İHRACAT 2016’YA DENİZLİ DAMGASI

İHRACAT 2016’YA DENİZLİ DAMGASI

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 15-16 Kasım tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen “İhracat Zirvesi 2016'ya” adeta Denizli damga vurdu.

“Denizlili Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Süleyman Kocasert ve ‘Sanayi 4.0 ve Yarının İş Modelleri Paneli’nin’ moderatörlüğünü yapan PAÜ eski Rektörü Hasan Kazdağlı ve İhracatın Gizli Kahramanı seçilen 2 Denizli firması” ile Denizli kenti bu kez önemli bir zirvenin de yıldızı oldu.

ZEYBEKCİ, KOCASERT VE KAZDAĞLI İLE

İHRACAT ZİRVESİ 2016’NIN YILDIZI; DENİZLİ

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 15-16 Kasım tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen “İhracat Zirvesi 2016'da” çeşitli paneller ve İhracat Forumu gerçekleştirildi. İhracat Zirvesi 2016; “Denizlili Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Süleyman Kocasert ve ‘Sanayi; 4.0 ve Yarının İş Modelleri Paneli’nin’ moderatörlüğünü yapan PAÜ eski Rektörü Hasan Kazdağlı ve İhracatın Gizli Kahramanı seçilen 2 Denizli Firması” ile Denizli kentinin damga vurduğu bir zirve haline geldi.

BAŞBAKAN YILDIRIM’DAN 15 TEMMUZ GÖNDERMESİ

Panelin açılış konuşmalarını TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yaparken; Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Maliye Bakanı Naci Ağbal’da zirveye katılan kabine üyeleri oldular. Zirvenin son gününde düzenlenen İhracat Forumu’na katılan formun sonunda açıklama yapan Başbakan Yıldırım, “Büyük bir darbe belasından kurtulduk. Onlar zannetti ki Türkiye’de her şey alt üst olacak. Ama hesapları tutmadı. 15 Temmuz’u yaşamış bir ülke olarak, kamu kurumlarının içerisine yuvalanmış, bütün kurumların sistemini adeta zehirlemiş bir alçak örgütün oluşturduğu mikropları hala temizleyebilmiş değiliz, bunun için gayret ediyoruz. O yüzden de bürokraside, kollukta, yargıda, askerde hala bu temizlik harekatı devam ediyor, bir müddet daha devam edecek” dedi.

ZEYBEKCİ KOORDİNATÖR

Türkiye ihracatının tüm aktörleri İstanbul’da düzenlenen dev zirvede buluştu. Ekonomi Bakanlığı himayesinde ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ev sahipliğinde düzenlenen 'İhracat Zirvesi 2016' 2023 hedefleri doğrultusunda Türkiye’nin ihracat rotasını çizildi. İstanbul Tarabya Otel’de gerçekleştirilen ve 2 gün süren “İhracat Zirvesi 2016” ya adeta Denizlili isimler damga vururken, zirvenin koordinatörlüğünü yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci açılış konuşmasında, “Kurla ilgili endişe etmeye gerek yok. Türkiye’nin borçları ve döviz kaynaklarıyla ilgili speküle edecek hiçbir şeyi yoktur. Çünkü Türkiye’nin kısa vadeli borçları var” dedi. Zeybekci zirvedeki konuşmasında ayrıca; “15 Temmuz bir darbe girişimi değil, Türkiye’yi bölmeye yönelik bir işgal girişimi. Türkiye ekonomisi durmazsa, her gün daha fazla ihracat yaparsa bu mücadele de başarılı olur. Rusya'da anlaşma çok yakın. Türkiye ekonomisi speküle edilerek birilerinin rant kapısı haline gelmeyecek. Yatırımcıya VIP hizmet dönemi yakında başlıyor. Yatırımcının yolları ve altyapısı bizden! İngiltere AB'den ayrıldığı gün, Türkiye ile en geniş kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması'nı (STA) gerçekleştirip, aynı gün faaliyete geçirecek” şeklinde başlıklara da yer verdi. 

TİM VE KOCASERT EV SAHİBİ

Öte yandan TİM Başkan Vekili Süleyman Kocasert’n de ev sahibi Denizlili olarak yer aldığı zirvede TİM Başkanı Büyükekşi ise şunları söyledi;"Demokraside, hak ve özgürlüklerde, ekonomide Cumhuriyet tarihimizin tamamında yapılanların katbekat üzerinde ilerleme sağlandı. 2017 yılını önemli bir sıçrama dönemi olarak ilan edelim. 2017, bizim için çok önemli bir ivme yılı olsun. Cumhurbaşkanımız ve başbakanımızın destekleriyle, hükümetimizin attığı büyük adımlarla, fedakar ihracatçılarımızla bunu başarırız." Büyükekşi, içinde bulundukları ve kaderleri olan bu coğrafyanın kendilerine sınırsız bir güç sunduğunu, bu gücü en iyi şekilde kullanmaları gerektiğini de ifade etti. 

HASAN KAZDAĞLI MODERATÖR

Zirve’nin ikinci gününde “Sanayi 4.0 ve Yarının İş Modelleri” Paneli’nin moderatörlüğünü ise PAÜ eski Rektörü Hasan Kazdağlı yaptı.  Prof. Dr. Hasan Kazdağlı'nın yönettiği panelde, sanayi 4.0 ele alınırken. Panelin konuşmacıları ise; TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Sanayi Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Arslan, Kordsa Genel Müdürü Cenk Alper ve Durmazlar Makina Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz oldu ve panelistler birer sunumda bulundu.

İHRACATIN 2 GİZLİ KAHRAMANI DENİZLİ’DEN

Zirve sonunda “İhracatın Gizli Şampiyonlarına” da birer ödül ve plaket verildi. Bu törende de yine Denizli vardı. Ve Denizli’den 2 firma ihracatın gizli kahramanları arasına girdi. Ödüllerini de TİM Başkan Vekili Süleyman Kocasert verdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi ile Ekonomi Bakanlığı'nın koordinatörlüğünde, birincisi düzenlenen 2016 İhracat Zirvesi İstanbul'da gerçekleştirildi. Farklı kategorilerde ihracat gerçekleştiren firmalara, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal ve TİM Başkanı Sayın Mehmet Büyükekşi tarafından ödülleri takdim edildi. Üniversite – Sanayi İşbirliği kategorisinde şampiyon olan Denizlili Dakotek Teknik Tekstil firması adına ödülü aynı zamanda DENİB Yönetim Kurulu Üyesi İsa Dal ve Mustafa Koltuksuz birlikte alırken, Girişimcilik kategorisinde şampiyon olan yine Denizlili Çalışkan Tarım adına ise ödülü aynı zamanda DENİB Denetim Kurulu Üyesi olan Sayın Süreyya Çalışkan aldı. 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir