KALE-TAVAS-BEYAĞAÇ’IN GÖZÜ TÜTÜN ÇALIŞTAYI’NDA

KALE-TAVAS-BEYAĞAÇ’IN  GÖZÜ TÜTÜN ÇALIŞTAYI’NDA

Denizli’nin tütün üretimi ile ön plana çıkan 3 ilçesinin 3 belediye başkanı Tütün Üreticileri Birliği Üst Birlik Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, ile birlikte Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yi makamında ziyaret etti.

Denizli’nin tütün üretimi ile ön plana çıkan 3 ilçesinin 3 belediye başkanı Tütün Üreticileri Birliği Üst Birlik Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, ile birlikte Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yi makamında ziyaret etti.

Tavas belediye başkanı Turhan Veli Akyol, Kale Belediye Başkanı Erkan Hayla ve Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay; Genel başkan Solgun ile Bakan Zeybekci’ye Nisan ayında Denizli’de gerçekleştirilmesi düşünülen “Uluslararası Tütün Çalıştayı” hakkında sunum yaptılar, bilgi verdiler ve destek istediler.  Tütün ve tütüncünün sorunları ve tütün ürünlerinin sanayide nasıl kullanılabileceği hakkında değerlendirmelerde bulundular. Tütüncü Heyeti’ne Kale-Tavas ve Beyağaç Ziraat Odalarının başkanları da eşlik etti.

Tavas-Kale ve Beyağaç yöresinin tütün üretimi açısından bazı ülkelerden daha fazla üretim hacmine sahip olduğunu söyleyen Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, “Tütünün zararlı alışkanlıklar dışında bir sanayi ürünü olarak sanayi üretiminde nasıl kullanılabileceği konusunda değerlendirmelerde bulunduk. TAP ve DK benzeri kuruluşlardan nasıl destek alabileceğimiz üzerine tartıştık. Uluslararası Tütün Çalıştayı için Denizli’nin en uygun bölge olduğunu da anlattık. Yöremiz; tütün üretimi açısından bazı ülkelerden daha fazla tütün üretimi hacmine sahip. Bunu da sanayide kullanarak ülkemize katkı sağlayabiliriz, diye düşünüyoruz” dedi.

Öte yandan aynı zamanda Tütün Üreticileri Birliği Üst Birlik Genel Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Kale Belediye Başkanı Erkan Hayla ise tütüncülük ve tütün üretiminin bölgeleri için çok önemli bir tarımsal faaliyet olduğunu altını çizerek, “Tütün Çalıştayı 3 ilçemiz için de önemli. Bunu yapması gereken bölgede biziz. Destek Bekliyoruz” dedi. Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay da tütün üretiminin, ülkenin tarımsal sanayisi açısından önemli olduğuna dikkat çekti. 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir