KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN GELDİ, MALTA’YA GEÇTİ

KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN GELDİ, MALTA’YA GEÇTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Körfez Ülkeleri ziyaretlerine katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte Malta'ya geçti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte yaklaşık 5 gün süren Körfez Ülkeleri turuna katılmıştı. Bahreyn, Suudi Arabistan ve Katar’da biz dizi ziyaretlere katılan Bakan Zeybekci, yurda döner dönmez, Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte Malta'ya geçti. Başbakan Yıldırım’ın ekibinde; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yanında Aile ve Sosyal politikalar bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sağlık bakanı Recep Akdağ, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da yer aldı.

TÜRKİYE İLE  MALTA  DİPLOMATİK İLİŞKİLERİN TESİSİNİN 50. YILDÖNÜMÜNE DENK GELİYOR

Başbakan ve bakanların yer aldığı Malta görüşmelerde ikili siyasi, ekonomik, kültürel işbirliği alanlarının, terörizmle mücadele, düzensiz göç sorunu konularının,  Malta'nın AB Dönem Başkanlığı ışığında Türkiye-AB ilişkilerinin ve  Avrupa Birliği'yle ilgili hususların, ayrıca diğer güncel bölgesel ve uluslararası gelişmelerin ele alınması bekleniyor. Ziyaret,  Türkiye ile  Malta arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 50. yıldönümüne denk geliyor.

TÜRK ŞEHİTLİĞİNİ ZİYARET

Başbakan  Binali Yıldırım ve beraberindekiler, Başkent  Valetta'da bulunan 1565 yılında Malta kuşatmasında şehğit olan askerlerin adına Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Türk şehitliğini ziyaret ederek, şehitliğe çelenk bıraktı. Başbakan Yıldırım, şehitlikte bulunan ziyaretçi defterini imzaladı.

HEYETLER ARASI GÖRÜŞMELER YAPILDI

Başbakan Yıldırım ve Malta Başbakanı Muscat'ın başbaşa görüşmesinin ardından, Türk ve Malta heyetler arası görüşme gerçekleştirildi. Ayrıca; iki ülke başbakanının katılımı ile yapılan, Malta Türkiye İş Forumu'nda iş birliği fırsatları ve yatırım ortamı değerlendirildi.

 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir