GÖRME ENGELLİLER BİR ENGELİ DAHA AŞTI

GÖRME ENGELLİLER BİR ENGELİ DAHA AŞTI

Yenişehir Yusuf Batur Caddesi’nde, Denizli Altı Nokta Körler Derneği’nin düzenlediği bir etkinlikte görme engelli vatandaşlar "Tandem" adlı çift kişilik bisikletleri kullandı. Böylece görme engelli vatandaşlar bir engeli daha aşmış oldu.

Denizli’de Altı Nokta Körler Derneği’nin düzenlediği bir etkinlikte görme engelli vatandaşlar "Tandem" adlı çift kişilik bisikletleri kullanarak bir engeli daha aşmış oldu. İzmir’den Eş Pedal Bisiklet Derneği’nin Denizli Altı Nokta Körler Derneği ile beraber el ele verip düzenlediği etkinlikte bisikletçiler, görme engelli vatandaşları “tandem” denilen çift kişilik bisikletle pedal çevirmelerine yardımcı oldular. Görme engelliler de bisiklet sürmenin keyfini doyasıya çıkardılar.

TANDEM BİSİKLET BİZİM İÇİN ÇOK İDEAL”

Etkinlik hakkında DRT Denizli’ye konuşan Denizli Altı Nokta Körler Derneği Avukat Reşat Göçen “Biz Altı Nokta Körler Derneği, İzmir Eş Pedal Bisiklet ve Pamukkale Bisiklet Derneği ile birlikte bir etkinlik düzenledik. Bu etkinlikteki amacımız, asıl olan bizim engelimiz değil, fiziksel ve sosyal çevre engelleridir. Bu anlamda dışarıdan bakıldığında görme engeli ya da başka engeli olan kişilerin bisiklet kullanması mümkün gözükmeyebilir. Ancak bizler her zamanki gibi bu engelinde aşmanın bir yolunu bulduk. Önemli olan engelleri kaldırmaktır. Bu anlamda ‘tandem’ bisiklet dediğimiz çift kişilik bisikletler bizim gibi görme engeli olan kişiler için ideal” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı’nın engeli olan kişilere “Tandem” adlı bisikletlerden verilmesi için çağrıda bulunan Başkan Göçen “Denizli Halk Sağlığı Müdürü Aziz Bey ile bu konuyu görüştük. Görme engelli kişilerin spor etkinliklerine katılabilmesi için böyle bir isteğimiz var. Tekli bisiklet bireyler için gerekli fakat ikili bisiklet de görme engelliler için gerekli. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı’ndan bu konuda ricada bulunuyoruz. Sağlıklı yaşam adına bizlere katkı sağlarlarsa çok mutlu oluruz. Eş pedal derneği bize 3 tane çiftli bisiklet hediye etti. Onlara çok teşekkür ediyorum. Bizlere bu anlamda büyük bir fedakarlık yaptılar” şeklinde konuştu.

Ayrıca İzmir Eş Pedal Bisiklet Derneği, Altı Nokta Körler Derneği’ne “Tandem” denilen çift kişilik bisikletten üç tane hibe etti. 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir