HASTA DA KENDİSİ DOKTURU DA…

HASTA DA KENDİSİ DOKTURU DA…

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından 2015 yılında başlatılan Evde Hemodiyaliz Uygulaması’ndan yararlanan 4 yıllık diyaliz hastası İlyas Kamil Ata, aldığı hemodiyaliz eğitimi sayesinde gündüz işyerinde çalışıyor, gece evde diyalizini uygulayabiliyor.

Tansiyonunu ölçüyor. İğnesini yapıyor, diyaliz hemşiresi gibi tüm işlemlerini kendisi gerçekleştiriyor. İlyas Kamil Ata 32 yaşında 4 yıllık diyaliz hastası. Kızılay Kan Merkezi’ne kan vermeye gittiğinde kan değerlerinin düşük olduğunu öğreniyor. Vakit kaybetmeden hastaneye gelen ve tahlillerini yaptıran İlyas’a böbreğinin yüzde 25 çalıştığı ve diyaliz tedavisi görmesi gerektiği söyleniyor. Diyaliz hastalığı teşhisinden sonra 3,5 yıl periton diyaliz tedavisi gören Ata, Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ndeki ‘Ev Hemodiyalizi’ni duyarak eğitim almaya başlıyor. 3 aylık eğitimden sonra Ev Hemodiyalizini uygulamaya başlayan Ata, çalışma arkadaşları tarafından destek görüyor ve çalışkanlığıyla da takdir topluyor.

“HAYATIMI KİMSEYE BAĞLI KALMADAN SÜRDÜREBİLİYORUM”

Diyaliz hastalığının çalışma hayatını, sosyal yaşantısını etkilemediğini söyleyen Ata; “Gündüzleri çalışıp geceleri diyalize girdiğim için hayatımı kimseye bağlı kalmadan sürdürebiliyorum. Yine sosyal yaşantımda arkadaşlarıma vakit ayırabiliyorum, sinemaya, bowlinge gidebiliyorum. Hiçbir sosyal aktiviteden geri kalmıyorum. Tatil ve seyahat esnasında da gitmiş olduğum yerlerde diyaliz merkezlerine girebiliyorum. Bu konuda sıkıntı yaşamadığımız için her türlü gezi ve sosyal faaliyetlerden de geri kalmamış oluyoruz. Ev hemodiyalizi sayesinde hayat standardımız ve yaşam kalitemiz yükseliyor. Diyaliz hastalarına daha rahat bir yaşam için ev hemodiyalizini tavsiye ediyorum” dedi.

“DİYALİZ HASTALARINI EV HEMODİYALİZİNE BEKLİYORUZ”

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından Türkiye Kamu Hastaneleri’ne bağlı devlet hastaneleri arasında ilk kez Denizli’de başlatılan Evde Hemodiyaliz uygulamasından bir yılın sonunda 7 hastanın yararlanmaya başladığını söyledi. Evde Hemodiyaliz uygulamasının zorlu bir süreç olduğunu 3 aylık eğitimden sonra başarılı olan hastaların bu uygulamadan yararlanabileceğini aktaran Öztürk; “Hastalarımızın uzun ve kaliteli yaşamalarını sağlamak, verilen diyaliz hizmetlerinde kaliteyi arttırmak amacıyla planladığımız ‘Evde Hemodiyaliz Uygulamamız sonucunda şuanda 7 hastaya ulaşmış bulunmaktayız.  Bu hastalarımız evde diyalizlerini gerçekleştirirken biz yine onları yalnız bırakmıyoruz. Hastalarımız ayda bir kez diyaliz merkezine gelerek kan tetkiklerini yaptırıyor ve sonuçlarını nefroloji uzmanımız değerlendiriyor. Yine diyaliz hemşiremiz ve diyaliz teknisyenimiz üç ayda bir bu hastalarımızı evlerinde ziyaret ederek kontrollerini gerçekleştiriyor. Görüldüğü gibi ev hemodiyalizinde zaman kısıtlaması olmadan gece ya da gündüz hastalarımız aldığı eğitimle diyaliz işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Ev Hemodiyalizinden yararlanmak için diyaliz hastalarını Diyaliz Merkezimize bekliyoruz” diye konutu

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir