KHK’LERİ GÜNDEME TAŞIDI

KHK’LERİ GÜNDEME TAŞIDI

CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, son çıkan kanun hükmünde kararnamelere dikkat çekti.

CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, son çıkan kanun hükmünde kararnamelere dikkat çekti. YSK'nın özel televizyonlara seçim yasakları için ceza verme yetkisinin de kaldırıldığını ifade eden Basmacı, “Türkiye Büyük Millet Meclisi, Bakanlar Kurulu’na terörle baş edebilsin diye kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisini verdi. Ama bugün çıkan 687 numaralı kanun hükmünde kararname ile kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Ne için yetki veriliyor, ne amaçlı kullanıyor? Bu gidişat referandum öncesi bizleri tedirgin ediyor. Çünkü ne ile karşılaşacağımızı bilemiyoruz. Bu da bizi referandum süreci için düşünmeye sevk ediyor. Bugün yarın bir şekilde kararname daha çıkartılıp önümüzün kesilmeyeceğini garanti edemiyoruz" dedi.

“MİLLETLE DALGA GEÇİYORLAR”

Olağan üstü hal çerçevesinde istedikleri şekilde kararname çıkarabildiklerini açıklayan Basmacı, “Son gelen şehit haberleri ile birlikte yüreğimizdeki yangın daha da büyümeye devam etmektedir. Bizler terörün son bulması için gayret gösterirken, şehitlerimiz analarımızın ve bizlerin yüreğini dağlamaktadır. Milletle dalga geçiyorlar. Milletimiz bununla ilgili en güzel yanıtı referandum sürecinde vereceklerdir” diye konuştu.

YSK CEZA VEREMEYECEK

“Öte yandan ilginç bir kanun daha çıkartıldı” diyen Basmacı, şunları aktardı: “Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçim yasaklarını ihlal eden televizyon kanallarına cezai müeyyide uygulanıyordu. Bu da seçime katılan partiler arasında propaganda anlamında eşitlik sağlanmasına da neden oluyordu. Ancak, kararname ile YSK'nın özel televizyonlara seçim yasakları için ceza verme yetkisi de kaldırıldı. Nasıl bir yapının içine girdiğimizi milletimize anlatıyoruz. Anlatmaya da devam edeceğiz.” 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir