KAMU HASTANELERİ ORGAN BAĞIŞINI ANLATTI

KAMU HASTANELERİ ORGAN BAĞIŞINI ANLATTI

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası Etkinlikleri kapsamında Forum Çamlık Alışveriş Merkezi’nde stant kuruldu. Organ Nakli Birimi çalışanları stantta vatandaşları organ bağışı konusunda bilgilendirirken, organ bağışının önemini anlatan broşürlerle birlikte keçeden yapılmış organ anahtarlıklar vatandaşlara dağıtıldı.

Türkiye’de her yıl organ bağışına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak adına 3-9 Kasım tarihleri arasında Organ Bağışı Haftası etkinlikleri düzenleniyor. Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından da Forum Çamlık Alışveriş Merkezi’nde Organ Bağışı Standı açılarak vatandaşlar organ bağışı konusunda bilgilendirildi ve organ bağışında bulunmak isteyenlerden organ bağışı alındı. Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk’ün de ziyaret ettiği stantta vatandaşlar organ bağışında bulunmaya davet edilirken, dağıtılan broşürlerle organ bağışının önemi vurgulandı. Ayrıca farkındalık oluşturmak adına Denizli Devlet Hastanesi’nde tedavi gören AMATEM ve TRSM hastalarının keçeden yaptığı kalp, göz, akciğer ve böbrekten oluşan organ anahtarlıklar vatandaşlara dağıtıldı.

“TÜRKİYE’DE 30 BİNDEN FAZLA KİŞİ ORGAN BAĞIŞI BEKLİYOR”

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk, Türkiye’de tedavileri sadece organ ve doku nakliyle mümkün olan hastaların sayısının giderek artmakta olduğunu ve organ nakli bekleyenlerin sayısının artmasıyla birlikte organ ve doku naklinin öneminin de iki katına çıktığını söyledi. Öztürk: “Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya kadavradan alınan sağlam organın naklinin yapılarak hastanın tedavi edilmesine "organ nakli" denilmektedir. Öldükten sonra organların bağış yoluyla alınabildiği kadavra organ katkı sayısı ne yazık ki hala çok düşüktür. Türkiye’de böbrek naklinin yüzde 75'i canlı verici denilen anne, baba, kardeş veya diğer akrabalardan, yüzde 25'i ise kadavra donörden alınmaktadır. 2015 yılında ülkemizde tespit edilen beyin ölümü sayısı bin 965'tir. Bunlardan 471 kişinin, ailesi tarafından organları bağışlanmıştır. Canlıdan organ nakli sayısı 2015 yılında 3 bin 405, kadavradan organ nakli sayısı ise bin 491'dir. Birliğimize bağlı hastanelerimizde 2015 yılında 15 beyin ölümü, 4 organ bağışı ve 10 organ, 2016 yılında ise şu ana kadar 22 beyin ölümünde 5 organ bağışı ve 18 organ nakli gerçekleşmiştir. Bu sayılarla maalesef ki organ bekleyenlerin ihtiyacını karşılayabilmek mümkün değildir. Diğer ülkelerde bunun tam tersi bir durum söz konusudur; baktığımızda yüzde 20'sini canlı vericiden, yüzde 80'ini kadavra vericilerden sağladıklarını görüyoruz. Canlıdan organ nakli istenen bir şey değildir. Kadavra bağışlar yeterli olmadığından canlıdan nakiller zorunlu olarak yapılmaktadır. Türkiye’de 30 binden fazla kişi organ beklemekte ve bu sayıya her yıl 7 bin kişi eklenmektedir. Ülkemizde Sağlık Bakanlığımızın yayınlamış olduğu organ ve doku bekleyen hasta listesine göre en çok böbrek, kornea, karaciğer, kalp ve pankreas nakline ihtiyaç vardır” diye konuştu.

“HERKESİ ORGAN VE DOKU BAĞIŞI YAPMAYA DAVET EDİYORUZ”

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle organ bağışına dikkat çekmek ve organ bağışı sayısını arttırabilmek adına Birlik olarak Forum Çamlık Alışveriş Merkezi’nde organ bağışı standını açtıklarını da ifade eden Genel Sekreter Uz. Dr. Berna Öztürk, stantta organ nakli broşürü ve organ anahtarlıklar dağıtarak vatandaşlardan organ bağışı aldıklarını belirterek şöyle konuştu: “Sağlık Bakanlığımız organ bağışının arttırılması konusunda yoğun çaba içerisindedir. Ülkemizde tedavileri sadece organ ve doku nakliyle mümkün olan hastaların sayısı giderek artmaktadır. Organ nakli bekleyenlerin sayısının artmasıyla birlikte organ ve doku naklinin önemi de iki katına çıkmaktadır. 18 yaşını doldurmuş ve akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışında bulunabilir. Sağlık müdürlüklerinde, hastanelerde ve organ nakli ile ilgili dernek ve kuruluşlara başvurarak organ bağış belgesi alınabilir. Türkiye’de her yıl organ bağışına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak adına 3-9 Kasım tarihleri arasında Organ Bağışı Haftası etkinlikleri düzenleniyor. Biz de Birlik olarak insan sağlığı açısından son derece önemli bu konuya dikkat çekmek ve farkındalık oluşturarak organ bağışı sayısını arttırabilmek adına bugün burada organ bağışı stantı açtık. Standımızda organ bağışı konusunda halkımıza bilgilendirme yaptık, organ bağışının önemini anlattık. Ayrıca organ bağışında bulunmak isteyenlerden de bağış aldık. Ülkemizde her 2 saatte bir insanımız organ nakli beklerken ne yazık ki hayatını kaybediyor. Birçok vatandaşımız yaşama tutunmak için organ bağışı bekliyor. Bir organ bir hayat kurtarmak demektir. Bu nedenle tüm halkımızı Kamu Hastaneleri Birliği olarak organ bağışında bulunmaya davet ediyoruz” dedi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir