MUĞLA BÖLGE MÜZESİ’NE CENGİZ BEKTAŞ İMZASI

MUĞLA BÖLGE MÜZESİ’NE CENGİZ BEKTAŞ İMZASI

Denizli ve Türkiye genelindeki mimari eserleriyle tanınan Denizlili ünlü Mimar Cengiz Bektaş, Muğla Büyükşehir Belediyesi'nce 17 milyon Liralık yatırımla Menteşe'ye yapılacak Bölge Müzesi'nin yapımını üstlendi. Müze hakkında konuşan Mimar Bektaş, müzenin geçmişi ve bugünü anlatacağını söyledi.

1934 yılında Denizli’de doğan Mimar Cengiz Bektaş, orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde, yükseköğrenimini Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (DGSA) Süsleme, Mimarlık Bölümleri ile Münih Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde yaptı. Okuldan mezun olduktan sonra Denizli’de Babadağlılar Çarşısı, Denizli Merkez Bankası Binası, Denizli Basma Boya Sanayi Fabrikası, Hacı Halil Bektaş İlkokulu, PAÜ’de bazı yapılar ve Denizli Müftü Ahmet Hulusi Efendi Külliyesi’ni kente kazandıran Mimar Bektaş, yurt genelinde ve başka ülkelerde de önemli mimari projelere imza attı. Uluslararası Mimar Sinan Ödülü ve Mimar Sinan Büyük Ödülü gibi birçok ödülün sahibi olan Mimar Bektaş şimdide, Muğla Bölge Müzesi’nin yapımı için kolları sıvadı.  Menteşe İlçesi Emirbeyazıt Mahallesi’ndeki 8 bin 150 metrekare arsa üzerinde yapımı süren yapıyla ilgili bilgi veren Mimar Bektaş, Muğla için önemli bir projeye imza atıldığına dikkat çekti. Mimar Bektaş, “Öncelikle müze, Muğlalılardan uzakta olmamalıydı. Kentte olmalı, 7’den 70’e bütün Muğlalılar için erişimi kolay olmalıydı. Yürüyerek, bisikletle, otobüsle ya da araçla gidilebilmeliydi. Bir diğer konu ise üniversiteyle kentin etkileşimiydi. Ne yazık ki ülkemizde, üniversiteler kentlerden kopuk. Kentlinin üniversiteye uzattığı eli, üniversitenin de kentliye dokunduğu bir konumda olmalıydı.

Öyle bir konumda olmalıydı ki kentimizi teğet geçerek Aydın- İzmir, Denizli- Antalya yoluna giden konuklarımızın ilgisini çekebilecek, varlığımızı, ayrımına varacak bir konumda olmalıydı. Bu nedenlerden dolayı büyükşehir tarafından önerilen diğer 4 yeri uygun görmedim. Şu anda yapımı süren yeri, konumu, bu ilkelerimize uygun görerek karar aldık” dedi.

“BU MÜZE YABANCILARIN DEĞİL, ANADOLU İNSANININ VE MUĞLALILARIN MÜZESİ OLACAK”

2019 yılında hizmete sunulacak Muğla Bölge Müzesi’nin, yalnızca yabancı turistlerin gelip görmesi için yapılmadığına dikkat çeken Bektaş, şunları söyledi: “Öncelikli sorumuz, bu müze kimin için olacak? Kime ne söyleyecek? 12 bin yıl öncesinden bugüne dek olan süreci, Muğlalıya, 480 kuşağı anlatacak. Yani Muğlalı olan dedeye, nineye, çocuğa diyecek ki; ‘Anadolu’nun gerçek sahibi bugünü yaşayan sensin. Bu müze senin” diyecek. Alman gelip görecek diye bir müze yapılır mı? Müze buranın tarihini Alman’a, Fransız’a değil, önce Anadolu’nun insanına anlatacak. Bütün Avrupa müzeleri bizden çalınmış yapıtlarla dolu. Londra’ya gittiğimde bir gün sokakta TV programı için ‘Neden buradasınız’ diye sordular. Ben de, ‘Anadolu’yu oğluma anlatırken bizim yapıtlarımızın birçoğunun Avrupa’da olmasından ötürü onları göstermek için buraya geldik’ dedim. Bu müze yabancıların değil, Anadolu insanının, Muğlalıların müzesi olacak. Hiçbir dönem yabancılaşmayacak.” (DHA)

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir