‘ MHP’Lİ KARDEŞLERİMİZİN TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ İÇİN ‘EVET’ DİYECEĞİNDEN EMİNİM’

‘ MHP’Lİ KARDEŞLERİMİZİN TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ İÇİN ‘EVET’ DİYECEĞİNDEN EMİNİM’

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programına konuk oldu. Programda referandum gündemini değerlendiren Tin; “MHP’li kardeşlerimizin Türkiye’nin istikrarı, geleceği, bağımsızlığı ve özgürlüğü için, güçlü bir Türkiye olması için doğru karar vereceklerine ve ‘Evet’ oyuyla bunu mükâfatlandıracaklarına inanıyorum. Bundan hiç şüphem yok” dedi.

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Ümit Yakuphan tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programına konuk olan AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, programda referandum gündemine dair değerlendirmelerde bulundu. Muhalefetin AK Partili milletvekillerinin anayasa değişikliğinin oylanma sürecinde boş kağıtlara imza attıkları iddiasını değerlendiren Tin; “Eleştiriler tamamen yanlış ve saptırmadır. Halkımızı yanıltmak amacıyla ortaya konulmuştur. Biz imza attığımız metnin ne olduğunu biliyoruz. Anayasa metni imzaya açılmadan önce biz her grup toplantısından sonra anayasa komisyonundaki arkadaşlarımız milletvekillerimize açıklama yapıyordu. Bizler de sorularımızı soruyorduk. Gerek Genel Merkez’de gerekse parti grubunda yapmış olduğumuz toplantılarda aslında anayasada neler çıkacağını, hangi maddelerin olacağını, cumhurbaşkanının, meclisin, yargının hangi konularda olacağını, hepsini biliyorduk. Dolayısıyla orada imza toplandığında herkes gönül rahatlığıyla ve neye imza attığını bilerek atmıştır” dedi.

“AK PARTİ İLELEBET İKTİDAR OLACAK DİYE BİR ŞEY YOK”

“Bugüne kadar Parlamenter Sistem’le gelinmiş ama eksikleri var” diyen Tin, sözlerine şöyle devam etti: “Bu eksikleri gidermek gerekiyordu. Bunu gidermek için de dünyanın bugün bulunduğu en son noktadaki yönetim sistemlerini inceleyip, Türk modeli oluşturmamız gerekiyordu. Biz de böyle bir model oluşturup, ortaya koyduk. Bunu da halkımızın önüne sunacağız. Burada AK Parti ilelebet iktidar olacak diye bir şey yok. Kim kazanırsa o iktidar olacak. Daha fazla denetlenebilecek bir sistem olacak. Yasama, yürütme ve yargının görevlerinin farklı ve kendi görevleri içerisinde hareket edebilecek bir sistem getiriyoruz.”

“MECLİS İSTEDİĞİ ZAMAN CUMHURBAŞKANINA HESAP SORABİLECEK”

CHP’nin kavga ve dövüşten, işin özüne inip, yapılanları yazılanları okuyup da bunun sonuçlarının ne olacağını fark edemediğini belirten Tin; “Şuandaki iktidarların kontrolünden daha fazla yeni sistemde ve yeni anayasada daha fazla kontrol edilecektir.  Önce bunu görmek lazım. Meclis istediği zaman Cumhurbaşkanına hesap sorabilecek. Cumhurbaşkanı kanun hükmünde kararname çıkardığında da, meclis aynı konuda kanun çıkardığında Cumhurbaşkanının çıkardığı kanun geçersiz sayılacak. Bu sayede meclisin üstünlüğü yine ortaya koyulmuş oluyor. ‘Tek adamlık’ iddialarına katılmıyorum. Kesinlikle tek adamlık söz konusu değildir. Bir kişi 5’er yıldan 2 sefer Cumhurbaşkanı seçilebiliyor. Bu süreden sonra bir daha seçilme hakkı yok. Böyle bir sistemde sen nasıl ‘Sultanlık’ diyebilirsin?” diye konuştu.

“CUMHURBAŞKANI MECLİS’İ FES ETTİĞİNDE KENDİSİ DE FES OLMUŞ OLUYOR”

Seçimlerin birlikte yapılmasıyla birlikte Başkan olan ismin partisinin mecliste yoğun olarak yer alacağı öngörüsü üzerine bu sayıları bulabilmenin pek mümkün olmadığına dair tereddütlere açıklık getiren Tin; “Burada bir ayrıntı var. Cumhurbaşkanı Meclis’i fes ettiğinde kendisi de fes olmuş oluyor. Kendisi de o zaman Meclisle beraber seçime gidecek” dedi.

“TEK HEDEFİMİZ VAR, O DA; TERÖRÜN BİTMESİ”

Terörün amacının; Türkiye’yi karıştırmak, bölmek, parçalamak olduğunu vurgulayan Tin; “Terörün amacı, Türkiye’yi iç savaş içerisine sokmaktır. Kardeşi kardeşe kırdırmaktır. Kaos ortamı oluşturmaktır. Kaos oluşturarak ekonomiyi durdurmaktır. Her şeyin kötüye gitmesini istiyorlar. Terör, krizli dönemlerde daha fazla hareket edecektir. Yeni anayasaya ‘Evet’ çıktıktan sonra daha hızlı kararlar alacağımızı ve kurumlarımızın daha hızlı işleyeceğini söyleyerek, hem ekonomik hem de siyasi krizin ortadan kalkacağını ve istikrarın devam edeceğini ortaya koyuyoruz. Bu da terörün düşmanıdır. Dolayısıyla terör bunu istemez. Her alanda istikrar olduğunda terör de dibe doğru inecektir. Bizim savunduğumuz fikir budur. Muhalefet bu durumun manipüle edildiğini veya tehdit unsuru olarak kullanıldığını ima ediyor. ‘Referandumda ‘Evet’ demezsiniz terör gelecek’ gibi. Yok öyle bir şey. Devletin görevi her zaman terörü engellemektir. Her ne olursa olsun tek bir hedefimiz var o da terörün bitmesidir” ifadelerine yer verdi.

“BAHÇELİ ÇOK GÜZEL SÖYLEMİŞ, BU SÖZÜN ÜSTÜNE SÖYLENECEK SÖZ YOK”

MHP Genel Başkanı ve MHP’li milletvekillerinin Meclis’te ‘Evet’ dediğini ancak tabanda farklı bir görüşün hakim olduğuna ve yüzde 70-80 oranında MHP’lilerin ‘Hayır’ diyeceğine dair görüşleri ve birtakım kamuoyu anket çalışmalarını eleştiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Profesyonel nifakçılar kampanyalarına çoktan başladılar” açıklamasını değerlendiren Tin; “Mecliste oylamalar yapılırken ‘CHP’nin ana hedefinden birisi de MHP’ydi. MHP içerisinde kargaşayı nasıl yaratabiliriz’ ve ‘Nasıl ‘Hayır’cıları çoğaltabiliriz’ derdindeler. Hep buradan dem vurmaya çalıştılar. Kışkırtmaya çalıştılar. Referandum sürecine giderken MHP’yi AK Parti’nin yardımcısı ve destekçisi olmakla suçlayıp, Türkiye’nin yeni anayasasının hazırlanmasındaki payından bahsediyor. Sayın Bahçeli bu konuda çok güzel açıklamalar yapmış. Bu sözün üzerine söylenecek söz yoktur. Bu anayasanın ne kadar gerekli olduğunu kendi söylemleriyle ortaya koymuştur. AK Parti ile görüşleri örtüştükten sonra bu yolda gitmenin hiçbir sakıncasının olmadığını, ilk günkü sözünün bugünde arkasında durduğunu ortaya koyuyor. MHP’deki ‘Hayır’cıların çok olacağına dair söylem tamamen asparagas haberdir. MHP’deki seçmenler her şeyi tartışabilirler ama oy verme zamanı geldiğinde inanıyorum ki kendi liderlerinin gelmiş olduğu noktada ‘Evet’ oyunu vereceklerdir. MHP’li kardeşlerimizin Türkiye’nin istikrarı, geleceği, bağımsızlığı ve özgürlüğü için, güçlü bir Türkiye olması için doğru karar vereceklerine ve ‘Evet’ oyuyla bunu mükâfatlandıracaklarına inanıyorum. Bundan hiç şüphem yok” dedi. 

PINAR ÇANKAYA

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir