MİLLETVEKİLİ ÖK’TEN ELİF’E AMBULANS DESTEĞİ

MİLLETVEKİLİ ÖK’TEN ELİF’E AMBULANS DESTEĞİ

Denizli’de doğuştan kalbi delik olan 11 aylık bebek, kalp ameliyatı yapılamadığı için hayatını cihaza bağlı şekilde devam ettirmeye çalışıyor. Kalbindeki 11 milimetrelik delik ve boğazı delinerek takılan solunum cihazıyla yaşama tutunmaya çalışan talihsiz bebeğe, AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök’ten, ambulans desteği geldi.

Denizli’de yaşayan 33 yaşındaki Hazan ile 25 yaşındaki Ümmühan Özyılmaz çifti, doğum öncesinde bebeklerinin kontrolü için gittikleri hastanede, bebeğin kalbinin delik olduğunu öğrendi. Doktorların anne karnında bebeğin kalbine müdahale yapamaması üzerine, bebeğin doğması beklenildi. Doğduğunda kalbinde 7 milimetre delik bulunduğu belirlenen ve ‘Elif’ ismi verilen bebeğin kalbindeki delik, henüz 3,5 aylıkken 11 milimetreye kadar büyüdü. Elif bebeğin kalbindeki deliğin büyümesi, kalbin işlevini yeterince yerine getirememesine yol açtı. Bunun üzerine doktorlar deliğin kapatılması gerektiğini fakat bebeğin yaşının çok küçük olduğu için kalp ameliyatı yapılamayacağını ancak kalbe giden damarlardan birinin yarısının kapatılması durumunda bebek 2 yaşına gelinceye kadar kalbin yeteceğini bildirdi.

SOLUNUM CİHAZINA BAĞLI OLARAK YAŞAMA TUTUNMAYA ÇALIŞIYOR
Yapılan ameliyatla Elif bebeğin kalbine giden damarlardan birinin yarısı kapatıldı. Elif bebekte bu kez de solunum yetmezliği sorunu ortaya çıktı. Kendi kendine nefes alamayan minik Elif, boğazının delinmesi ve solunum borusu yerleştirilmesiyle solunum cihazına bağlı olarak yaşama tutunmaya çalışıyor. Boğazı delik olduğu için hiç sesi çıkmayan bebeğin yanında her an yanında birinin bulunması gerekiyor. Bebeğin solunum yapmasına yarayan cihazların; bazılarının 2 saatte bir, bazılarının 6 saatte bir olmak üzere sürekli olarak kontrol ve şarj edilmesi gerekiyor. 

“SES TELLERİNİ KAYBEDECEKTİ”
Bebeğin kalbindeki deliğin doğduğunda 7 milimetre olduğunu daha sonra yapılan kontrollerde 11 milimetreye kadar büyüdüğünün altını çizen Anne Özyılmaz, “Elif’in kalbinin deliği anne karnında belli oldu. Elif doğduğunda delik 7 milimetreydi daha sonra deliğin büyüdüğünün 11 milimetre olduğunu öğrendik. Hastaneye götürdüğümüz zaman Elif’i yaşı küçük olduğu için ameliyat edemeyeceklerini ve damarını büzüp böylece zamanını ilerletmeye çalışacaklarını söylediler. Yaşı büyüdükten sonra ameliyat edeceklerini söylediler. Elif o ameliyattan sonra solunum sıkıntısına girdi. Solunum sıkıntısına girince baya bir ağızdan solunum makinesine bağlı kaldı. Solunum makinesine uzun süre bağlı kalınca Elif’in boğazını delmek zorunda kaldılar. Biz de bu karara uymak zorunda kaldık çünkü ses tellerini kaybedecekti” dedi.

 “AMBULANSSIZ HİÇBİR YERE GİDEMİYORUZ”
Bebeğin çok çabuk enfeksiyon kaptığını, ambulanssız hiçbir yere gidemediklerini ve tedavi gördükleri hastaneye nakil konusunda dahi ambulans sıkıntısı çektiklerini ifade eden Özyılmaz, “Elif makineye bağlı olduğu için dışarı çıkamıyoruz. Hiçbir yere gidemiyoruz. Yanından ayrılamıyorum. Yemeğimi illa ki biri yanında durduğu zaman yapabiliyorum. Sesi çıkmadığı için hiçbir yere gidemiyoruz. Ambulanssız hiçbir yere gidemiyoruz. Hastalandığı zaman illa ki ambulansla bir yere gitmemiz gerekiyor. Sıkıntıya giriyoruz yani her şey sıkıntı. Ambulans sıkıntısı çekiyoruz. İlla ki hastaneye yatıp oradan bizi sevk etmeleri gerekiyor. Biz de bunu istemiyoruz. Elif ufacık şey de enfeksiyon kapıyor. Enfeksiyon kaptığı için evden alınmasını istiyoruz. Evden alınıp takip edildiğimiz hastaneye gitmek istiyoruz” diye konuştu.

 “ÇOCUĞUN MASRAFLARINI KARŞILAYAMIYORUZ”
Elif bebeğin tedavisi masraflarını karşılamakta güçlük çektiklerini aktaran Özyımaz, “Çocuğum böyle olduğu için ben çalışamıyorum. Eşim de asgari ücretle çalıştığı için evin giderlerini, çocuğun masraflarını karşılayamıyoruz. Yani eşim yetişemiyor. Bir tane de 6 yaşında oğlum var. O da birinci sınıfa gidecek. Onun da ihtiyaçları olduğu için eşim asgari ücretle yetişemiyor. Hayırseverlere buradan sesleniyorum yani hayır ellerini uzatmalarını bir de ambulans sorunumuzu çözmelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.

ELİF BEBEĞE MİLLETVEKİLİ ÖK’TEN DESTEK GELDİ
İzmir Ege Üniversitesi’nde solunum yetmezliği tedavisi görecek olan Elif bebeğin tam donanımlı ambulans ile gitmesi gerekiyordu. Elif bebeğin hayat mücadelesine ilk destek; AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök’ten geldi. Milletvekili Ök, hemen harekete geçerek; gerekli ambulans teminini gerçekleştirdi ve Elif bebek, tedavisi için İzmir’e yola çıktı.

 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir