‘MİLLETİN ONLARA TANIMIŞ OLDUKLARI KREDİYİ TERÖR ÖRGÜTÜNE CİRO ETTİLER’

‘MİLLETİN ONLARA TANIMIŞ OLDUKLARI KREDİYİ TERÖR ÖRGÜTÜNE CİRO ETTİLER’

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’de HDP’lilerin TBMM çalışmalarından çekilme kararı ve milletvekillerinin tutuklanmalarıyla ilgili konuştu. Bakan Zeybekci, “Milletin onlara tanımış oldukları krediyi terör örgütüne ciro ettiler" dedi.

Bir dizi ziyaretler gerçekleştirmek amacıyla Denizli’ye gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli basınının sorularını yanıtladı. HDP’lilerin tutuklanması ve HDP Genel Merkezi’nin mecliste genel kuruldaki çalışmalardan çekilmesini değerlendiren Bakan Zeybekci, “Gittiniz terör örgütünün her türlü faaliyetine destek vermek için, size emredilen şekilde davrandınız. Muhtemelen şu anda da emredildiği gibi davranıyorlar. Milletin iradesiyle davranmıyorlar” diye konuştu. “Vakayı tek bir resimle yorumlamak yanlış olur” diyen Bakan Zeybekci, şu ifadelere yer verdi: “7 Haziran dönemine dönmek lazım, 7 Haziran'dan sonraki dönemlere bakmak lazım. 7 Haziran'da milletin huzuruna çıkıp da Türkiye partisi olduğunu iddia edenler, siyasette parlamentoda, hukukun üstünlüğüne milli iradeye saygı, parlamentoda ülkeye hizmet etmek isteyenler, 7 Haziran'dan hemen sonra Temmuz’da almış oldukları güveni milletin onlara vermiş oldukları o güveni, krediyi, terör örgütünün itirazı ile tekrar hendek siyasetine, çukur siyasetine döndüler. İnsanlar ayaklanmaya davet ettiler. İnsanları öz yönetim gibi saçma sapan, bazı uygulamalara davet etmeleri ve milletin kendilerine iradeye ihanet ettiler. Milletin onlara tanımış oldukları o krediyi maalesef, başka yerlere ciro ettiler, kandile ciro ettiler, terör örgütüne ciro ettiler” dedi.

“BURADAKİ OLAYDA GEREĞİ YAPILMIŞTIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

Tutuklanmalarıyla ilgili her şeyin hukuk içinde yapıldığını belirten Zeybekci, “Sırtını oraya, buraya terör örgütüne yasladığını söylediğini söyleyen, ‘PKK’ya terör örgütü dedirtemezsiniz bize’ diyen ve bir süre sonra bunlarla ilgili mecliste büyük çoğunlukla dokunulmazlıkların kaldırılmasından sonra; ‘bizi T.C.’nin mahkemelerine götüremezsiniz. Bizi mahkemeye çağıramazsınız. Gitmeyeceğiz. O kadar ucuz değil, yağma yok’ sözlerle, bunu bir yere tırmandırdığınız zaman, devlet eğer devletse, Türkiye Cumhuriyeti bir devletse ki, 5 bin yıllık bir devlettir, bunun gereğini yapar. Bu devlet sizi tutar, ifadeye götürür, ifadenizi de alır. Bunu yapmanın yöntemleri vardır. Önce çağırır, davet eder, savcılar davet eder, mahkemeler davet eder, bundan sonra yapılacak olan bellidir. Olan zorla getirmektir. Yani gönüllü olarak gelmeyene gönülsüz de olsa, güvenlik güçleri marifetiyle getirmektir. Bunlar yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti devletinin kimliğine ve devlet olma vasfına uygundur. Ya da devlet bunu yapacaktır ya da birilerinin ‘seni tanımıyor’ dediği, ‘seni tanımıyorum’ dediği devlet statüsüne geçecekti. Onun için buradaki olayda gereği yapılmıştır diye düşünüyorum” diye konuştu.

“HERKESİN GÖRÜŞLERİNE SAYGI DUYUYORUM”

AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin’in yaptığı, ‘HDP milletvekillerinin tutuksuz yargılanması’yla ilgili de açıklama yapan Zeybekci, “Tutuklamalarla ilgili de herkesin görüşlerine saygı duyuyorum. Çünkü bunlar sağlıklı tartışmalardır. Hakimler veya savcıların vermiş oldukları kararlar, yargıyı etkilememek kaydıyla, hukuk bilenler arasında yorumlanması bu gayet normaldir. Diğer taraftan da mahkeme tarafından ifadeye çağrılanların, göz altı kararı alınların bir veya birkaç tanesinin de yurt dışında oldukları, ifadeye gelmemekte ısrar ettikleri, yönündeki durum da var. Mahkeme kararıdır, saygı duymak lazımdır” diye konuştu.

“MİLLETİN İRADESİYLE DAVRANMIYORLAR”

HDP’lilerin meclis çalışmalarından çekilmeleriyle ilgili konuşan Zeybekci, “Zaten millet size yetkiyi verirken, millet size bu konuda yetkilendirirken, bu konuda görevinizi yapmadınız. Gittiniz terör örgütünün her türlü faaliyetine destek vermek için, size emredilen şekilde davrandınız. Muhtemelen şuanda da emredildiği gibi davranıyorlar. Milletin iradesiyle davranmıyorlar. Çünkü millet onlara, seçimlerde onlara iradesini teslim ederken, benim adıma git, meclis genel kurulunda beni temsil et. Senin görevlendiğin komisyonlarda beni temsil et, benim ihtiyaçlarımı orada doğrudan dile getir. Gerekeni yap diye bu vekaleti verdi. Şimdi meclisin verdiği o görevlerden kaçınmak, büyük ihtimalle emir aldıkları yerden gelmişlerdir, ‘böyle yapın’ diye talimat gelmişlerdir onlara. Bu yönde hareket ediyorlardır” dedi.

“BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE GERİ DÖNÜŞ YOK”

“Ne yaparlarsa yapsınlar, Türkiye Cumhuriyeti bu yoldan geri dönmeyeceklerdir” diyen Bakan Zeybekci; “Bu süreç tamamlanacaktır. Yani bedeli ne olursa olsun, hukuk çerçevesinde kalmak şartı ve kaydıyla, devletin milletiyle, ülkesiyle bölünmez bütünlüğünü korumak kaydı ve şartıyla, bu ülkeyi, bu millet birleştirmek şartıyla gereği sonuna kadar yapılacaktır. Milleti bunlara verdikleri vekaleti, bunlar şimdi reddettiler. Bunlar ‘vekaleti yapmayacağız, dağın bize, terör örgütün bize verdiği talimatı yerine getireceğiz’ diye karar aldılar. Hiçbir şekilde, bundan sonraki süreçte geri dönüş yok, sonuna kadar gidilecektir.” 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir