İLÇE NUFÜSUNUN İKİ KATINA BAKTILAR

İLÇE NUFÜSUNUN İKİ KATINA BAKTILAR

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Tavas Devlet Hastanesi açıldığı günden bu yana 124 bin 510 hastaya sağlık hizmeti vererek, 6 aylık süreçte yaklaşık olarak ilçe nüfusunun iki katına ulaşmış oldu.

Tavas ve bölge halkına hizmet vermesi amacıyla yapılan ve yapıldığı günden bu yana üzerine koyarak ilerleyen Tavas Devlet Hastanesi istatistiklerle de doğru bir yatırım olduğunu gösteriyor. Hastane açılalı 6 ay olmasına rağmen Tavas nüfusunun iki katından fazla hastaya hizmet verdi.

HASTANEDEKİ YÜKSELİŞ AMELİYAT SAYILARINA YANSIDI

57 yatak kapasiteli eski binasından banyo-wc’li, televizyonlu, buzdolaplı tek ve çift kişilik 104 yataklı konforlu odalarda hizmet vermeye başlayan hastanede 6 ay gibi kısa bir sürede sağlık hizmetlerinde önemli atılımlar yapıldı.

Poliklinikler, acil sağlık hizmetleri, yataklı servisler, ameliyathane, yoğun bakım, laboratuar ve görüntüleme hizmetleri daha geniş, ferah, modern ve donanımlı ortamlarda hizmet vermeye başladı. 20 poliklinik odası, 8 diş üniti,  4 ameliyat salonu, 4 doğum odası, 6 yoğun bakım yatağı ile beraber ayrıca yeni hizmet binasında fizik tedavi ünitesi de faaliyete geçirildi. Kütüphane, kantin – kafeterya, çocuk oyun parkı, gebe okulu ve plates salonu gibi sosyal hizmetlere yönelik alanları da bulunan hastanede Tomografi, digital röntgen, panaromik diş röntgen,eforlu ekg, FAKO göz ameliyat cihazı, EKO ultrason v.b. tıbbi cihazların yanı sıra yeni alınan mamografi,odiometri (işitme testi cihazı), EEG, EMG, solunum fonksiyon testi, yeni doğan transport küvözi, laparoskopik ameliyat cihazları gibi  tıbbi donanım gücü artırılırken, uzman doktor sayısı  12’ den 20 ye, pratisyen doktor sayı 2’den 7 ye çıkmış olup toplamda 246 çalışanı ile insan gücü kadrosu da güçlendirildi.

Hastanenin yeni hizmet binasına taşınması ile birlikte ortopedi, fizik tedavi, çocuk, kardiyoloji, radyoloji, psikiyatri ve göğüs hastalıkları uzmanları görev yapmaya başladı.  Doktor sayısındaki artışı, hizmet sunum alanlarındaki modernizasyon,  tıbbi cihazlardaki artış ve yenilikler, otelcilik hizmetlerinin daha iyi sunulması gibi faktörlerle poliklinik, yatan ve ameliyat olan hasta sayılarında önemli artışlar oldu.6 ayda yeni binada muayene hizmeti alan hasta sayısı 124 bin 510, yatarak tedavi olan hasta sayımız 2 bin 471, ameliyat olan  hasta sayısı ise 2 bin 802 oldu. Geçmiş dönemler ile kıyaslandığında tıbbi hizmetlerin genelinde % 30-35 lik bir artış gözlenirken Ortopedi de diz ve kalça protezleri gibi büyük ameliyatlar, Göz hastalıklarında Fako cihazı ile katarakt ameliyatları, KBB, Üroloji, Kadın Hastalıkları, Genel Cerrahi branşlarında da laparoskopik ve endoskopik ameliyatlar yapılmaya başlandı.

Ağustos ayı itibariyle yeni binasında hizmet vermeye başlayan Tavas Devlet Hastanesi’nin her gün üzerine koyarak hizmet ağını genişlettiğini söyleyen Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk; “ Tavas Devlet Hastanesi 6 ay gibi kısa bir sürede ilçe nüfusunun 2 katından fazla hastaya ulaşarak önemli bir başarıya imza attı. Yine hastanemizde ameliyathane hizmetlerinde önemli derecede artış yaşanmış, son teknolojik cihazlarla birlikte ameliyatların çoğu ilçede yapılmaya başlamıştır. Bu tür ameliyatlar için hastalarımızın şehir merkezine veya özel hastanelere giderek yüksek miktarlarda tedavi ücreti ödemelerinin önüne geçilmiştir. Vatandaşlarımızın devletin olanaklarından sonuna kadar faydalanması sağlanmıştır.  Tavas’a bu modern hastaneyi kazandıran Sağlık Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ ve Bakanlık Bürokratlarımıza ve Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci’ye bölge halkı adına şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca Tavas’ta sağlık hizmetinin yürütülmesinde büyük bir özveriyle çalışan başta Hastane Yönetimimiz olmak üzere hekimlerimize ve tüm sağlık çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir