Kale biberinde hasat dönemi başladı

Kale biberinde hasat dönemi başladı

Tescili bulunan ve Denizli’nin Kale İlçesi’nde yetiştirilen; çevre ilçe ve illerde büyük rağbet gören ‘Kale Biberi’nin hasadına başlandı.

Tescili bulunan ve Denizli’nin Kale İlçesi’nde yetiştirilen ‘Kale Biberi’nde hasat dönemi başladı. İlçedeki 850 dekar alanda üretimi yapılan Kale biberi hakkında açıklama yapan Kale İlçe Tarım Ve Orman Müdürü Mustafa Işık, “Biberimiz Akçay Havzası’nda yetiştirilmektedir. İlçemizde yaklaşık 850 dekar alanda, 160-170 civarında üreticimiz bulunmaktadır. Dekara verimi 4 ton civarındadır. İlçe müdürlüğü olarak bizim üreticilerimize teknik destek sağlamaktayız. Haftada bir bahçeleri kontrol ederek hastalık ve zararlar hakkında, gübreleme konusunda çiftçilerimize bilgiler vermekteyiz. Kale biberi olarak tescili bulunmaktadır. Tescilli biber olması nedeniyle ismini ülkemiz genelinde duyurmaktadır. Pazarlama konusunda katkı sunmaktadır. Muğla yolu üzerinde olmamız hasebiyle tesislerde pazarlaması yoğunlukla yapılmaktadır. Tohumunu üretici kendi imkanlarıyla sağlamaktadır. Kendi biberlerini aldığı tohumla üretimini devam ettirmektedir” dedi.

“İŞLETMEMİZDE 50-60 TONA YAKIN BİBER KURUTUYORUZ”

Biberleri, kurutup hem Kale içerisinde hem de ülkenin değişik il ve ilçelerine gönderdiklerinin altını çizen İşletmeci Bilal Tıkım; “İşletmemizde 50-60 tona yakın biber kurutuyoruz. Köylüye destek olduğumuza inanıyoruz. Kale biberini aynı zamanda sağlık açısından da çok büyük faydası var. Çünkü hem yoğurtla yiyoruz hem de C vitamini yönünden çok zengin bir bitki. Hem közlenmiş olarak hem de kızartılmış olarak, özellikle de turşu olarak çok fazla tüketiyoruz. Ülkenin her yerinden tatil yöresi olduğu için çok gelenler oluyor. Hem ipe dizilmiş olarak hem de poşetlenmiş olarak satışlarımızı yapıyoruz. Kale biberinin en büyük özelliklerinden biri de tamamen kendi tohumunun olması” diye konuştu.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir