İŞTE DENİZLİ AK PARTİ’DE ERKEN SEÇİM ARİTMETİĞİ

İŞTE DENİZLİ AK PARTİ’DE ERKEN SEÇİM ARİTMETİĞİ

PARTİLERDE BAŞVURU SAĞANAĞI
24 Haziran erken genel seçim kararı ve sonrasında YSK’nın açıkladığı seçim takvimi ile siyasi partiler en üst düzeyde hareketlenirken, Denizli politika cephesi de bu siyasi seferberlikten nasibini aldı. Bu arada siyasi partilerde milletvekili adaylık başvuruları başladı. Buna göre elini en hızlı tutan parti AK Parti oldu. Ve AK Parti Milletvekili Aday Adayı başvuruları 29 Nisan Pazar günü yani dün sora erdi. Denizli AK Parti’de dün Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekillerinden Avukat Haluk Değirmencioğlu başvuru dilekçesini İl Başkanı Necip Filiz’e takdim etti. Ondan bir gün önce de AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin AK Parti Genel Merkezi’nde vekil adayı başvurusu yaptı. Edindiğimiz bilgilere göre AK Parti Denizli’de süresi içerisinde yapılan başvuru sayısının 25’i geçtiği bildirildi. Bu rakamın (şu ana kadar) CHP’de 15’in üzerinde olduğu, İyi Parti’de 33, MHP’de ise 10 kaydedildi. Başvuru süresi MHP’de 3 Mayıs’ta, CHP ve İyi Parti’de ’de ise 7 Mayıs mesai bitiminde sona eriyor.  

DENİZLİLİ 3 BAKAN YARDIMCISI’NDAN 1’İ “VEKİL ADAYLIĞI” İÇİN İSTİFA ETTİ
Bu seçimde AK Parti Denizli’den aday olması beklenen 3 Denizlili Bakan Yardımcısı’ndan 2’sinin süresi içerisinde istifa etmediği gözlendi. Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı eski Tavas Belediye Başkanı Mehmet Karabay’ın ise adaylık başvurusu amacıyla görevlerinden istifa etmediği öğrenildi. Denizli eski Milletvekili Mehmet Yüksel’in de bu seçimde aday olmayacağı kulislerde belirtildi. Yine Denizlili bir Bakan Yardımcısı olan İçişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız’ın 1. Tercih olarak Ankara’dan ve ikinci tercihte ise Denizli’den vekil adaylığı için istifa ettiği iddia edildi. Lokal olarak Denizli özeline geldiğimizde ise; adı (kadın kotasından) vekil adaylığı için geçen eski Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak’ın bir hafta önce İl Kadın Kolları Başkanı olması nedeniyle gündemden düştüğü, yine adı siyasi kulislerde vekil adaylığı için geçen DTO Başkanı Uğur Erdoğan’ın da bir ay önce yeniden DTO Başkanı olmasından dolayı adaylık ihtimalinin tamamen sona erdiği kaydedildi. 

DENİZLİ AK PARTİ’DE TİN-ÖZKAN-DEĞİRMENCİ EN GÜÇLÜ İSİMLER
Evet, Denizli AK Parti’de milletvekilliği sıralaması açısından şu sıralar adı en ön sıralarda geçen 3 aday var. Kimler mi? Şahin Tin, Cahit Özkan ve Haluk Değirmenci.. Bu arada eski İl Başkanı Avni Örki ve Pamukkale Belediye Meclis Üyesi Mehmet Ali Yılmaz’ın da adaylık hazırlığında oldukları belirtiliyor. Gaziantep Belediyesi’nin Denizlili Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan’ın da istifa ettiği ve Denizli’den vekil aday adayı olacağı biliniyor. Avukat Haluk Değirmenci; kuruluşundan bu yana AK Parti Denizli saflarından politikaya kazandırılan isimlerden biri. Haluk Değirmenci’yi; yine en başlardan itibaren AK Parti saflarında yer alan genç ve (siyaseten) “prezentabl isimler” Süleyman Kocasert ve Hüseyin Memişoğlu takip ediyor. Değirmenci vekil adayı, Memişoğlu ise DENİB’in çiçeği burnunda başkanı ve şimdilik aday değil. Süleyman Kocasert vekil adayı değil. Ancak, siyasi adaylıklara da uzak değil. Kocasert’in; 30 Mart 2019’daki (belki de olası bir erken yerel seçimde) aday olması kuvvetle muhtemel, hatta yakışır da.. Bakan Nihat Zeybekci’nin yeniden (bu seçimin doğası ve kuralları gereği) aday olmayacağı bir siyasi aritmetikte Denizli AK Parti Vekil sıralamasının (daha doğrusu Denizli AK Parti’nin) nasıl olacağı büyük bir merak ve heyecanla bekleniyor. Bunu da kimse sakın yanlış anlamasın.. Denizli AK Parti’nin kaptanı bu seçimde de yine Nihat Zeybekci ve seçim sonuçlarının iyisiyle kötüsüyle hesabını verecek birinci isim de yine aynı Zeybekci.. İkinci hesap adresi ise vekil adaylarından önce doğal olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan. Onu ise önce ilçe belediye başkanları, ardından parti teşkilatları izleyecektir..”

DENİZLİ AK PARTİ’DE KADIN ADAY KİM OLUR?
Siyasi partilerin illerde en çok zorlandıkları konuların başında ise “kimi kadın aday göstereceğiz?” konusu gelir. İşte bu açıdan Denizli AK Parti’de vekillik sıralaması için; “Eski Bakan Dr. Sema Ramazanoğlu, Nurcan Dalbudak, Dr. Berna Öztürk ve Nilgün Ök” şu sıralar adı en çok geçen kişiler. Yukarıda da değindiğimiz gibi Dalbudak yeni görevi nedeniyle şansını kaybetmiş durumda, peki; eski Belediye Başkan Yardımcısı Nilgün Ök aday olur mu? 2014 yerel seçiminde Pamukkale Belediyesi Başkan Aday Adayı olan Ök’ün, Hüseyin Gürlesin tercih edilince umutları bir başka bahara kalmıştı. Peki, bu dönemde kadın kontenjanının adayı olur mu? Bilinmez.. Eski Bakan ve Denizli Milletvekili Dr. Sema Ramazanoğlu’nun ise Denizli’den değil de, Ankara veya İstanbul’dan vekil adayı gösterileceği politika kulislerinde yoğun bir şekilde konuşuluyor. 
Bu arada Denizli AK Parti Cephesi’nde şu sıralar en çok parlayan isim ise Denizli İl Sağlık Müdürü Dr. Berna Öztürk. AK Parti; “Gel bakalım Berna Hanım, seni listeye yazıyoruz” der mi, diyebilir. Neden olmasın? 

AK PARTİ’NİN GENÇLİK KONTENJANI ADAYLARI
AK Parti’nin seçilme yaşını 25’ten 18’e indirmesi ile siyasete genç aktörleri kazandırma amacı taşıdığı belirtilirken, Denizli AK Parti’de gençliği temsil edilecek isimlerin kimler olabileceği de merak konusu halini aldı. Eski İl Başkanı Avni Örki ilk çıkışı yapan genç politik isim oldu ve AK Parti’nin bu alanına aday olduğunu ilan etti. Bu arada yine ‘gençlik kontenjanı’ kapsamında Pamukkale Belediye Meclis Üyesi Mehmet Ali Yılmaz’ın da aday olabileceği (meclis üyeliğinden istifa etti mi bilemiyoruz) gelen kulisler arasında. 

“ZOLAN ANKARA’DA” HABERİ HERKESİ HEYECANLANDIRDI
Evet, Ak Parti Denizli cephesinde tüm bunların dışında geçtiğimiz hafta (adaylık başvurularının başladığı gün) Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın Ankara’ya, AK Parti Genel Merkezi’ne çıkarma yapması büyük bir heyecana ve yürek çarpıntısına neden oldu. Kulisler, dedikodular, siyasi senaryolar hemen ve ardı ardına sıralandı. “Başkan Zolan Ankara’da, AK Parti Genel Merkezi’ne Vekil Adaylığı başvurusu yapmış” söylentisi bir anda tüm Denizli’yi sardı. Oysa Belediye Başkanı Osman Zolan rutin bir “başkanlar toplantısı” için Ankara’ya, parti genel merkezine gitmiş ve toplantı sonrası da geri dönmüştü. Biz de bu durumda şöyle bir mesaj göndermeden edemiyoruz; “Fazla heyecana ve telaşa gerek yok, Osman Zolan yeniden Başkan adayı ve Büyükşehir’de ustalık dönemine hazırlanıyor..”

AK PARTİ DENİZLİ’DE “TEMAYÜL SEÇİMİ” BU ÇARŞAMBA YAPILACAK
AK Parti Denizli İl Başkanlığı 2 Mayıs Çarşamba günü (Kırçiçeği’nde) temayül yoklaması seçimini gerçekleştirecek. AK Parti örgütleri ve tabanı bu seçimde eğilimlerini gösterecek ve milletvekili aday adaylarına puan verecek. 

CHP’ YAZILARI BU HAFTA BU KÖŞEDE
Evet, bugünkü yazımız Denizli AK Parti kulisleri yazısı oldu. Peki, Denizli CHP’de son bir hafta da neler neler oldu, kulis ajandası nelerle doldu? Denizli CHP’nin kaptanı PM Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı (birinci ismi) eski vekil Gülizar Biçer Karaca neler diyor? Denizli’yi nasıl değerlendiriyor? Karaca’nın merakla beklenen yorum ve açıklamaları önümüzdeki günlerde bu köşede.. Sakın kaçırmayın. 

Not; Bu seçimlerde Denizli’nin 8 Milletvekili var. Mimar ve Belgeselci Yazar Hüsamettin Ataman’ın haberine göre; 28 Şubat 1943 seçimlerinde Denizli’den 9 Milletvekili Ankara’ya gitmiş. Kısacası bir zamanlar 9 Denizli Vekilimiz varmış.. 

 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir