Kadın başkandan şiddet gören kadınlara tam destek

Kadın başkandan şiddet gören kadınlara tam destek

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında belediye önünde farkındalık yaratmak amacıyla etkinlik ve basın açıklaması düzenledi. Başkan Doğan, “Var gücümle kadınlarımızın yanında olacağım. Bu anlamda bir kadın başkan olarak mücadeleci olacağım ve bu mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceğim” dedi.

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında belediye önünde farkındalık yaratmak amacıyla etilik ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Etkinlik ve açıklamaya Baş kan Doğan’ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcıları; Fatma Atıcı Bakcan ve Fatih Coşkun, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Etkinliğe katılanlar, gördüğü şiddet sonucunda hayatını kaybeden kadınlar için notlar yazdı. Vatandaşların düşüncelerini yazdığı notlar, panoya asıldı. Etkinliğin ardından açıklama yapan Başkan Doğan, “Evde, işte, sokakta şiddete hayır. Bir kadın Belediye Başkanı olarak söz veriyorum. Kadınlarımızın daha mutlu, huzurlu, özgür ve ekonomik anlamda bağımsız bir hayat sürdürebilmesi için var gücümle çalışacağım” dedi.

“TEDBİRLERİN ARTTIRILMASI GEREKİYOR”

Farkındalık yaratmak istediklerini söyleyen Başkan Doğan; “Son zamanlarda yaşadığımız üzücü olaylar ve kadına karşı şiddetin artmasıyla birlikte bir farkındalık yaratmak istedik. Bir kadın belediye başkanı olarak, en çok kadın meclis üyesine sahip belediye olarak kadına karşı işlenen cinayetleri, suçları yakından takip ediyoruz. İlimizde de bir kadın cinayeti işlenmişti, bu olayın da yakın takipçisiyiz. Maalesef ülkemizde kadına karşı şiddet, kadın cinayetleri fiziken olduktan sonra müdahale ediliyor. Bu çözüm değil. Bunun için caydırıcı önlemlerin alınması, tedbirlerin arttırılması gerekiyor” diye konuştu.

“MÜCADELEYE SONUNA KADAR DEVAM EDECEĞİM”

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, kadının iktidar tarafından itibarsızlaştırıldığı belirtti. Başkan Doğan, “Kadına karşı yapılan fiziksel, sözlü ve manevi şiddetin ve cinayetlerin, hukuki yaptırımlarının en ağır şekilde uygulanması gerekiyor. Kadın şiddete uğradığı zaman ya koruma kararı istiyor ya karakola gidiyor ya savcılığa gidiyor. Koruma kararları çok geç çıkıyor. 17 yılda kadının gülüşüne, oturmasına, kalkmasına, kaç çocuk doğuracağına karışan iktidar, kadını adeta itibarsızlaştırıyor. Bu anlamda bir kadın başkan olarak mücadeleci olacağım ve bu mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceğim” ifadelerine yer verdi.

“TBMM’DE ÖNERGEMİZ OLACAK”

Kadına karşı uygulanan şiddet cezalarının arttırılması yönünde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde önergelerinin olacağını söyleyen Başkan Doğan, “Vekillerimizin aracılığıyla da kadına karşı uygulanan fiziksel şiddetin cezalarının artırılması yönünde TBMM’de önergemiz olacak. Genel Başkan Yardımcımız Sayın Gülizar Biçer Karaca ile bu konuyu konuşuyoruz. Son zamanlarda nafakayla ilgili de gelişmeler oluyor. Kadının boşanma sırasındaki tek güvencesi olan nafakanın iktidar tarafından kaldırılması söz konusu. Biz, bunun da tamamen karşısındayız. Zaten kadın eşinden ayrılarak bir mağduriyet yaşıyor. Aynı zamanda nafaka hakkı da elinden alınırsa bu kadın ekonomik olarak güçsüz kalacağı için çok kötü olaylar hem kadının başına hem de çocuklarının başına gelebilir” dedi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir