İHRACATIN YILDIZLARI ÖDÜLLERİNİ ALDI

İHRACATIN YILDIZLARI ÖDÜLLERİNİ ALDI

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2016-2017 DENİB İhracatın Yıldızları Ödül töreninde yaptığı konuşmasında “Suudi Arabistan körfez dediğimiz bu bölgede altın faaliyetlerini, altın ticaretine alım-satımda yüzde 5 vergi konuldu”  dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2016-2017 DENİB İhracatın Yıldızları Ödül törenine katıldı. Bakan Zeybekci,  “Altın ithalatıyla ilgili 2018’da artış trendi devam edecek. İthalat, neden? Suudi Arabistan körfez dediğimiz bu bölgede altın faaliyetlerini, altın ticaretine alım-satımda yüzde 5 vergi konuldu” dedi.

Bakan Zeybekci, DENİB tarafından gerçekleştirilen “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni” programına katıldı. Dedeman otelde gerçekleştirilen programa Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli Valisi Hasan Karahan,Denizli Milletvekilleri Şahin Tin, Cahit Özkan, Dr. Sema Ramazanoğlu, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, ihracat yapan firmaların yöneticileri katıldı. 

TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, ödül töreninde duygu yüklü bir konuşma yaptı. Başkan Kocasert,

“İlk olarak, yoğun programlarına rağmen davetimizi geri çevirmeyerek törenimizi onurlandıran ve bu anlamlı günde bizi yalnız bırakmayan Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’ye, hem şahsım hem de Yönetim Kurulumuz adına teşekkürlerimizi arz etmek istiyorum. Bildiğiniz gibi; 2017 yılı, ihracatta durağan geçen 2016 yılının ardından ülkemiz ve Denizli ihracatı adına oldukça olumlu geçti. 2016 yılının son aylarına doğru gelen ihracat artışları, dünya ve Avrupa ekonomisinden gelen olumlu veriler, 2017 yılı için çok önemli ipuçları niteliğindeydi. Nitekim “İhracatta Atılım Yılı” ilan ettiğimiz 2017 yılını, hedeflerimize ulaşarak tamamladık. Hatta 157,1 milyar USD’lik ihracat rakamına ulaşırken, Orta Vadeli Programa göre iki kez revize edilen hedeflerimizi geride bıraktık.2017 yılında; DENİB tarafından kayda alınan ihracat rekor kırarak 2 milyar 450 milyon dolar oldu. Denizli ihracatı ise, 2014 yılından sonra ilk kez 3 milyar dolar sınırını aştı. 2018 yılının geride kalan ilk 3 ayında da, hem ülkemiz hem ilimiz hem de DENİB çift haneli güçlü ihracat artışlarına imza atıyor. 1 Nisan’da açıklanacak Mart ayı ihracat rakamlarında da güçlü ihracat performansımızın devam ettiğine şahit olacağız.” Dedi.

TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Kocasert konuşmasında daha sonra şunları söyledi: “DENİB ihracatına baktığımızda, ihracatta temel sektörün tekstil ve konfeksiyon olduğunu görüyoruz. 2000’li yılların başında tekstil ve konfeksiyon toplam ihracatımızdan yüzde 75 pay alırken, bugün bu oran yüzde 50 seviyelerinde.Şunu önemle belirtmek isterim ki; bu istatistikler bize tekstil ve konfeksiyon sektörünün duraksadığını değil; aksine, artan ihracat rakamları ve tarım, madencilik, elektrik, kablo gibi sektörlerin de gelişmesiyle, DENİB’in sektörel anlamda çeşitlendiğini gösteriyor.  2010 yılında 1,4 milyar USD olan DENİB ihracatı, 2017 yılında 2010 yılına kıyasla yüzde 80 artarak 2,5 milyar USD’yeulaştı. Aynı dönemde, ülkemizin ihracat artışı %37 olarak gerçekleşmişti. Yani, DENİB ihracatındaki artış oranı, Türkiye ihracatının artış oranının iki katından daha fazla… 2010 yılında göreve geldiğimizde DENİB’in ihracat yaptığı toplam ülke sayısı 137 iken, bugün 170 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Benzer şekilde, 2010 yılında 1270 farklı ürün grubunda ihracat yapan DENİB, 2018 yılı itibariyle 2600 farklı kalemde ihracat gerçekleştirdi. Toplam ihracatçı firma sayımız 2010 yılında 657iken bugün 1264’e yükseldi. Her iki istatistikte de 2 kat artış olduğunu görüyoruz.  Aktif üye sayımız ise 2010 yılına göre 3 katın üzerinde arttı ve bugün itibariyle 2100’ün üzerinde aktif üyemiz mevcut… 2010 yılına kıyasla yaklaşık 4 katına çıkan yıllık gelirlerle birlikte, toplam personel giderleri yüzde 60’lardan %30’lara geriledi… 2010 yılına geri döndüğümüzde görüyorum ki, aslında o sene benim iki çocuğum olmuştu. Bir tanesi küçük kızım Zeynep, bir tanesi Denizli İhracatçılar Birliğiydi…”

“ESKİ KÖYE YENİ ADET GETİRİN, BAŞIMIZA İCAT ÇIKARIN” DEDİK.
Başkan Kocasert, “Bu noktadan hareketle birçok organizasyona imza attık. Ekonomi Bakanlığımızın destekleri ile DENİB Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışmaları düzenledik. Genç tasarımcıların amatör ruhlarını sektör profesyonelleriyle buluşturduk. 6 kez düzenlediğimiz tasarım yarışmalarımıza toplam 600 başvuru aldık. 24 finalistimiz dereceye girdi.5 finalistimiz Ekonomi Bakanlığının destekleriyle moda ve tasarım üzerine dünyanın sayılı okullarında burslu olarak eğitimine devam etme şansı buldu. Genç Mucitler Yarışmamızla, fikir sahibi olan genç arkadaşlarımıza “Eski Köye Yeni Adet Getirin, Başımıza İcat Çıkarın” dedik. Bu sene 3.sünü düzenleyeceğimiz yarışmamızda,bugüne kadar 3.000’in üzerinde başvuru yapan genç mucitlerimizden 33’ünü öğretmenleriyle birlikte ödüllendirdik 2015 yılında kurduğumuz DENİB Akademi oluşumuyla, toplam 750 saatlik 89 farklı eğitim programını 3.500’ün üzerindeki kişiye sunduk. Hatta bazı programlarımızda, yoğun katılımdan dolayı dışarıdan sandalye tedarik etmek zorunda kaldık. Tekstil, gıda ve mermer sektörlerine yönelik Ur-Ge Projeleri gerçekleştirdik. Farklı kıtalarda 20’nin üzerinde ülkede Denizli ürünlerini tanıttık, firmalarımızın iş bağlantıları kurmalarına aracı olduk. Binlerce yıllık tarihinden aldığı güçle geleceğe ışık tutan Türk havlusunun bilinirliğini artırmak ve nihai tüketiciye ulaşabilmek amacıyla 2013 yılında “Turkish Towels” markamızla yola çıktık. Bugün, “Türk Havlusu Her Yerde” sloganıyla tüm önemli fuarlara katılım sağlıyor, farklı etkinliklere sponsorluklar gerçekleştiriyoruz. 17 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilecek Denizli İhracatçılar Birliği Seçimli Olağan Genel Kurulu öncesinde, Denizli’nin saygıdeğer iş dünyasıyla DENİB Başkanı olarak son kez buluşuyorum. 8 yıllık görev sürem boyunca esirgemediğiniz destekleriniz için sizlere sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Hakkınızı helal edin…” diye konuştu.

2016-2017 DENİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreninde konuşan ve altın fiyatlarında yükseliş olabileceği açıklamasında bulunan Bakan Zeybekci, “Altın ithalatıyla ilgili 2018 yılı ile ilgili artış trendi devam edecek. İthalat, neden? Suudi Arabistan körfez dediğimiz bu bölgede altın faaliyetlerini, altın ticaretine alım-satımda yüzde 5 vergi konuldu. Altın bir ödeme aygıtı, enstrümanıdır. Yani bir sermayedir, üzerinde transfer ile alım-satım ile ilgili oranlar çok düşüktür. Bindelik rakamlar vardır içinde. Siz her harekette, yüzde 5 aldığınız zaman bu ekonominin asla kabul etmeyeceği öz sermayenin vergilendirilmesidir. Dolayısı ile çok büyük bir kısım o coğrafyada altın ticareti çok yoğun bir şekilde Türkiye’ye doğru transfer ediliyor. Bizde buna ‘evet’ diyoruz. Türkiye olarak biz altın işlemede ve altın ticaretinde merkez olmak istiyoruz. Onun için bu düzeltme dediğimiz süreçte 2018’de de böyle bir şişkinlik olma ihtimali var” dedi.

  “BU SENE 2018 ÇOK İYİ, GÜZEL OLACAK”
  İş veren ve sanayicilere seslendiği konuşmasında daha sonra 2018 yılının güzel geçeceğine dair umutlu mesajlar veren Bakan Zeybekci şunları söyledi:

“Allah’ın izni ile bu sene 2018 çok iyi, güzel olacak her alanda merak etmeyin. ‘Kur şöyle oldu da, bilmem şura böyleydi de, bilmem kim ne dedi de’ Türkiye’nin ana dengelerine bakacağız. Büyümemize baktığımız zaman, sadece ve sadece kamu borçlarının milli gelire oranına bakın. Başımızdan geçen her şeye ve yüksek büyümeye rağmen bütçe açığımız yüzde 1,5. Bunu koyuyoruz ortaya, kamu borçlarının milli gelire oranı yüzde 28,3 ve bunu koyuyoruz ortaya. Bize en yakın Avrupa Birliği’nde (AB) kamu borçlarının milli gelire oranı yüzde 40’lar var. İtalya’nın yüzde yüz 60’larda, Yunanistan’ın zaten tavanı delip çıkmış gitmiş o bir tarafa. Fransa’nın yüzde 100’ün üzerinde. Bizim ki yüzde 28,3. Bütçe açığı milli gelire oranla ilgili kriteri diyorlar ya hani bizim için Avrupa Birliği’ne girebilmek için ekonomik yeterlilik yüzde 60, bizimki yüzde 28.3, her şeye rağmen bu günkü rakamlar. Bütçe açığı Avrupa Birliği’ndeki kabul edilebilir oran 3.5, 3.3. bizimki 1.5 her şeye rağmen. Bu dengelere bakın arkadaşlar. Geri kalan birilerinin spekülasyon amaçlı oynamalarından başka hiçbir şey değildir, işinize bakın.”

Program ihracat şampiyonu şirket temsilcilerine verilen ödüllerin ardından sona erdi.  

2016-2017 DENİB İHRACATIN YILDIZLARI ÖDÜL TÖRENİ      

2016 İMALATÇI BAZINDA:  
SEVAL KABLO AYD. CİHAZ. İTH. İHR. SAN. VE TİC. A. Ş., MENDERES TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş., ER-BAKIR ELEKTROLİTİK BAKIR MAMULLERİ A. Ş., GAMATEKS TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş., OZANTEKS TEKS. SAN. VE TİC. A.Ş., DENİZ TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş., EKE TEKS. KONF. TURZ. SAN. VE TİC. A. Ş., KÜÇÜKER TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş., CMK KABLO ELEKT. SAN. İÇ VE DIŞ LTD.ŞTİ., HÜRSAN HAVLU ÜRETİM SAN. VE TİC. A. Ş., NESA TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş., KIMIL TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş., EKPEN TEKS. SAN. VE TİC. A.Ş., DOK-SAN DENİZLİ DOKUMA SAN. VE TİC. A.Ş., FİLİDEA TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş., SEDAT UĞURLU TEKS. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., KOCAER TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş., USPAR TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş., MAKROTEKS TEKS. SAN. TİC. LTD. ŞTİ., DENİZLİ RATEKS TEKS. SAN. TİC. A.Ş.

 

 2017 İMALATÇI BAZINDA: 
ER-BAKIR ELEKTROLİTİK BAKIR MAMULLERİ A. Ş., SEVAL KABLO AYD. CİHAZ. İTH. İHR. SAN. VE TİC. A.Ş., MENDERES TEKS. SAN. VE TİC. A.Ş.,GAMATEKS TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş., OZANTEKS TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş., DENİZ TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş.   ,CMK KABLO ELEKT. SAN. İÇ VE DIŞ LTD. ŞTİ., HÜRSAN HAVLU ÜRETİM SAN. VE TİC. A. Ş., KIMIL TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş., EKE TEKS. KONF. TURZ. SAN. VE TİC. A. Ş., KÜÇÜKER TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş., FİLİDEA TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş., SEDAT UĞURLU TEKS. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., DÖHLER GIDA SAN. A. Ş., NESA TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş., USPAR TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş., DOK-SAN DENİZLİ DOKUMA SAN. VE TİC. A. Ş., KOCAER TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş., EKPEN TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş., ERİKOĞLU EMAYE BAKIR TEL SAN. A.Ş.

2016 İHRACATÇI BAZINDA :         
AKIN HADDECİLİK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., EUROPTEC CAM SAN. TİC. A. Ş., AĞAOĞLU DIŞ TİC. DERİCİLİK LTD. ŞTİ., BAKKUR GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., BİRİZ KURUYEMİŞ TOPRAK MAH. VE NAK. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., DENKİM DENİZLİ KİMYA SAN. TİC. A. Ş., SEYRAN GIDA SAN. VE TİC. A. Ş. SELAHATTİN ÇINAR, ARDÖKÜM MERDANE SAN. A. Ş., DÖHLER GIDA SAN. A. Ş., YM İTH. İHR. TİC. LTD. ŞTİ., ÇALIŞKAN TARIM ÜR. İNŞ. TAAH. TEKS. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., ULU MADEN TERMAL TURİZM DERİ KUYUMCULUK A. Ş., ATEŞ OTOMOTİV DIŞ TİC. LTD. ŞTİ., AYNES GIDA SAN. VE TİC. A. Ş., ÖZPEKLER İTH. İHR. SU ÜRÜN. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

 2017 İHRACATÇI BAZINDA:         
AKIN HADDECİLİK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.          , EUROPTEC CAM SAN. TİC. A. Ş., BAKKUR GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., BİRİZ KURUYEMİŞ TOPRAK MAH. VE NAK. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., SİNYOL BORU EKLEME PARÇALARI SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., DENKİM DENİZLİ KİMYA SAN. TİC. A. Ş., FMU KURUYEMİŞ GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., ÇELİKKOL İÇ VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ., ARDÖKÜM MERDANE SAN. A. Ş.,  YM İTH. İHR. TİC. LTD. ŞTİ., ÇALIŞKAN TARIM ÜR. İNŞ. TAAH. TEKS. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., ULU MADEN TERMAL TURİZM DERİ KUYUMCULUK A. Ş.,  ATEŞ OTOMOTİV DIŞ TİC. LTD. ŞTİ., AYNES GIDA SAN. VE TİC. A. Ş., MİTTOS SU ÜRÜNL. TURZM. PETROL NAK.  SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., SMYRNA SERACILIK TİC. A.Ş.

 2016  YILI UŞAK FİRMALARI:       
AĞAOĞLU TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş., ASYA ÇADIR TEKS. İNŞ. NAKL. GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., UŞAK CEVAHİR DERİ TEKS. KONF. SAN. VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

2017 YILI UŞAK FİRMALARI:
 AĞAOĞLU TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş., CCC TEKS. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., UŞAK CEVAHİR DERİ TEKS. KONF. SAN. VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

 

Yeşim Aydemir

 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir