‘KOAH, AKCİĞER KANSERİNE YOL AÇABİLİYOR’

‘KOAH, AKCİĞER KANSERİNE YOL AÇABİLİYOR’

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Denizli Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanları Dr. Halime Balkanlı ve Dr. Esma Öztürk, 16 Kasım Dünya KOAH (Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı) Günü ile 17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü hakkında açıklamalarda bulunarak KOAH’ın aynı zamanda akciğer kanserine de  yol açabildiğini vurguladılar.

KOAH (Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı) ve Akciğer Kanseri hastalıklarının pek çok ortak noktası bulunduğunu ve bunların başında sigara içimi geldiğini söyleyen  Denizli Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Halime Balkanlı, sigara içenlerin %30’unda KOAH, %10’unda ise akciğer kanseri geliştiğini ifade etti. Balkanlı: “KOAH, toplam dünya nüfusunun %7,8 – %19,7’sini etkileyen, çok uzun yıllar boyunca devamlı sigara içen bayan ve erkek kimselerde görülen tehlikeli bir akciğer hastalığıdır. Çevrede bulunan bütün partikülleri direkt akciğerlerimize alıyoruz. Tekrardan geri veriyoruz. Ama bu aldığımız çevredeki tozlar, hava kirliliği gibi partiküller, akciğerlerde bir takım hasarlar meydana getiriyor. Bununla birlikte sigara içimiyle aldığımız maddeler, bunların hepsi akciğerlerden gelip olduğu gibi dışarı çıkmıyorlar. Bir takım hasarlar meydana getiriyorlar. İşte bu hasarlar hemen o anda oluşmuyor, birkaç yıl sonra da ortaya çıkıyor. Bu nedenle bizim KOAH dediğimiz akciğerlerin kronik tıkayıcı hastalığı, daha çok ileriki yaşlarda karşımıza çıkıyor. Bu hastalığın en önemli belirtileri arasında nefes alırken zorlanma ve hırıltılı bir nefes alımı, sık öksürme, balgam atma. Bu belirtiler geçici değil kalıcıdır. Hastalığın belirtileri yavaş olarak artar ve zamanla şiddetini arttırarak devam eder. İlerleyen zamanlarda kişi ilk başlarda yokuş çıkarken nefes almakta zorlanır. Bu durum hastalık ilerledikçe daha da kötüleşir. Kişi yolda normal yürürken bile artık nefes almakta zorlanır. Geceleri nefes probleminden dolayı uykusundan uyanır. Günlük rutin işlerini bile yapamaz hale gelir. Bu durumdan dolayı başkasının bakımına bağımlı hale gelir. Bu durumu şiddetli öksürük ve balgam çıkartma izler. Kişi yemek yiyemez duruma düşer. Hastalıktan dolayı uyku ve beslenme düzeni bozulur. Düzgün beslenemediği için kişi gün geçtikçe zayıflar, kilo kaybeder. Bu kişiler yağışlı, sisli ve soğuk havalardan çok rahatsız olurlar. Kışın havada oluşan kirlilik bu kişiler için büyük bir risktir. Kapalı mekanlarda içilen sigaraların dumanları da bu hastalığın iyileşmesini zorlaştırmaktadır. KOAH, hastanın önemli ölçüde yaşam kalitesini bozan, aynı zamanda maliyeti de yüksek olan bir hastalıktır. Bu nedenlerden dolayı hastalığın önlenmesi konusunda Dünya Sağlık Örgütü de bu konuya dikkat çekmekte ve önlem almak üzere bir takım faaliyetler göstermektedir. Biz de bu KOAH gününde buna dikkat çekmek istiyoruz. Akciğerlerimiz değerli, akciğerlerimizi temiz tutalım, akciğerlerimiz koruyalım. Çünkü akciğerlerimiz önemli ve bize çok gerekli bir organdır. Düşünün ki suya girdiğimizde hava alamazsak boğuluruz. KOAH hastalarının durumu da aynı suda boğulmak gibidir. Bir dakika dahi nefessiz kalamayacağımızı hatırlarsak KOAH’ın ne kadar önlenmesi gereken bir hastalık olduğunu anlayabiliriz” diye konuştu.

Akciğer kanserinin Dünyada şu an ölümlerin %20 sinin sebebi olduğunu dile getiren Denizli Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esma Öztürk, hastalığın en önemli sebebinin sigara içimi olduğunu söyledi. Öztürk; “Amerikan Sağlık Araştırmaları, KOAH hastalığının akciğer kanseri ile yakın ilişkisini ortaya koymuştur. Yapılan çalışmalarda, akciğer kanseri olan erkeklerde KOAH sıklığının kadınlara göre daha yüksek olduğu bildirilmiştir. Akciğer kanserli hastaların değerlendirildiği bir çalışmada erkeklerin yaklaşık dörtte üçü, kadınların ise yaklaşık yarısında KOAH varlığı saptanmıştır. KOAH hastalarında 10 yıl içerisinde akciğer kanseri gelişme riski normal akciğer fonksiyonu olanlara göre 4-5 kat daha fazla bulunmuştur. 2020 yılında, dünyada en çok ölüme neden olan 3. hastalık olacağı tahmin edilmektedir. Akciğer kanseri ise, dünyada kansere bağlı ölümlerin yaklaşık %20’sinden sorumlu olan ve 2008’de gerçekleşen 1,37 milyon ölümün nedeni olarak belirlenen, ciddi mortaliteye sahip bir hastalıktır. Tek başına veya bir arada yüksek morbidite ve mortalite oranları ile seyreden bu hastalıkların sık görülen birlikteliği, en iyi tedavinin hastalıklara neden olan ortak etkenlerden korunma olduğunu göstermektedir. Her iki hastalıkta da erken tanı, multidisipliner tedavi uygulamaları sağ kalım oranlarını artırmaktadır. Bu nedenle erken dönemde düzenli doktor kontrolleri aksatılmamalı. Sigara içenler, bir an önce bırakmalıdır. Ailesinde akciğer kanseri olanlar, sigaraya hiç başlamamalıdır” dedi. 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir