NAR EKŞİSİ ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK

NAR EKŞİSİ ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK

Denizli’de yaklaşık 6 bin dekar alanda yılda 25 bin ton hicaz narı üretimi yapılan Pamukkale İlçesi’ne bağlı Irlıganlı Mahallesi’nde çatlak ve tüccarın almadığı narlar kadınlar tarafından nar ekşisi yapılarak ekonomiye kazandırılıyor.

Denizli’de yaklaşık 6 bin dekar alanda yılda 25 bin ton hicaz narı üretimi yapılan Pamukkale İlçesi’ne bağlı Irlıganlı Mahallesi’nde çatlak ve tüccarın almadığı narlar kadınlar tarafından nar ekşisi yapılarak ekonomiye kazandırılıyor. Irlıganlı Mahallesi’nde 40 dönümlük arazide 20 yıldan bu yana hicaz narı üretimi yapan 56 yaşındaki Beyhan Çotuk, bu yıl nar ekşisinin litresinin 25 Lira’dan satılacağını söyledi. Gece ve gündüz arasındaki sıcak farklılıkları ve yağmur yağışı ile çatlayan narı tüccarların almadığını, meyve suyu fabrikalarının ise bu narları kilogramı 15-20 Kuruş’tan aldığını anlatan Beyhan Çotuk, “Bir yıl üretmek için çalıştığımız narların ucuz fiyattan satılmasını istemiyoruz. Bu yüzdende tarladan topladığımız çatlak narları tek tek taneliyoruz, beyaz zarlarını ayırdıktan sonra suyunu sıkıyoruz.” Dedi.

“TAMAMEN DOĞAL”

Nar ekşisi yapmanın nar suyu üretimine göre daha zor ve daha meşakkatli olduğunu belirten Çotuk, narın 14-15 kilosundan bir kilogram ekşi elde etiklerini söyledi. Nar ekşisinin sağlığa yararlarının saymakla bitmeyeceğine belirten Çotuk “Şeker hastalığına ve diş eti kanamalarına iyi gelen nar ekşisi tansiyon dengeleyici etkisiyle de biliniyor. Ben bu sezonda 1,5 ton nar ekşisi yapmayı planlıyorum. Tamamen doğal nar ekşinin litresini 25TL’den satıyoruz” dedi.

15 KİLODAN 1 KİLO NAR EKŞİSİ

Nar ekşisi yapımı narların dış kabuğunun yıkanarak toz ve çamurdan arındırılmasıyla başlıyor. 14-15 kilo nardan sadece bir kilo nar ekşisi elde ediliyor. Ortadan üç dört parçaya ayrılan nar, sopalarla kabuk kısmına vurularak taneleri kabuktan ayrılıyor. Ayrılmış olan taneler daha sonra temiz bir bez çuvalın içine konarak, sert ve temiz bir zemin üzerinde bastırılarak suyu sıkılıyor. Sıkılan nar suyu büyük bir kazana konarak kaynatılıyor. Kaynatılma sırasında, üzerinde oluşan köpük bir süzek yardımıyla alınarak dışarıya atılıyor. Nar suyu iyice kaynadıktan sonra rengi koyu siyah olup, yeterli kıvama gelince ateşten indiriliyor ve soğutmaya bırakılıyor. Bu işlem ürünün şişelere dökülmesiyle sona eriyor.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir