NEREYE GİDİYORUZ?(23.03.2023)

Son zamanlarda sizin de dikkatinizi çekmiştir. Hemen her gün intihar haberleri medyaya düşüyor.

Kimisi ekonomik nedenleri gerekçe gösteriyor, kimisi eşiyle yaşadığı tartışmayı. Kimisi artık hayattan zevk almadığını yazıyor son mektubunda, kimisi psikolojik nedenlerle son veriyor hayatına.

Ekonomik kırılma hiç olmadığı kadar tüm katmanları zorluyor. İnsanlar önünü göremez hale geldi.

Çok bunaldı insanlık. Hiçbir şeyden tat alamaz halde. Dünyevi birçok hazdan mahrum kalmış halde hayatta kalmaya çalışıyor. İntiharların bu kadar artmasının altında pandemi koşullarının çok önemli yer kapladığını belirtmek lazım.

Belki de şimdi tam zamanı bazı şeylerin. Bize kalmayacak dünya hayatı için tefekkür etme zamanı.

Dünyaya neden geldik, ne yapıyoruz, nereye gideceğiz gibi soruları kendimize bol bol sorma zamanı. Bu soruları cevapladıkça oluşan yeni sorular için kendimizi hazırlama dönemi. Toprak hırsından uzak, kibirlenmeden, mal-mülk-makam gibi kavramların gelip geçici olduğunun farkına varma zamanı.

İntiharın eşiğinde birçok insanımız var belki de. Psikolojileri bu pandemi döneminde ve son yaşanan depremler ile fazlasıyla bozulan ve bozulmaya devam eden. Onlara hep birlikte destek olmak zorundayız. Bizim kişisel olarak yapacaklarımız sınırlı kalabilir. Devletimiz bu konuya daha fazla eğilmeli. En küçük yerleşim yerinden başlayarak bu konuda çalışmalar yapılmalı. Destek alınabilecek her yerden gereken destek alınmalı. Bu dönem geçtikten sonra belki de bu sürecin etkilerini çok daha fazla göreceğiz.

Geç kalmadan, insanlarımızı bu buhranlı dönemden çıkarmak için yola koyulmalıyız.

(23.03.2023)

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir