Muğla’da gözler 1 Mart’a çevrildi

Muğla’da gözler 1 Mart’a çevrildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın normalleşme adımlarına ilişkin açıklamasının ardından Muğla’daki yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren işletme sahipleri, gözlerini 1 Mart’a çevirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mart ayı itibariyle bölgesel olarak normalleşme adımlarına ilişkin açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından Muğla’daki işletmeler, gözlerini 1 Mart’a çevirdi. Vaka sayılarının düşmesi ve işletmelerin tekrar müşteri kabul edebilmesini isteyen esnaf, vatandaşları pandemi kurallarına uymaya davet etti. Menteşe İlçesi’nde pastane işleten ve unlu mamuller üzerine faaliyet gösteren Mehmet Çahan, yiyecek içecek sektöründeki işletmelerin pandemi sürecinde açık oldukları dönemde kurallara uyma konusunda büyük hassasiyet gösterdiklerini söyledi. Emniyet yetkililerinin de uyarıları ve destekleri sayesinde açık oldukları dönemden bu yana kurallara uyulduğuna dikkati çeken Çahan, “İşletmelere bu sürede ceza kesilmediğini biliyoruz. Menteşe özelinde vaka sayıları düşüşte. Sağlık Bakanımızın açıkladığı rakamlarda da Muğla özelindeki düşüş fark ediliyor. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi normalleşme sürecine geçildiğinde, inşallah gerekli tedbirler alınarak, İl Pandemi Kurulu’nun da bize yol göstermesiyle beraber 1 Mart’ta veya gösterilecek tarihten itibaren normalleşerek, işletmelerin bir an önce hizmete açılmasını ve müşteri kabul etmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

“MUĞLALILARIN DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ”

Bu süreçte halkın desteğinin de çok önemli olduğunu vurgulayan Çahan, şunları kaydetti: “Normalleşme adımları atılırken, maske, hijyen, sosyal mesafe kurallarına halkımızın riayet etmesi, sayıların düşmesi gerekiyor. Açıldıktan sonra da daha hassasiyetle bu kurallara uyulması gerekiyor. Ki tekrar bir daha kapanmayalım. Kimse böyle bir şey arzu etmez. O nedenle Muğlalıların desteği çok önemli. İnşallah en kısa sürede görüşmek üzere diyorum.”

“EVİMİZE EKMEK GÖTÜRELİM”

Restoran işletmecisi Ahmet Karakuş da üç aydan fazla süredir işletmelerin kapalı olduğunu söyledi. Bu durumun kendilerini, çalışanları ve ailelerini madden ve manen oldukça zor duruma soktuğunu ifade eden Karakuş, “Ülke genelinde milyonlarca insan mustarip durumdadır. Daha önce 6 aylık açık olan dönemde ülke genelinde kısıtlamalar vardı. Özellikle Menteşe İlçesi’nde bir esnaf arkadaşımız hiçbir şekilde ne bir uyarı ne bir ceza ne de bir kapatma aldı. Bizler ülke olarak da kurallara saygılı insanlarız” dedi. Karakuş, kurallara bu şekilde uyulabildiğine göre 1 Mart’ta gerekli tedbirler alınarak esnafın faaliyetlerine devam etmek zorunda olduğunu dile getirdi. İnsanların artık dayanacak gücü kalmadığını belirten Karakuş, şu ifadeleri kullandı: “Gerekli kurallar açıklansın. Biz onlara her şekilde riayet ederiz. Bize izin versinler. Biz de 1 Mart’ta hayırlıysa dükkanlarımızı açalım. Evimize ekmek götürelim. İşimize bakalım. Geçen hafta yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanımızın açıklamasına göre il bazında vaka sayılarına göre bir esneme olacağı belirtildi. Vatandaşlardan ricamız, lütfen herkes belirtilen hijyen, mesafe ve maske kuralına uysun. Bir an önce biz de bu dükkanları açalım.”

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir