KALKAN; ‘GRİPTEN KORUNAYIM DERKEN HASTALANMAYIN’

KALKAN; ‘GRİPTEN KORUNAYIM DERKEN HASTALANMAYIN’

Kış aylarının gelmesiyle birlikte nezle ve grip vakalarında da artış gözlemlendiğinin altını çizen Özel Denizli Tekden Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Polikliniği’nden Op. Dr. Ferhat Kalkan, “gripten korunayım derken hastalanmayın” diyerek uyarıda bulundu.

Türkiye genelinde 25 yılı aşkın süredir hizmet veren ve Tekden Sağlık Grubu bünyesinde 15 yıldır Denizli’de faaliyet gösteren, Özel Denizli Tekden Hastanesi toplum sağlığını korumaya yönelik bilgilendirme çalışmalarına devam ediyor. Özel Denizli Tekden Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Polikliniği’nden Op. Dr. Ferhat Kalkan, kış aylarının gelmesiyle toplumun birçok kesiminde görülen grip ve nezle hastalıklarıyla mücadele konusunda uyarılarda bulundu. Dr. Kalkan, “Kış aylarının gelmesiyle vatandaşlarda nezle ve grip hastalıkları da görülmeye başlandı. Özellikle kalabalık ortamda hızla yayılan hastalıklara yakalanan vatandaşlar genellikle evde kendi yöntemleri ile iyileşmeye çalışıyor. Ancak uygulanan yanlış yöntemler ise, vatandaşların ufak bir hastalıklarının daha ciddiye dönüşmesine neden oluyor. Özellikle evlerde bulunan ilaçları uzman tavsiyesi olmadan kullanan vatandaşlar, farklı sağlık sorunları ile de karşılaşabiliyor. Gripten korunayım derken hastalanmayın” dedi.

“HASTA OLAN KİŞİLER TEK KULLANIMLIK MENDİLLER KULLANMALIDIR”

Kalabalık ve havasız ortamlarda grip ve nezle hastalıklarının yayılmasının daha hızlı olduğuna dikkat çeken Dr. Kalkan, “Nezle ve grip damlacık yoluyla yayılıyor. Hastalığa neden olan virüsler, hasta olan kişinin öksürmesi, aksırmasıyla çevreye yayılırlar. Bunlar yayıldığı zaman belirli bir zaman ortamda havada asılı kalırlar. Kapı kolları, cep telefonları ve ortamdaki diğer eşyaların üzerine sinebilirler. Bunlarla temas eden sağlıklı bireyler hastalığa yakalanırlar. Bundan kurtulmak için ellerimizi sık sık yıkamalı, hasta olan kişiler tek kullanımlık mendiller kullanmalıdır” diye konuştu.

“NEZLE VE GRİP YAKLAŞIK 1 HAFTADA DÜZELİR”

Hastalıklarda vatandaşlar tarafından yapılan yanlış tedavi yöntemlerinden de bahseden Dr. Kalkan, şöyle devam etti: “Ateşi olan bir kişinin kat kat sarılarak terlemeye yöneltilmesi yanlış bir yöntemdir. Biz, 39 derece ateşi olan bir hastanın sarılmasını değil, üzerindeki kıyafetlerinin de çıkarılıp, boyun, koltuk altları ve kasıklardan geçen büyük damarları soğutmaya çalışırız. Halkımızın yaptığı en büyük yanlış ise ufak bir halsizlikte evde bulunan antibiyotiği içmesidir. Uzman tavsiyesi olmadan antibiyotik kullanmak doğru değildir. Kaldı ki virüslerde antibiyotiğin hiçbir etkisi yoktur. Peki, antibiyotik ne zaman kullanılmalıdır? Viral hastalıklar nezle ve grip yaklaşık 1 haftada düzelir. Düzelmediği zaman sinüzit, kulak ve bademcik iltihabı olur. Viral hastalıklar bakteriyel hastalığa dönüştüğü zaman antibiyotik kullanmak gerekir.”

 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir