.

VALİ AHMET ALTIPARMAK: İnsan çalıştığı her yere döner bakar. ‘Algıda seçicilik’ diye bir şey de var. Denizli’de çok ciddi bir değişim var. Başta Sayın Bakanımızın belediye başkanlığı süresinde daha sonra Osman Bey’in çalışmalarıyla Denizli büyük bir değişime uğradı. Tebrik ediyorum. Şehrin yüzü ve çevresi değişmiş. Modern bir şehir. Yeşil alanları fevkalade geniş ve dağla iç içe olması da büyük fırsat. İklim de çok güzel. 3,5 milyar dolarlık bir ihracatla 8. sırada yer alıyor. Bana göre Denizli Türkiye’nin yükselen bir yıldızı.

YARIN; ALTIPARMAK, “ZEYBEKCİ DENİZLİ İÇİN BÜYÜK BİR AVANTAJ..”

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir