‘KİLO VERMEK HORLAMA TEDAVİSİNDE FAYDA SAĞLIYOR’

‘KİLO VERMEK HORLAMA TEDAVİSİNDE FAYDA SAĞLIYOR’

Özel Sağlık Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı, Uzman Dr. Aynur Talu, horlamanın nedenlerine ve horlama tedavisine yönelik açıklamada bulundu. Uzman Dr. Talu; “Tedavinin yanında hastanın günlük hayatında değiştirmesi gereken bazı etkenler de var. Horlama tedavisinde kilo vermek gerçekten çok fayda sağlıyor” dedi.

Özel Sağlık Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı, Uzman Dr. Aynur Talu, Horlamaya neden olan etmenleri ve horlama tedavisinde kullanılan yöntemleri değerlendirdi. DRT Denizli ve Denizli Gazetesi haber ekibine özel açıklama yapan Uzman Dr. Talu, şunları aktardı; “Horlama; üst hava yollarındaki havanın dar bir alandan geçerken, dar alanın karşılıklı olarak birbirine yaklaşması sonucu titreşim oluşması ve bu titreşimden dışarıya yansıyan sestir. Daha çok kısa ve geniş boyuna sahip, kilolu, obeziteli insanlarda üst hava yollarındaki daralma daha fazladır. Kulak-Burun-Boğaz’la ilgili alanlarda; küçük dilin uzaması, yumuşak damakta gevşeme veya burunda eğrilik, et olduğunda hava dar alandan geçerken titreşim oluşur ve bu da dışarıya horlama olarak yansır.  Basit horlamanın sağlık açısından bir zararı yoktur ama çevredekileri rahatsız eder. Kişinin en çok aile fertleri horlama sesinden rahatsızlık duyacaktır.”

UYKU APNESİ’NE DİKKAT!

Basit horlamanın belirgin bir sağlık sorununa işaret etmediğini ancak horlamanın yanında ‘apne’ denilen; 10 saniye ve daha fazla süre nefeste durma yaşanıyorsa bir sağlık sorunu olabileceğini belirten Uzman Dr. Aynur Talu; “Öncelikle yapılması gereken şey horlamanın basit horlama mı yoksa apnelerin eşlik ettiği bir horlama mı onu belirlemek gerekiyor. Bunu belirlemek için hastalarımızı uyku laboratuarına yatırıyoruz. Hastalarımız akşam saatlerinde geliyorlar. Bağlama işleminden sonra hastalarımızın uyku laboratuarında 40 parametresi sabaha kadar takip ediliyor. Bunlar; beyin dalgaları, göz hareketleri, solunum hareketleri, kalp ritmi, ayak hareketleri, göğüs hareketleri vs. Bunların hepsi takip ediliyor. Eğer basit horlamaysa olay daha çok Kulak- Burun- Boğaz’la ilgili oluyor. Üst hava yollarında belirgin bir tıkanıklık oluşuyorsa, hastamızda belirgin bir şekilde nefeste durması varsa bu sefer hastamızı ikinci defa yatırıyoruz. Aynı şekilde uyutuyoruz. Fakat maskeyle farklı basınçlarda hava veriyoruz. Bu iki üst hava yolunun karşılıklı yakınlaşmasını engelliyor. Horlamayı ve nefeste durmalarımızı engelliyor. Bu sayede hastamızın yaşam kalitesinde belirgin bir artış sağlanıyor. Tedavi yöntemleri çoğu kez kesin çözüm getiriyor” ifadelerine yer verdi. 

ALKOL VE SİGARA HORLAMAYA NEDEN OLUYOR

Horlama tedavisine ilişkin bilgiler aktaran Uzman Dr. Aynur Talu, alkol ve sigara kullanımının horlamaya neden olduğunu söyledi. Horlama ve Uyku Apnesi şikâyeti olan hastalara önerilerde bulunan Uzman Dr. Talu; “Bu tedavinin yanında hastanın günlük hayatında değiştirmesi gereken bazı etkenler de var. Horlama tedavisinde kilo vermek gerçekten çok fayda sağlıyor. Reflü rahatsızlığı horlamayı arttırıyor. Geç saatlerde yemek yememeliyiz. Alkol ve sigara üst hava yollarında, kaslarda gevşemeye sebep oluyor. Bu nedenle alkol ve sigara alışkanlığı olanların bırakması gerekiyor. Bütün bunlar tedavimizi destekleyici unsurlardır” dedi. 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir